SOG ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sog" olan, toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. sog ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sog ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sog olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SOG

Hayvan derisi parçası, gön.

SOGURGAN

Sıvıları ya da uçunları soğurabikne yeteneğinde olan (özdek).

SOGMAK

Küfürlü hakarette bulunmak, sövmek.

SOGAN

Soğan.

SOGULMAK

Sütü kesilmek, suyu çekilmek, buruşup pörsümek, sönmek.

SOGETTO

Commedia dell'arte oyununun taslağına verilen ad. Commedia dell'Arte oyununun taslağına verilen ilk ad.

SOGU

Küçük buğday döveceği.

SOGAK

Keklik tuzağı.

  -   -   -  

Anlamında SOG bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SOG geçen kelimeler listesi verilmiştir.

THİARİDAE

Afrika, Asya ve Pasifik adalarında bulunan Mesogastropoda takımı, Streptoneura alt sınıfında yer alan Hua ve Thiara cinslerini içeren tatlı su salyangozu ailesi.

BULİMİDAE

Mesogastropoda takımında, Streptoneura alt sınıfında bulunan ve Bulimus, Oncomelania, Parafossarulus ve Pomatiopsis cinslerini içeren tatlı su salyangozu ailesi.

HYDROBİİDAE

Mesogastropoda takımında bulunan, Hydrobiinae ve Buliminae alt ailelerini içeren, çeşitli parazitik nematodlara ara konaklık yapan salyangoz ailesi.

HYDROBİİNAE

Mesogastropoda takımında, Hydrobiidae ailesinde bulunan Schistosoma japonicum'a ara konaklık yapan Oncomelania cinsini içeren salyangoz alt ailesi.

VİVİPARUS

Mesogastropoda takımında, Viviparidae ailesinde bulunan kimi türleri Endonezya'da Echinostoma ilocanum'a ara konaklık yapan tatlı su salyangozu cinsi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük