T ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 5 harfli toplam 1457 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TRANŞ

İnek veya dana budunun orta bölümü.

TIGAN

Deniz kıyısı.

TANGO

Özel ritimli ağır bir dans. Aşırı bir biçimde son modaya uyarak giyinmiş (kadın). Bu dansın müziği.

TASIK

Küçük çömlek.

TIRSİ

Bir çeşit balık.

TORDA

Ta orada.

TINIM

Konuşma düzenindeki ses değeri, bk. sesleme.

TUSPA

Sahan.

TEVSİ

Genişletme, yayma.

TELİM

Kibirli.

TEZÜK

İvecen, tez canlı, sabırsız.

TAPIK

Ağaçtan ceviz düşürmeye yarayan uzun sırık. Saygı, hürmet. İkram, hizmet.

TOMKU

Asık yüzlü.

TURFA

Az bulunur, eski, nadir. Değeri düşük, işe yaramaz. Acayip, tuhaf.

TÜLEK

1.Kurnaz açıkgöz, düzenci. 2.Saygın kişi. 3.Alıngan, kuşkulu. 4.Korkak. 1.Tüyü dökülmüş kuş ya da kümes hayvanları. 2.Çok tüylü bir çeşit deve. 1.Genellikle bir yaşındaki keklik. 2.Yavru keklik. 3.Yaşlı, kart keklik. 4.Erkek keklik. 5.Yuvasını unutmayan, geri dönen kuş. 1.Kül süpürmeye yarayan tavuk, ördek ve benzerleri kuş kanadı. 2.Kanatlı hayvanların kanat ve kuyruk tüyleri. Evlenmemiş, yaşlı kız. Efe. Bakkalların kâğıttan yaptıkları külah. Çok genç, delikanlı. Dönek. Kurnaz. Erkek keklik. Ava alıştırılmış. Tüy değiştirmiş. Kumaz, açıkgöz, düzenci. Zengin. Saygın kimse. Sakin. Gururlu. Hatay şehrinde, Uluçınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TURUK

Yonga, talaş.

TAOCU

ve fel. Taoculuk yanlısı.

TIMAV

Nezle.

TEFAL

Em, ilaç, umar.

TORTA

Sıvıların içinde bulunan ya da sıvıların bozulmasıyla oluşan pıhtımsı madde, tortu. 1.Eritilen yağın dibe çöken beyaz tortusu. Külde pişmiş mayasız ekmek. Yağ ve benzerleri tortusu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük