SUT ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sut" olan, toplam 23 adet kelime bulunmaktadır. sut ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sut ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sut olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

SUTAVUĞUGİLLER

9 harfli kelimeler

SUTUBUĞDA, SUTUGÜLEN, SUTÜĞÜLEN

8 harfli kelimeler

SUTAVUĞU, SUTEREĞİ, SUTERESİ, SUTİKESİ, SUTLÜĞEN, SUTUĞLEN, SUTÜVLEN

7 harfli kelimeler

SUTAŞIR, SUTÜYDÜ, SUTÜYEN

6 harfli kelimeler

SUTARA, SUTASI, SUTAŞI, SUTEPE, SUTLUK, SUTURA

5 harfli kelimeler

SUTAL, SUTAŞ

3 harfli kelimeler

SUT

Bazı kelimelerin anlamları

SUT

Eskiden bazı bitkilerden, bugün sodyum klorürden elde edilen sodyum karbonatın ticaretteki adı.

SUTÜVLEN

Çağlayan, düden.

SUTÜYEN

Çağlayan, düden.

SUTAŞIR

Yeraltı suyunu taşıyan geçirimli katman.

SUTAVUĞUGİLLER

(Rallidae),iyi bilinen türleridir. Bitki, böcek v.b. yerler.

SUTUGÜLEN

Çağlayan.

SUTERESİ

Yabanıl tere.

SUTİKESİ

Sıtma etkisiyle büyüyen dalak.

SUTEREĞİ

Irmak ve derelerin kıyılarında suyun yatağına doğru uzanan kil tabakaları.

SUTÜĞÜLEN

Çağlayan, düden.

SUTUBUĞDA

Alın yazısı, Tanrı buyruğu.

SUTLÜĞEN

Sütlüğen.

SUTUĞLEN

Çağlayan, düden.

SUTARA

Gümüş ya da altından yapılmış bilezik : Kolunda gümüş sutara var.

SUTAVUĞU

Kara renkli, parmakları yarım perdeli bir çeşit yaban ördeği.

SUTÜYDÜ

Çağlayan, düden.

  -   -   -  

Anlamında SUT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SUT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ONMAK

Daha iyi bir duruma girmek, salah bulmak. Hastalıktan, dertten kurtulmak, şifa bulmak, felah bulmak, iflah olmak. Eksiği kalmayıp gönül ferahlığına ermek, mutlu olmak, mesut olmak.

KISKANÇ

Kıskanma huyunda olan (kimse), günücü, haset, hasetçi, hasetli, hasut.

BAKACAK

Bir tepede çevresinin en iyi görülebildiği yüksek yer, gözetleme yeri. Balkon. Pencere. Güzel, manzaralı: Ne bakacak ördek. Evleri var bakacak, O yar beni yakacak. Evliyaların, mezarı, türbe: Çocuk hasta, bir kerede Niharuz'daki bakacağa götüreceğim. Ayna. Çevreyi en iyi gören yer, gözetleme yeri. Ayna. (Yurfındık, İnönü Eskişehir). I. Her tarafı görebilecek yer, tarassut yeri. Göz. Balıkesir şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Kacak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır ili, Bismil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Düzce ili, Gölyaka belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan şehrinde, Çatalçam bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sakarya şehri, Karadere bucağına bağlı bir yer. Sakarya kenti, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun ili, Tekkeköy belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

AHMETÖLEN

Balıkesir şehrinde, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BAŞACA

Sonuna kadar, mutluluğun derecesini, sonsuzluğunu anlatmak için kullanılır: Allah başaca mesut etsin. Mutluluk, gönül rahatlığı: Allah başaca versin. Başa kadar, sonuna kadar.

KISKANÇLIK

Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum, günücülük, hasetçilik, hasetlik, hasutluk.

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

ARACILIK

Aracının yaptığı iş, tavassut. Aracı olma durumu, vasıta, vasıtalık.

ALAGÜNEY

Balıkesir şehrinde, Gökçedağ bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇORAK

Verimli olmayan (toprak). Verimsiz, kısır. Toprak damlara çekilen, su geçirmeyen killi toprak. Bazı toprakların yüzünde beyaz bir katman durumunda toplanan ve eskiden barut yapmakta kullanılan potaslı, sutlu tuz. Acı (su).

BALKAYMAK

İki renkli, yollu ipek kumaş. İyi, mesut, kavgasız dövüşsüz: Balkaymak geçinip giderler.

GÖZLEME

Gözlemek işi, tarassut. İçine peynir, kıyma, patates vb. konularak yufkadan hazırlanan, sacda veya yağda kızartılan bir hamur işi, dürme. Özel araçlarla inceleme. Meralarda yağışın toprakla tutulması ve yem üretiminin artırılması amacıyla 40-50 santimetre aralıklarla 15-20 santimetre çapında ve 7-8 santimetre derinliğinde çukurlar açılması.

GÖNENMEK

Mutlu, mesut olmak, rahat bir hayat sürmek, sevinç duymak, sevinmek, abat olmak.

AKÇAKÖY

Aydın kenti, Köşk ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Burdur ili, Yeşilova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli kenti, Çivril belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep ilinde, Karkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Menderes ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Altıntaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Manisa ili, Adala nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehrinde, Osmancalı nahiyesine bağlı bir bölge. Mardin ilinde, Dargeçit ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa ilinde, Akçakale ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Derecik nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak kenti, Eşme ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

MESUDANE

Mesutça.

AKÇAKERTİL

Balıkesir şehri, Kepsut ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

MUTLU

Mutluluğa erişmiş olan, ongun, mesut, saadetli, bahtiyar, berhudar. Mutluluk veren.

BAĞTEPE

Adana şehrinde, Tepecikören bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep şehri, Yavuzeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GÖZLEMEK

Bir şeyin olmasını veya bir kimsenin gelmesini beklemek, intizar etmek. Korumak, kollamak. İncelemek, araştırmak. Dikkatle bakmak, gözlemlemek, tarassut etmek. Gizlice bakmak, gözetlemek.

BARTLAK

Çocuğun önünü kirletmemesi için takılan önlük. Çocuğun düşmemesi için beşiğe veya salıncağa bağlanan enli kuşak. Kadınların iş yaparken kullandıkları önlük. Genç kız ve kadınların kullandığı göğüslük, sutyen. İlkbaharda tarlalarda kendiliğinden yetişen ve sarı çiçek açan yabani bir ot. Bir yaşında manda. Suda yaşayan bir cins kuş. Dağ ve tarlalarda yaşayan bir av kuşu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük