Sonu SEDİLE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sedile" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sedile ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sedile olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sedile olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SEDİLE

Peynir torbası.

  -   -   -  

Anlamında SEDİLE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SEDİLE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ESİNTİ

Belli belirsiz hissedilen hafif yel, nefha.

HİSSEDİLEBİLME

Hissedilebilmek işi.

FREMİTUS

Damar çeperinden ancak dokunarak hissedilebilen titreme. Nabız vurumu ve kalp sistoluyla aynı zamanlı olarak oluşan kalp ve atardamarlardaki dairevi dönüş hareketlerinin parmak uçlarıyla vızlama biçiminde hissedilmesi. Damar boşluğunun kan pıhtısıyla daraldığı durumlarda veya gebe hayvanlarda a. uterinea'da aşırı akım hâlinde bulunur. Yüksek ses, gürültü veya hırıltı.

BUHAH

Gerdan. Boyun. Hançere ile çene arası. Eski türkçe buk: boyun, gerdan. Boyunda meydana gelen ve çene altında hissedilen şişmanlık ( < bukuk: boğazın iki yanında deri ile et arasında peyda olan et bezler. DLT.).

FOKYE

El ve yüz şişmesiyle beliren ve bu şişliklerde kanın hareketi hissedilen bir çeşit hastalık.

MAHSUS

Özgü. Şakadan. Özel. Özellikle. Biri veya bir şey için ayrılmış, münhasır. Belli, ortada, aşikâr. Duyulan, anlaşılan, hissedilen. Bilerek, isteyerek, kasten.

SESLENDİRMEK

Sesli duruma getirmek, sesli olmasını sağlamak. Sesi, çekimden sonra film üzerine geçirmek, kaydetmek. Hissedilen bir duyguyu, düşünülen bir fikri dile getirmek, duyurmak. Bir müzik eserini okumak.