SU ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "su" olan, 6 harfli toplam 108 adet kelime bulunmaktadır. su ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu su ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde su olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SUBEGİ

Askerin başı, komutan.

SURDAN

Şuradan.

SUTLUK

Oda içinde küçük banyo, gusulhane.

SULLUM

Merdiven.

SUSTUN

Susun.

SULTAN

Müslüman, özellikle Sünni hükümdarların kullandıkları unvan, padişah. Bektaşi azizi. Belli bir alanda en üst düzeyde olanlar için kullanılan bir söz. Padişahların erkek ve kız çocukları ile anne ve eşlerine verilen unvan.

SUTAŞI

Giysilere dikilen bir çeşit süslü şerit. Hatay ilinde, Samandağ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ili, Kuşkayası bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SUMSUH

Yumruk.

SULKUS

Beyin kıvrımları arasındaki girintiler. Herhangi bir organdaki (yürek, dil, kemik vb.) oluk şeklindeki girintiler. Oluk.

SUĞMAK

1.Sessizce içine kapanmak, sinmek. 2.Fırsat kollamak için sessizce durmak. 3.Suçlanmak, utanmak, yere bakmak. 4.Darılmak, küsmek, somurtmak. 5.Ağlaması kesilmek, susmak (çocuk için).

SUNGER

Sünek, elastiki.

SULAAN

Bükülmüş iplik. Sulak yer.

SUSKUN

Çok az konuşan, sessiz, sakin olan, sükûti. Sessiz, sakin bir biçimde.

SUTEPE

Adıyaman şehrinde, Gerger belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SUCATI

Rize şehrinde, Pazar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SUNCAK

Sap sarmada kullanılan beş dişli ağaç tırmık. (Aşağıdinek Şarkikaraağaç Isparta).

SUÇATI

Akarsuların birleştiği yer : Suçatında iyi araziler var. Bingöl şehrinde, Karlıova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli şehri, Kelekçi bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İçel ilinde, Mut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kahramanmaraş şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ili, Doğanşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin şehri, Dargeçit belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sakarya şehrinde, Geyve ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas ili, Gürün ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SUMSAK

Yumruk. Yumrukla dürtme, vurma.

SUTARA

Gümüş ya da altından yapılmış bilezik : Kolunda gümüş sutara var.

SUSADI

Aksaray şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük