T ile başlayan 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "t" olan, 14 harfli toplam 137 adet kelime bulunmaktadır. t harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu t harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde t harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TENDOVAGİNİTİS

Tendo kılıfı yangısı.

TAZELEYEBİLMEK

Tazeleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

TENGELTOMBALAK

Tepetaklak.

TRİFLUOPERAZİN

Güçlü kusma önleyici etkinliğe sahip, piperazinli fenotiyazinler grubundan nöroleptik bir ilaç.

TÜRKMENSARILAR

Yozgat şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

TRİPANOSOMATİT

Trypanosomatina alt takımında bulunan herhangi bir protozoon. Trypanosomatina alt takımında bulunan protozoonlara mahsus.

TANIMLANABİLME

Anlamları önceden bilinen deyimlerden birisinin anlamının, öbürlerinin anlamına bağlı olarak belirlenmesi.

TEKHANELİKALEM

Çinicilikte kullanılan bir çeşit motif.

TRİCHİNELLİDAE

Trichuroidea üst ailesinde bulunan ve Trichinella cinsini içeren nematod ailesi.

TROMBOFLEBİTİS

Toplardamarda trombozla birlikte görülen damar duvarı yangısı, paraziter tromboflebitis. Tromboz oluşumu yangıya, yangı oluşumu da büyük çoğunlukla tromboza neden olabilmektedir.

TİFFANİEKEDİSİ

İngiltere'den köken alan, Cinchilla ile Burmese ırklarının rastlantı sonucu birleşimi olan Burmilla'nın uzun tüylü versiyonu olan, Asya grubu kediler içerisinde tek yarı-uzun tüylü ırk olan, vücudu orta büyüklükte, kaslı ve genel olarak Burmese'ye benzeyen fakat yüzü gözlerin sürmeli oluşu nedeniyle Chinchilla'yı andıran, tüyleri ince, ipeksi ve boyun bölgesinde ve kuyrukta daha uzun ve kuş tüyü görünümünde, bilinen tüm Asya veya Burmese renklerinde ve desenlerinde olabilen, düz renklileri çikolata, kızıl, mavi, leylak, krem, karamel ve kayısı renklerinde, inanılmaz yumuşak huylu, dışa dönük, nazik, sevecen, sahibine bağlı ve duyarlı yapıda, oldukça zeki ve oyuncu, yarı uzun tüylü kedi ırkı.

TURNERSENDROMU

Kısraklarda en çok görülen kromozomal anomali (63, XO genotype). Gonadal disgenesise bağlı olarak hayvan ergin yaşa gelmesine rağmen üreme organları normal gelişmelerini göstermezler. Normal kızgınlık döngüsü göstermezler. İki yumurtalık da küçük ve yumuşaktır.

TUTMAÇBAYINDIR

Çankırı kenti, Orta ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TRİGLİSERİDEMİ

Hipertrigliseridemi.

TRANSVERSARYUS

Enine giden.

TABİİYETSİZLİK

Tabiiyetsiz olma durumu, uyruksuzluk.

TAVIRLANDIRMAH

Büyütmek.

TETRASİKLİNLER

Yapıca birbirlerine çok benzeyen ve tetrasiklik bir bileşik olan naftasenkarboksamidden türeyen geniş spektrumlu bir antibiyotik.

TRANSAMİNASYON

Amino grubunun (NH2) bir molekülden diğer bir moleküle taşınması. Amino gruplarının enzimler tarafından bir molekülden diğerine iki yönlü aktarılması. Amino grubunun, transaminaz aracılığıyla bir bileşikten diğer bir bileşiğe geçişi veya aynı bileşik içinde yer değiştirmesi. Bir alfa-aminoasidinden alfa-amino grubunun bir alfa-keto aside enzimatik olarak taşınması.

TÜRKÜLEŞTİRMEK

Türkü durumuna getirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük