SİPAR ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sipar" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. sipar ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sipar ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sipar olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİPAR

İstavrit balığı. Orta Oyunu terimi.Âşık, ya da genç adam tipi. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda âşık ya da genç adam tipi.

SİPARİŞ

Bir şeyin yapılmasını, gönderilmesini, getirilmesini isteme, ısmarlama. Yapılması ısmarlanan şey. Birinin kendi maaşından kesilerek başkasına gönderdiği, ödediği aylık para.

SİPARİŞÇİ

Sipariş veren kimse.

  -   -   -  

Anlamında SİPAR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SİPAR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ISMARIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş: Benim ısmarıçları unutma. Yapılması, alınması istenen, ısmarlanan nesne.

ÖNFİNANSMAN

Bir işletmenin almış olduğu siparişi yerine getirebilmesi için alıcılar aracılığıyla, doğrudan veya dolaylı olarak kendisine açılan kredi.

SİMARLAMAK

Ismarlamak. Ismarlamak, sipariş etmek.

ISMARIŞ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

ISMARLIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

İSMARİÇ

Ismarlanan şey, sipariş:, Şehire gidiyorum bir ismaricin var mı?.

ISMARLAMA

Ismarlamak işi, sipariş. Ismarlanarak yaptırılan, sipariş edilen, hazır karşıtı. İçten olmayan, baştan savma.

SÖYLEMEK

Düşündüğünü ya da bildiğini sözle anlatmak. Herhangi bir şeyi bildirmek, anlatmak, demek istemek, hatırlatmak. Türkü, şarkı vb. okumak. Önceden bildirmek, tahmin etmek. Yapılmasını istemek. Yazmak, düzmek. Haber vermek. Sipariş etmek. Bir düşünceyi ileri sürmek, ortaya atmak.

ISMARLAMAK

Bir şeyin yapılmasını veya getirilmesini, bu işlerle uğraşan birine söylemek, sipariş etmek. Bir işin yapılmasını, bırakılmasını veya o işten vazgeçilmesini söylemek. Bir şeyin, bir kimsenin bakılmasını, korunmasını birine veya birinin gözetilmesine bırakmak, emanet etmek. Parasını kendi ödeyerek başkaları için yiyecek veya içecek getirilmesini söylemek. Kendi için bir şey alınmasını başkasına söylemek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük