T ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 6 harfli toplam 1789 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAKDİR

Beğenme, beğenip belirtme, değer verme. Yazgı. Değer biçme. Kitle iletişim araçlarında izlenme oranı. Bir şeyin değerini, önemini, gerekliliğini anlama. Takdirname.

TEKELİ

Aydın ili, Koçarlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum kenti, Oltu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İçel kenti, Bozyazı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. İçel ilinde, Mut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. İzmir kenti, Menderes ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Osmaniye kenti, Kadirli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli ilinde, Çemişgezek ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TATÜLE

Eflatun renkli çiçekleri tütüne karıştırılarak içilen ve basur hastalığına iyi gelen bir çeşit bitki.

TAVAŞA

Erkekliği yok edilmiş, enenmiş.

TAMMAK

Kuşkulanmak. İçine doğmak, bilmek. Damlamak.

TAHLİF

Ant içirme, yemin ettirme.

TIKKIM

Parça, lokma, dilim (genellikle et, ekmek, peynir ve benzerleri için).

TRİBÜN

Spor salonu, stadyum, hipodrom vb. yarışma ve gösteri yapılmış olan yerlerde seyircilerin oturduğu koltuklu veya basamaklı bölüm, sekilik. Burada oturan seyirciler.

TORMUŞ

Yaşam.

TÖRTLÜ

Dört yaşında tay.

TEKLİK

Tek, bir olma durumu. Kelimelerde bir varlığı veya çekimli fiillerde bir kişiyi bildiren biçim, tekil, müfret, çoğul, çokluk karşıtı: öğrenci-y-im, ev-i-m, gel-di-m vb. Lira.

TOLMAK

Müddeti bitmek, vadesi gelmek. Tamam olmak, bitmek.

TAPSAK

1.Tadı iyi olmayan : Bu kuyunun suyu tapsaktır. 2.Düşünmeden konuşan, sözünü bilmeyen : Bırak şu tapsak herifi!. Kokmaya yüz tutmuş (şey). Ekildikten sonra çiğnenmiş (tarla için): Bizim tarlayı tapsak etmişler.

TAZECE

Tazeye yakın, taze gibi.

TORCAN

Çekingen, utangaç kimse.

TAYAĞA

Sopa : Tayağa ile pamuk atarlar.

TILIKA

Çocuğu olmama hastalığı(kadın için).

TOKALI

Tokası olan, toka takılmış olan.

TOKSİN

Canlı organizmalarda görülen zehir.

TAMADA

Sözü geçen, buyurucu, ileri gelen kişi.