T ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 3 harfli toplam 123 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TOĞ

1.İri ve dolgun : Maşallah buğdaylar çok toğ. 2.Çimen.

TÜF

Yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan, çoğunlukla açık renkli, hafif gözenekli bir tür çökelti taşı.

TÖG

Aşığın tümsek yanı. Aşığın kabarık olan yassı tarafı.

TIH

Kurumuş üzüm ya da nar tanesi. Koyun, keçi, deve yavrusu gibi hayvanların pisliği.

TİK

Herhangi bir kas kümesinin irade dışı hareketi. Alışkanlıkla sık sık tekrarlanan gülünç, sıkıcı söz, el, kol, yüz hareketi veya bir davranış biçimi. Dik. Tepe. Herhangi bir kas kümesinin istenç dışında hareket etmesi. Yerel istem dışı kas kasılmaları.

TUH

"Yazıklar olsun, vah vah" anlamlarında aşağılama amacıyla söylenen bir söz, tu.

TİĞ

Parça, lokma, dilim (genellikle et, ekmek, peynir ve benzerleri için).

TİM

Güvenlik güçlerinde belirli bir iş veya hizmeti başarabilecek güçteki en küçük birlik.

TET

Kovalama ünlemi (köpek ya da kedi için). Yallah, hadi bakalım! anlamına ünlem.

TAZ

Çıplak, saçsız baş.

TOR

Sık gözlü ağ. Çekingen, utangaç. Bir dairenin kendi düzleminde bulunan fakat merkezinden geçmeyen bir doğru çevresinde dönmesiyle oluşan cisim. Olgunlaşmamış, ham. Toy, acemi kimse. İşe alışkın olmayan, yabani.

TAS

Genellikle içine sulu şeyler konulan metal vb.nden yapılmış kap. Bu kabın alacağı miktarda olan. Başa giyilen metal koruyucu.

TÖZ

Kök, asıl, cevher. Değişenlerin özünde değişmeden kaldığı varsayılan idealist kavram, cevher. Kulak arkasındaki çukur yer. Halk dilinde Kel koyun, boynuzsuz koyun. Düşünbilimde evreni oluşturduğu ve altöğelere ayrılamayacağı varsayılan temel öğelerden her biri. Asıl, tabiat, künh, asli cevher.

TİV

Eski türkçe tü: Tüy. Tüy.

TÜV

Tüy. Tüy, kıl.

TIK

İnce ve küçük bir nesne ile sert bir yere vurulduğunda çıkan ses.

TAĞ

Kabak, karpuz, salatalık gibi bitkilerin gövde ve dalları : Tağı basılırsa hıyar acı olur. 1.Raf, sergen. 2.Küçük pencere ya da tavan penceresi. Karpuz kavun ve benzerleri bitkilerin gövde ve dallan. Dağ.

TAK

Tahta vb. bir şeye vurulduğunda veya silah patlayınca çıkan tok ve sert ses. Millî bayramlarda veya önemli bir olayı anmak için düzenlenen şenliklerde, geçit yapılacak caddelere geçici olarak kurulan, yazılar ve çiçeklerle süslenen kemer.

TÖP

İyi çekilmemiş, iri un.

TÖR

Başköşe. Evde ya da odada saygıdeğer kişilerin oturduğu baş köşe. Ön, orun, şeref yeri. Evin veya odanın en önemli, en iyi yeri. Evde veya odada saygıdeğer kişilerin oturduğu başköşe.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük