Sonu SAYIŞMA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sayışma" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sayışma ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sayışma olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sayışma olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SAYIŞMA

Sayışmak işi, takas. Çocuk oyunlarında sayı sayarak ebeyi belirleme.

  -   -   -  

Anlamında SAYIŞMA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SAYIŞMA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SAYIŞIMLAMA

Alacakla vereceği sayışma yoluyla karşılama. Karşılıklı para ve aynı türden benzeri özdeklere ilişkin önemli alacakların birbirini karşılayarak borçlu ve alacaklı durumu ortadan kaldırmaları. Herhangi bir sayışımı yazılımdan çıkarma ya da sayışma yoluyla ortadan kaldırma, bir belgitin parasını ödeyerek sayışımı kapatma.

SAYIŞMAN

Sayışmanlığı yöneten bu bilim dalında yetkisi olan kişi.

SAYIŞIM

Sayışmanlık işlemlerinin bilimsel yöntemlerle ve düzenlerle yazımlara alındığı bölümleme birliği. Karşılığı para ile ölçülen bir değer ve işlemi sayışmanlık yazılıklarına geçirmek, aynı türden olan işlemleri bir araya toplayarak göstermek, bir başka deyimle sayışmanlık işlemlerinin bilimsel bir yöntem ve düzen ile yazılımlara alındığı bir bölümleme birliği.

SAYIŞIMCI

Genel anlamıyla sayışmanlıkta aylıkla çalıştırılan ve sayışmanlık işlerini çoğunluğu ile yapabilecek bir yetenekte bulunan kişi.

ÖDETİCİ

Devlet iş ve görevlerine ilişkin giderlerin geçici ya da kesin olarak ödenmesini sağlamak için, sayışmanlara yazılı olarak buyrukta bulunan ve izin veren kişi.

ÖDETİMCİ

Gerçekleşen bir alacağın ilgilisine ödenebilmesi için sayışmana yazılı olarak buyuruda bulunan kişi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük