SU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "su" olan, toplam 860 adet kelime bulunmaktadır. su ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu su ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde su olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

SUPRAPOPÜLASYONU

15 harfli kelimeler

SUSKUNLAŞTIRMAK, SUBENDOKARDİYAL, SUBKONJUNKTİVAL, SULANDIRABİLMEK, SUPRAPOPÜLASYON

14 harfli kelimeler

SUÇLANDIRILMAK, SUİBRİĞİGİLLER, SULTANİBUSELİK, SUSKUNLAŞTIRMA, SUBMETASENTRİK, SUBVİTAMİNOZİS, SULANDIRABİLME, SULTANÇİFTLİĞİ, SUTAVUĞUGİLLER, SUYILANIGİLLER

13 harfli kelimeler

SUÇLANDIRILMA, SULTANİHÜZZAM, SUBENFEKSİYON, SUÇLANABİLMEK, SUÇLAYIVERMEK, SULANDIRILMAK, SUNDURUVERMEK, SUPRAMAKSİLAR, SUPRARENALİZM, SUSATANGİLLER, SUSTENTAKULUM, SUSTURABİLMEK, SUSTURUVERMEK, SUSUZMÜSELLİM, SUSUZOSMANİYE

12 harfli kelimeler

SUBJEKTİFLİK, SUBJEKTİVİTE, SUBJEKTİVİZM, SUÇLANDIRMAK, SUİKASTÇILIK, SULHSEVERLİK, SULTANİYEGAH, SUSKUNLAŞMAK, SUBAYSIRMASI, SUBJEKTİVİST, SUBLÜKSASYON, SUBSTİTÜSYON, SUÇLANABİLME, SUÇLAYIVERME, SUÇSUZLARINA, SUFRAYILDIZI, SULANDIRILMA, SULAYABİLMEK, SULTANÇAYIRI, SULTANDİMLİK, SULTANKONAĞI, SULTANKÜPESİ, SULTANPINARI, SULUCAGÜMBET, SULUKARAAĞAÇ, SUNTURLANMAK, SUNULABİLMEK, SUPPOZOTİVAR, SUPRALİTORAL, SUPRAORBİTAL, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

SUCUKLAŞMAK, SUÇLANDIRMA, SULANDIRICI, SULANDIRMAK, SULTANBEYLİ, SULTANHİSAR, SUMSUKLAMAK, SUOKUGİLLER, SURATSIZLIK, SUSAMGİLLER, SUSKUNLAŞMA, SUSTURULMAK, SUKUTUHAYAL, SUSARIMSAĞI, SUBKOSTALJİ, SUBKREPİTAN, SUBKUTİKULA, SUBSTANSİYA, SUBTİMPANİK, SUENDİRMESİ, SUGERDİMESİ, SULAYABİLME, SULKOPLASTİ, SULTANUŞAĞI, SULUSERPGEN, SULUSIRTLAK, SULUYONCASI, SULUZIRTLAK, SULUZIRTLAN, SUMRUKLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

SUCUKÇULUK, SUCUKLAŞMA, SULANDIRMA, SULHPERVER, SULTANDAĞI, SULTANOĞLU, SULULAŞMAK, SUMSUKLAMA, SUSTURULMA, SUYUKÇULUK, SUZİDİLARA, SUGÖTÜRMEZ, SUBLİNGUAL, SUBORBİTAL, SUBPAPÜLAR, SUBSPECİES, SUBTİLİSİN, SUBUZAĞISI, SUCALANMAK, SUDANOFİLİ, SULAKBAHÇE, SULAKÇAYIR, SULTANABAT, SULTANDERE, SULTANHANI, SULTANTEPE, SULUGAYLAN, SULUGUMBAT, SULUSEPGİN, SULUSEPKİN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

SUBJEKTİF, SUÇLANMAK, SUÇSUZLUK, SUFLÖRLÜK, SUİKASTÇI, SUİSTİMAL, SULAKYURT, SULARINDA, SULHÇULUK, SULHSEVER, SULTANLIK, SULULAŞMA, SULUSARAY, SUNDURMAK, SUNUCULUK, SUSKUNLUK, SUSTURMAK, SUSTURUCU, SUAKACAĞI, SUBCLASİS, SUBFEBRİL, SUBİLGİSİ, SUBKLASİS, SUBKLİNİK, SUBKRONİK, SUBKÜLTÜR, SUBMUKOZA, SUBÖSTRÜS, SUBREGNUM, SUBTROPİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

SUBAYLIK, SUÇİÇEĞİ, SUÇLAMAK, SUÇLANMA, SUÇLAYIŞ, SUÇLULUK, SUİBRİĞİ, SUİNİYET, SULAKLIK, SULANMAK, SULATMAK, SUNDURMA, SUNGURLU, SUNTIRAÇ, SUNTURLU, SUNULMAK, SUPANGLE, SUPERİSİ, SURATSIZ, SURİYELİ, SUSAKLIK, SUSALLAR, SUSATMAK, SUSMALIK, SUSTURMA, SUSURLUK, SUSUZLUK, SUŞERİDİ, SUVARMAK, SUALACAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

SUCUKÇU, SUCUKLU, SUCULUK, SUÇLAMA, SUÇÜSTÜ, SUDANLI, SUHULET, SUHUNET, SUİKAST, SULAMAK, SULANMA, SULATMA, SULFATA, SULTANİ, SULULUK, SULUOVA, SUNULMA, SUNULUŞ, SUÖLÇER, SURATLI, SUSAMAK, SUSATMA, SUSAYIŞ, SUSTALI, SUŞEHRİ, SUVARIM, SUVARMA, SUZİDİL, SUZİNAK, SUBASAR, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

SUBAŞI, SUBRET, SUÇSUZ, SUFLÖR, SUİZAN, SULAMA, SULHÇU, SULTAN, SUMBAS, SUMSUK, SUNGUR, SUNMAK, SUNUCU, SUPARA, SUPLES, SURETA, SUSAMA, SUSKUN, SUSMAK, SUSPUS, SUALLİ, SUALTI, SUBAĞI, SUBARA, SUBEGİ, SUBOYU, SUCAMI, SUCATI, SUÇATI, SUDAŞİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

SUARE, SUBAY, SUBRA, SUBYE, SUCUK, SUCUL, SUÇLU, SUDAK, SUDAN, SUFLE, SUKUT, SULAK, SULTA, SULUK, SUMAK, SUNAK, SUNGU, SUNMA, SUNTA, SUNUM, SUNUŞ, SUOKU, SUPAP, SURAT, SURET, SURUÇ, SUSAK, SUSAM, SUSKU, SUSMA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

SUAL, SUCU, SULH, SULP, SULU, SUMA, SUNA, SUNİ, SUNU, SURA, SURE, SUŞİ, SUAN, SUAT, SUAY, SUCA, SUCİ, SUDA, SUDE, SUDİ, SUDÜ, SUFA, SUFİ, SUKA, SUKU, SUME, SUNE, SUPA, SURİ, SUSA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

SUÇ, SUP, SUR, SUT, SUB, SUK, SUN, SUS, SUŞ, SUV, SUY

2 harfli kelimeler

SU

Bazı kelimelerin anlamları

SU

Hidrojenle oksijenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde, ab. Meyve, sebze vb.nin sıkılmasıyla elde edilen sıvı. Bazı kokulu yaprak veya çiçeklerin imbikten çekilmesiyle elde edilen kokulu sıvı. Kez. Sutaş. Yemeğin sıvı bölümü. Demir araçları ateşte kızdırdıktan sonra, suya daldırılarak sağlanılan sertlik. Bu sıvıdan oluşan kitle, deniz, akarsu.

SUBVİTAMİNOZİS

Vitamin yetmezliği.

SUBENDOKARDİYAL

Endokard altı, endokard altında bulunan.

SUİBRİĞİGİLLER

İki çeneklilerden, otuz kadar bitki türünü içine alan ve örnek bitkisi suibriği olan bir bitki familyası.

SUPRAPOPÜLASYONU

Bir ekosistemde tüm konaklarda bulunan tek bir parazit türüne ait bireylerin tamamı.

SUBKONJUNKTİVAL

Konjunktiva altı, konjunktiva altında bulunan.

SUTAVUĞUGİLLER

(Rallidae),iyi bilinen türleridir. Bitki, böcek v.b. yerler.

SUPRAPOPÜLASYON

Belirli bir ekosistemdeki tüm konaklardaki bütün gelişim evrelerindeki tüm bireyleri ifade eden terim.

SULANDIRABİLMEK

Sulandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SULTANİBUSELİK

Klasik Türk müziğinde bir birleşik makam.

SUSKUNLAŞTIRMAK

Suskun duruma getirmek.

SUÇLANDIRILMAK

Suç yüklendirilmek, itham ettirilmek.

SUBMETASENTRİK

Sentromerleri kromatid boyutunun orta noktasıyla uçlar arasında bir yerde olan kromozomlar.

SULTANÇİFTLİĞİ

İstanbul kenti, Ümraniye ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SULANDIRABİLME

Sulandırabilmek işi.

SUSKUNLAŞTIRMA

Suskunlaştırmak işi.

  -   -   -  

Anlamında SU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AHENKSİZ

Uyumsuz, düzensiz. Eğlencesiz.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

AGORAFOBİ

Alan korkusu.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACUZE

Huysuz, yaşlı kadın.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

AF

Bir suçu, bir kusuru veya bir hatayı bağışlama. Görevden çıkarılma.

AGARAGAR

Deniz yosunlarından çıkarılan, beslenme endüstrisinde, hekimlikte ve bakteriyolojide kullanılan bir jelatin türü, jeloz.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

AĞIŞ

Ağma işi. Su buharının ve başka gazların yerden havaya doğru çıkışı, yağış karşıtı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük