Sonu TÜŞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "tüş" olan, toplam 10 adet kelime bulunmaktadır. Sonu tüş ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında tüş olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde tüş olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

9 harfli kelimeler

PÜSKÜRTÜŞ

8 harfli kelimeler

KÖPÜRTÜŞ

7 harfli kelimeler

BÜYÜTÜŞ, ÇÜRÜTÜŞ

6 harfli kelimeler

DÜRTÜŞ, ÖĞÜTÜŞ, SÜRTÜŞ

5 harfli kelimeler

ÖRTÜŞ

4 harfli kelimeler

ÖTÜŞ

3 harfli kelimeler

TÜŞ

Bazı kelimelerin anlamları

TÜŞ

Düş, rüya.

ÖTÜŞ

Ötme işi.

ÖĞÜTÜŞ

Öğütme işi.

BÜYÜTÜŞ

Büyütme işi.

ÖRTÜŞ

Örtme işi.

PÜSKÜRTÜŞ

Püskürtme işi.

KÖPÜRTÜŞ

Köpürtme işi.

DÜRTÜŞ

Dürtme işi.

ÇÜRÜTÜŞ

Çürütme işi.

SÜRTÜŞ

Sürtme işi.

  -   -   -  

Anlamında TÜŞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde TÜŞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BÖLÜCEK

Parça, bölük. Ufak bir bölük. Ağrı ilinde, Doğubayazıt ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa şehri, Akziyaret nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa ili, Hilvan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Şırnak kenti, Beytüşşebap belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Tokat kenti, Erbaa belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Zonguldak kenti, Devrek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Zonguldak şehrinde, Ereğli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ANLAŞMAZLIK

İki veya daha çok tarafın düşünce ve amaçları arasında ayrılık, uyuşmazlık, ihtilaf, ikilik, maraza, sürtüşme.

BEŞAĞAÇ

Sivas ili, Doğanşar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Şırnak kenti, Beytüşşebap belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SÜRTÜŞTÜRME

Sürtüştürmek işi.

BOĞAZÖREN

Kahramanmaraş ili, Andırın belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya kenti, Kulu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sivas ilinde, İmranlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Şırnak şehrinde, Beytüşşebap ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DÜRTÜŞTÜRME

Dürtüştürmek işi.

CIVILTI

Kuşların ötüşürken çıkardıkları sesin adı. Canlılık, ateşlilik.

AKÇAYOL

Şırnak kenti, Beytüşşebap ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ALGIÇ

Yüklü parçacıkların ya da ışılcıkların içinden geçerken oluşturdukları üşerleşim ile kendilerini ele verdikleri GM sayacı, çiftüşek gibi aygıtlardan her biri.

KAKIŞMAK

Dürtüşmek, itişmek.

BANLA

Horoz ötüşü.

DÜRTÜŞME

Dürtüşmek işi.

TİRİZ

Giysilerin yırtmacına ve eteğine eklenen ensiz kumaş parçası. Ensiz tahta. Çarpma ve sürtüşmelerden korunmak için güvertesiz teknelerin, direklerin ve dubaların dış kenarlarına takılan, tahtadan veya halat örgüsüyle yapılmış çıkıntı.

ÖRTÜŞME

Örtüşmek durumu veya biçimi.

AŞAĞIDERE

Bartın şehri, Kozcağız bucağına bağlı bir yer. Bartın şehrinde, Ulus ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çankırı şehri, Eldivan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şırnak kenti, Beytüşşebap belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Şırnak şehrinde, Cizre ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇAĞIRTKAN

Ötüşüyle kendi türünden olan kuşların çevresine toplanması için avcıların yararlandığı kuş, çığırtkan.

ÖTÜŞME

Ötüşmek işi.

SÜRTÜŞME

Sürtüşmek işi. Anlaşmazlık, uyuşmazlık.

ÖTÜCÜ

Güzel öten, ötüşü güzel olan.

BAŞARAN

Aksaray ilinde, Eskil belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Aydın ilinde, Kuyucak ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İzmir ilinde, Kiraz belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, Kocatepe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehri, Güneysu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sinop ili, Erfelek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Şırnak şehri, Beytüşşebap belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Zonguldak kenti, Saltukova bucağına bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük