SAMLA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "samla" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. samla ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu samla ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde samla olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SAMLA

İri çiy damlası.

  -   -   -  

Anlamında SAMLA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SAMLA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PALET

Ressamların boyaları üzerine dizerek fırça ile karıştırdıkları tahta veya porselen levha. Tankın veya bazı iş makinelerinin her türlü arazide yol almasını sağlayan iki yanındaki tekerleklerini içine alan metal şerit, tırtıl. Hızlı yüzmek için ayağa geçirilen araç. Sanayide çeşitli amaçlarla kullanılan yayvan ve geniş levha.

OTOPAR

Pareketa tekniğinin çapari kullanım yöntemiyle kombinasyonu ve mekanize aksamların eklenmesiyle oluşturulan hareketli oltalar, mekanize oltalar, otomatik pareketa.

MECAZLAR

(Söz sanatı terimi) Kelime yanaçlarının bir kolu ki öz anlamları dışında kullanılan kelime veya deyimlerden ibarettir. (bk. Addeyişi, Değişleme, Dolaylı adlama, İğretileme, Kapsamlama, Kaydırma, Orunalma, öteleme).

İLKEL

İlk durumunda kalmış olan, gelişmesinin başında bulunan, iptidai, primitif. Sanatta yalın bir nitelik gösteren, yapmacıksız olan, primitif. Zaman bakımından en eski olan, iptidai, primitif. Basit, karmaşık olmayan. Eğitimsiz, kültürsüz, görgüsüz. Özellikle XIV-XV. yüzyıllarda İtalyan ressamlarına, Orta Çağ sonlarında Avrupa ressamlarına verilen ad.

KÖLLE

Kaynatılmış buğday, mısır, nohut. Bulgur. Tahıl çorbası. Buğday, nohut ve bakladan yapılmış kış yemeği. Şeker ve sütle pişirilen bir çeşit kabak tatlısı. Buğday, bakla, nohut, ceviz, susamla yapılan bir çeşit yiyecek.

SUSAMLAMAH

Ekin serpilmek, büyümek : Tarla susamlamış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük