Sİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "si" olan, toplam 1458 adet kelime bulunmaktadır. si ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu si ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde si olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SİKLOKRİYOŞİRURJİ, SİLAHSIZLANDIRMAK, SİNDİRİLEBİLİRLİK

16 harfli kelimeler

SİNEKKAPANGİLLER, SİDEROKALSİNOZİS, SİFONAPTERİDOZİS, SİKLEROKRONOLOJİ, SİLAHLANDIRILMAK, SİLAHSIZLANDIRMA, SİMGELEŞTİRİLMEK, SİRİNGOMİYELİTİS, SİTAYUKSZOONOZİS, SİVRİBURUNBALIĞI

15 harfli kelimeler

SİLSİLEİMERATİP, SİNEMALAŞTIRMAK, SİSTEMLEŞTİRMEK, SİKLOKRİYOTERMİ, SİLAHLANDIRILMA, SİLKELENEBİLMEK, SİLKELEYEBİLMEK, SİMGELEŞTİRİLME, SİNDİRİLEBİLMEK, SİNİRKANATLILAR, SİNİRLENEBİLMEK, SİNİRSEKYAPRAĞI, SİRİNGOKARSİNOM, SİRKUMFERENSİYA, SİTOMEGALOVİRÜS, SİTOPLAZMOLİZİS

14 harfli kelimeler

SİLİKLEŞTİRMEK, SİNEMASEVERLİK, SİNEMATOGRAFİK, SİNİRLENDİRMEK, SİSTEMLEŞTİRME, SİVİLLEŞTİRMEK, SİVRİLEŞTİRMEK, SİĞİRCEKLENMEK, SİKLODİYATERMİ, SİLAHLANDIRMAK, SİLAHSIZLANMAK, SİLİNDİRÇİÇEĞİ, SİLKELENEBİLME, SİLKELEYEBİLME, SİMGELEŞTİRMEK, SİNANLIBİLALLİ, SİNDİRİLEBİLME, SİNEMALAŞTIRMA, SİNENSEFALOSEL, SİNERADYOGRAFİ, SİNİRLENEBİLME, SİNTERLEŞTİRME, SİPROFLOKSASİN, SİRKUMDUKSİYON, SİRKUMÖZOFAGAL, SİTOTROFOBLAST, SİVRİKUYRUKLAR, SİYAHLAŞTIRMAK, SİYALOADENİTİS, SİYALODUKTİTİS, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

SİGORTALANMAK, SİGORTASIZLIK, SİLİKLEŞTİRME, SİMETRİSİZLİK, SİNEMATOGRAFİ, SİNİRLENDİRME, SİNYALİZASYON, SİVİLLEŞTİRME, SİVRİLEŞTİRME, SİDNEYTERİYER, SİGORTALATMAK, SİĞİLTİLENMEK, SİKATRİZASYON, SİKLOFOSFAMİD, SİKLOPENTOLAT, SİKLOSPOROZİS, SİLAHLANDIRMA, SİLAHSIZLANMA, SİLDİREBİLMEK, SİLİLİKSİZLİK, SİLİNDİRLİGÖN, SİLKİNEBİLMEK, SİMGELEŞTİRME, SİMPARASİTİZM, SİNAPTOBREVİN, SİNCABIMSILAR, SİNDİREBİLMEK, SİNİRLİYAPRAK, SİNİRSİLENMEK, SİNSEKYAPRAĞI, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

SİGARASIZLIK, SİGORTACILIK, SİGORTALAMAK, SİGORTALANMA, SİGORTALILIK, SİLİKATLAMAK, SİLİKATLAŞMA, SİLKİNDİRMEK, SİNCAPGİLLER, SİNEMATOGRAF, SİSLENDİRMEK, SİSTEMLEŞMEK, SİSTEMSİZLİK, SİSTİRELEMEK, SİYAHIMTIRAK, SİYANÜRLEMEK, SİYASETÇİLİK, SİNEYİMİLLET, SİDİKLİBASMA, SİFONOFORLAR, SİGORTALATMA, SİHLİDGİLLER, SİKLODİYALİZ, SİLDİREBİLME, SİLİNDİRİKUS, SİLİNEBİLMEK, SİLİSYUMLAMA, SİLKİLLENMEK, SİLKİNEBİLME, SİMBİLEFARON, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

SİBAKUSİYAK, SİBERNASYON, SİFTAHLAMAK, SİGORTALAMA, SİHİRBAZLIK, SİHİRLENMEK, SİLAHSIZLIK, SİLAHŞORLUK, SİLDİRİLMEK, SİLİKATLAMA, SİLİKLEŞMEK, SİLİNDİRSEL, SİLKELENMEK, SİLKİNDİRME, SİLSİLENAME, SİMGELEŞMEK, SİNDİRİLMEK, SİNEKLENMEK, SİNEKOLOJİK, SİNEMACILIK, SİNEMASEVER, SİNİRLENMEK, SİNSİLEŞMEK, SİPERİSAİKA, SİPERLENMEK, SİRKELENMEK, SİRKELEŞMEK, SİRKENGEBİN, SİRKÜLASYON, SİSLENDİRME, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

SİBERNETİK, SİBORGİYUM, SİFONLAMAK, SİFONLULAR, SİFTAHLAMA, SİGORTASIZ, SİHİRLENME, SİKKELEMEK, SİKLEMEMEK, SİLAHÇILIK, SİLDİRİLME, SİLDİRTMEK, SİLİKLEŞME, SİLİNDİRAJ, SİLİNDİRİK, SİLİNDİRLİ, SİLİSİZLİK, SİLİSSEVEN, SİLKELEMEK, SİLKELENME, SİLKELEYİŞ, SİLKTİRMEK, SİMETRİSİZ, SİMGECİLİK, SİMGELEMEK, SİMGELEŞME, SİMİTÇİLİK, SİMÜLASYON, SİNDİRİLME, SİNEKKAPAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

SİCİLYALI, SİFONLAMA, SİFTİNLİK, SİFTİNMEK, SİGARALIK, SİGARASIZ, SİGORTACI, SİGORTALI, SİKKELEME, SİKTİRİCİ, SİKTİRMEK, SİLAHALTI, SİLDİRMEK, SİLDİRTME, SİLKELEME, SİLKİNMEK, SİLKTİRME, SİLOLAMAK, SİMETRİLİ, SİMGELEME, SİMSARİYE, SİMSARLIK, SİMULTANE, SİNDİRMEK, SİNEKROMİ, SİNEMATEK, SİNEMATİK, SİNEROMAN, SİNESTEZİ, SİNİRLEME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

SİDİKLİK, SİFTİNME, SİGARACI, SİGARALI, SİHİRBAZ, SİKLAMEN, SİLAHŞOR, SİLDİRME, SİLİKLİK, SİLİNDİR, SİLİNMEK, SİLİSÇİL, SİLİSYUM, SİLKİNİŞ, SİLKİNME, SİLKİNTİ, SİLOLAMA, SİLÜRYEN, SİMETRİK, SİMGESEL, SİMSİYAH, SİNAMEKİ, SİNDİRİM, SİNDİRİŞ, SİNDİRME, SİNEKÇİL, SİNEKLER, SİNEKLİK, SİNEMACI, SİNERAMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

SİCİLLİ, SİDERİT, SİDEROZ, SİDİKLİ, SİFİLİS, SİGORTA, SİHİRLİ, SİKALAR, SİKATİF, SİLAHLI, SİLECEK, SİLİFKE, SİLİKAT, SİLİKON, SİLİKOZ, SİLİLİK, SİLİNİŞ, SİLİNME, SİLİNTİ, SİLİSİZ, SİLİSLİ, SİLİVRİ, SİLKMEK, SİLMECE, SİLMECİ, SİLSİLE, SİMETRİ, SİMGECİ, SİMİTÇİ, SİMYACI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

SİFTAH, SİGARA, SİKLON, SİKMEK, SİLGEÇ, SİLGİÇ, SİLKME, SİLMEK, SİLOPİ, SİLÜET, SİLVAN, SİMSAR, SİMURG, SİNARA, SİNCAP, SİNCİK, SİNEMA, SİNİZM, SİNLİK, SİNMEK, SİNSİN, SİNYAL, SİNYOR, SİPAHİ, SİRKAT, SİRKEN, SİROKO, SİRRUS, SİSMİK, SİSTEM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

SİCİL, SİCİM, SİDİK, SİFİN, SİFON, SİGAR, SİĞİL, SİHİR, SİİRT, SİKKE, SİLAH, SİLAJ, SİLGİ, SİLİK, SİLİS, SİLKİ, SİLLE, SİLME, SİMAV, SİMGE, SİMİT, SİMYA, SİNEK, SİNİŞ, SİNLE, SİNME, SİNOP, SİNSİ, SİNÜS, SİPER, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

SİLİ, SİLO, SİNE, SİNİ, SİRK, SİTE, SİYA, SİAL, SİBE, SİBİ, SİCE, SİCİ, SİDE, SİĞİ, SİİL, SİLA, SİLE, SİLK, SİMA, SİME, SİMİ, SİNA, SİNÇ, SİPİ, SİRA, SİRE, SİRT, SİŞE, SİVA, SİVE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

SİF, SİM, SİN, SİS, SİT, SİZ, SİĞ, SİH, SİK, SİL, SİP, SİR, SİY

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Gam dizisinde la ile do arasındaki ses. Silisyum elementinin simgesi. Bu sesi gösteren nota işareti.

SİDEROKALSİNOZİS

At, sığır, köpek ve kedilerde, beyin damarlarında kalsiyum ve demir tuzlarının çökmesi. Tüm damar katlarında ve tüm damarlarda bulunabilir ve damarları sert borular hâline getirebilir.

SİMGELEŞTİRİLMEK

Simgeleştirme işine konu olmak, sembolleştirilmek.

SİFONAPTERİDOZİS

Pire ısırıklarının neden olduğu hastalık.

SİNEKKAPANGİLLER

Sıcak ve ılıman bölgelerde, özellikle bataklıklarda böcekle beslenen bitkileri içine alan bir bitki familyası. Omurgalı hayvanlardan çeşitli ötücü kuşları içine alan bir kuş familyası.

SİNEMALAŞTIRMAK

Sinema durumuna getirmek.

SİTAYUKSZOONOZİS

Cytauxzoon cinsi protozoonların neden olduğu Afrika tırnaklıları ve evcil kedilerde oluşturduğu ateş, anemi ve sarılıkla belirgin kenelerle taşınan ölümcül enfeksiyon.

SİVRİBURUNBALIĞI

Bir çeşit kefal balığı.

SİNDİRİLEBİLİRLİK

Gübre miktarının tüketilen yem miktarına bölünmesiyle bulunan, bir yemin veya besin maddesinin tüketildikten sonra vücutta tutulan kısmı, hazmolabilirlik, hazmolma oranı, sindirim derecesi.

SİLAHSIZLANDIRMAK

Silahsızlanmasına sebep olmak, silahsızlanmasını sağlamak, silahlarını bıraktırmak.

SİKLOKRİYOŞİRURJİ

Glakomun tedavisinde korpus siliarenin dondurularak sıvı üretiminin azaltıldığı yöntem. Glakom olgularında -80 ?C soğuk aplikasyonla korneal limbustan 5-6 mm uzaklıktan gerçekleştirilen kriyoproba temaslariyle korpus siliarede yerel bir yıkımlama oluşturulur, siklokriyotermi.

SİLSİLEİMERATİP

Rütbe sıralaması.

SİLAHSIZLANDIRMA

Silahsızlandırmak işi.

SİLAHLANDIRILMAK

Silahlandırma işine konu olmak.

SİKLEROKRONOLOJİ

Bir organizmanın geçmiş tarihiyle ilgili olarak otolit, pul ve iskelet gibi kalkersi yapılarını inceleyen bilim.

SİRİNGOMİYELİTİS

Omuriliğin içi sıvı dolu boşluklar içeren yangısı.

  -   -   -  

Anlamında Sİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Sİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ACEMAŞİRAN

Klasik Türk müziğinde kullanılan şet makamlarından biri.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük