SAYIŞMA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sayışma" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. sayışma ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sayışma ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sayışma olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

SAYIŞMANLIK

8 harfli kelimeler

SAYIŞMAK, SAYIŞMAN

7 harfli kelimeler

SAYIŞMA

Bazı kelimelerin anlamları

SAYIŞMA

Sayışmak işi, takas. Çocuk oyunlarında sayı sayarak ebeyi belirleme.

SAYIŞMAN

Sayışmanlığı yöneten bu bilim dalında yetkisi olan kişi.

SAYIŞMAK

Ödeşmek, hesaplaşmak, hesabına saymak, takas etmek. Çocuk oyunlarında sayı sayarak ebeyi belirlemek.

SAYIŞMANLIK

Paranın bir bölüğünü, sonradan sayışılmak üzere bir boçrtan ya da kâr payından alacaklısına ödeme. Kuruluşa ilişkin ve işlemlerin tümünü kapsamak üzere tutulması gereken yazılıklarda uygulanılması gereken kural ve yöntemlerin tümünü içine alan bilgi dalı.

  -   -   -  

Anlamında SAYIŞMA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SAYIŞMA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SAYIŞIMLAMA

Alacakla vereceği sayışma yoluyla karşılama. Karşılıklı para ve aynı türden benzeri özdeklere ilişkin önemli alacakların birbirini karşılayarak borçlu ve alacaklı durumu ortadan kaldırmaları. Herhangi bir sayışımı yazılımdan çıkarma ya da sayışma yoluyla ortadan kaldırma, bir belgitin parasını ödeyerek sayışımı kapatma.

ÖDETİCİ

Devlet iş ve görevlerine ilişkin giderlerin geçici ya da kesin olarak ödenmesini sağlamak için, sayışmanlara yazılı olarak buyrukta bulunan ve izin veren kişi.

SAYIŞIM

Sayışmanlık işlemlerinin bilimsel yöntemlerle ve düzenlerle yazımlara alındığı bölümleme birliği. Karşılığı para ile ölçülen bir değer ve işlemi sayışmanlık yazılıklarına geçirmek, aynı türden olan işlemleri bir araya toplayarak göstermek, bir başka deyimle sayışmanlık işlemlerinin bilimsel bir yöntem ve düzen ile yazılımlara alındığı bir bölümleme birliği.

SAYIŞIMCI

Genel anlamıyla sayışmanlıkta aylıkla çalıştırılan ve sayışmanlık işlerini çoğunluğu ile yapabilecek bir yetenekte bulunan kişi.

ÖDETİMCİ

Gerçekleşen bir alacağın ilgilisine ödenebilmesi için sayışmana yazılı olarak buyuruda bulunan kişi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük