T ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 5 harfli toplam 1457 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TIKAS

Tarladaki taş yığını.

TÜRKU

Türkü.

TEĞET

Bir eğrinin yanından geçen ve ona ancak bir noktada değen doğru, mümas.

TENEK

Asma, kabak ve salatalığın uzamış sürgünleri. Ocak.

TÖZEL

Tözle ilgili.

TİMOL

Kekik ve mercan köşkün yapısında bulunan, antimikrobiyal özelliği olan esansiyel bir yağ asidi. Bakteri ve mantarlara karşı etkili olan ve özellikle ağız, boğaz ve vajinaya uygulanacak çözeltilere de % 1 oranında katılan koku giderici etkisi de bulunan bir bileşik.

TOYUH

Tavuk.

TERÖR

Yıldırı.

TAKTİ

Kesme, parçalama. Aruz ölçüsünde bir dizeyi ölçünün parçalarına göre ayırma.

TORGA

İpe dizilmiş tütün demetleri.

TİLKİ

Köpekgillerden, uzunluğu 90, kuyruğu 30 santimetre kadar, ırklarına göre çeşitli renklerde olan, ağız ve burnu uzun ve sivri, kümes hayvanlarına zarar veren, kürkü beğenilen bir tür memeli (Vulpes). Bu hayvanın postundan yapılmış olan manto vb. Çok kurnaz.

TILIS

Koşarak gitme, tırıs. Bir çeşit çocuk oyunu.

TİKNİ

Ağaçtan oyularak yapılmış kap, tekne.

TRANS

Medyumların ruhla ilişki kurdukları zaman girdikleri özel hipnoz durumu. Kendinden geçme, içinde bulunduğu ortamdan başka bir dünyaya veya havaya geçme.

TAPOR

Tepe ya da dağ üstündeki düzlükler.

TUNNA

Bol, çok.

TAMSA

Şaka.

TANAY

Şafak gibi aydınlık insan.

TAGET

Takat.

TAHDA

Tahta. Evlek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük