SARMAL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sarmal" olan, toplam 6 adet kelime bulunmaktadır. sarmal ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sarmal ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sarmal olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SARMAL

Dolana dolana oluşmuş, birbirini izleyen, helisel, helezonlu, helezoni. İçinden çıkılmaz (durum).

SARMALAMA

Sarmalamak işi.

SARMALAMAK

Sıkı sıkı sarmak.

SARMALANMA

Sarmalanmak işi.

SARMALAÇ

Malı koruyan kap ya da madde. Kırılıp dökülmesini önlemek amacıyla malın içine koyulduğu kap ya da sarıldığı nesne.

SARMALANMAK

Sarmalama işine konu olmak veya sarmalama işi yapılmak.

  -   -   -  

Anlamında SARMAL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SARMAL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇIRMAMAK

Sarıp sarmalamak, dolamak.

ÇURĞALAMAH

Sarıp sarmalamak.

FİLOVİRİDAE

Kılıflı, tek iplikli sarmal RNA içeren (iplik), Ebola virüsünün de dahil olduğu, 80-14000 nm büyüklüğünde bir virüs familyası. Filovirüsler.

KANTAR

Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan araç. 56,452 kilogram ağırlığında veya kırk dört okkalık bir ağırlık ve sığa birimi. Baskül. Tartılacak kütle alttaki çengele takıldığında sarmal bir yaya bağlı olan ve normal olarak sıfırı gösteren bir okun, yanlarda gösterilmiş ağırlık birimleri hizasına gelmesiyle kütle ağırlığını belirleyen bir tür tartı aleti, el kantarı.

BOZANAK

Kel. Ufak, boz renkli, yakılan bir ot. Sarmal şeklinde kıvrılmış. Topaç.

HELEZONLAŞMAK

Sarmal, kıvrımlı biçime gelmek.

SPİRİL

Sarmal biçiminde uzun ve kıvrık, bazıları titrek tüylerle kaplı, iplik biçimindeki bakterilerin genel adı.

AKTİN

Hücrelerde bulunan küçük küresel (G aktin) protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları ipliksi protein (F aktin). Kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri; kasta aktin, tropomiyozin ve troponin ile beraber ince ipliği, miyozin ise kalın ipliği oluşturur. İnce filâmentlerin iki ucunda ipliğin bozulmasını engelleyen Çap Z ve tropomodulin denilen başlık proteinleri bulunur. Hücrelerde bulunan küçük küresel protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları, kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri. Hücrelerde bulunan küçük hücresel (G-aktin) protein birimlerinden oluşan iki polipeptit dizisinin sarmal yaparak oluşturdukları ipliksi protein (F-aktin). Kas hücrelerinde kasılmayı sağlayan esas ipliksi proteinlerden biri. Apikompleksalarda hareket sistemi. Metazoaların kasları. Kas tellerinin kimyasal yapısına giren kasılma yeteneğine sahip bir kas proteini olup miyozinle beraber aktomiyozin halinde bulunur.

HELİKOTREMA

Sarmal (helezon) delik.

HELİKAZ

Sarmal yapıdaki moleküllerde sarmalları açan, gevşeten enzim.

HELEZONİ

Sarmal.

SALYANGOZ

Yumuşakçalardan, bahçelerin nemli yerlerinde yaşayan, sarmal kabuklu küçük hayvan (Helix).

SPİRAL

Sarmal biçiminde olan. Döl yatağı içine konan, gebeliği önleyici sarmal biçiminde araç.

YİV

Bir yüzeyin üzerinde çizgi biçiminde olan, sarmal girinti veya çıkıntı. Bir sütun gövdesinin veya bir vazo karnının çevresine eşit aralıklarla paralel veya sarmal olarak uzunlamasına açılan oyuk. Ek çizgisi. Bir dişli çarkta veya bir vidada iki diş arasında kalan çukur bölüm. Saçta ayırma yeri.

HELİSEL

Sarmal.

ÇEŞMİBÜLBÜL

Üzeri beyaz, sarmal süsler ve çiçek motifleri ile bezenmiş cam işi.

HELİKAZLAR

DNA kopyalanması başlamadan önce, çift sarmal DNA'nın replikasyon çatalı oluşturmasını sağlayan bir grup enzim.

KUNDAK

Yeni doğmuş çocuğu ilk aylarda sıkıca sarıp sarmalamaya yarayan geniş bez. Korunmak için sıkı sıkıya sarılmış şey. Yangın çıkarmak için bir yere konulan tutuşmuş yağlı bez parçası vb. Ara bozma, fitne, fesat. Bu bezle sarılmış bebek. Arabalarda dingil yatağı. Tüfek gibi bazı ateşli silahlarda bunları çeşitli yönlere çevirmeye yarayan, namlunun altında bulunan ağaç veya metal bölüm. Saçları yemeninin içine alıp bağlama.

CCCDNA

Genellikle süpersarmal yapısında çift sarmallı halkasal DNA.

HELEZONLU

Helezonu olan, sarmal.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük