SABUN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "sabun" olan, toplam 26 adet kelime bulunmaktadır. sabun ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sabun ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sabun olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

SABUNCUKARGASI, SABUNLAŞTIRMAK

13 harfli kelimeler

SABUNLAŞTIRMA

12 harfli kelimeler

SABUNCUPINAR

11 harfli kelimeler

SABUNLANMAK, SABUNÇİÇEĞİ, SABUNKÖPÜĞÜ, SABUNLAŞMAK

10 harfli kelimeler

SABUNLAŞMA, SABUNLANMA, SABUNLANIŞ, SABUNLAMAK, SABUNDURUK, SABUNCULUK, SABUNCULAR, SABUNLAYIŞ

9 harfli kelimeler

SABUNTAŞI, SABUNLAMA, SABUNHANE

8 harfli kelimeler

SABUNLAR, SABUNİYE, SABUNLUK, SABUNSUZ

7 harfli kelimeler

SABUNCU, SABUNLU

5 harfli kelimeler

SABUN

Bazı kelimelerin anlamları

SABUN

Kirli ve yağlı şeyleri temizlemekte kullanılan, türlü yağlarla alkaliler birleştirilerek yapılmış olan madde. Bu maddenin kalıp durumunda olan biçimi.

SABUNLAŞTIRMAK

Bir maddeyi sabun durumuna dönüştürmek.

SABUNCUKARGASI

Saksağan kuşu.

SABUNLAMAK

Herhangi bir şeyi sabun sürerek yıkamak. Bir nesneyi sabun sürerek kaygan duruma getirmek.

SABUNLAŞTIRMA

Sabunlaştırmak işi.

SABUNLAŞMAK

Sabun durumuna gelmek.

SABUNCULUK

Sabuncunun işi.

SABUNLANMAK

Sabunlama işi yapılmak.

SABUNCULAR

Kastamonu kenti, Azdavay ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu kenti, Seydiler belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SABUNKÖPÜĞÜ

Gelip geçici, önemsiz.

SABUNLANMA

Sabunlanmak işi.

SABUNCUPINAR

Kütahya şehrindene bağlı bir yerleşim bölgesi.

SABUNDURUK

Kağnı arabalarında mazının yanmasını önlemek için sürülen bezir yağının, sabun suyunun konduğu teneke ya da boynuzdan kap.

SABUNLANIŞ

Sabunlanma işi.

SABUNÇİÇEĞİ

Sabunotu, çöğenotu, saponaria officinalis, caryophylaceae.

SABUNLAŞMA

Bitkisel veya hayvansal yağların sabun durumuna dönüşmesi.

  -   -   -  

Anlamında SABUN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SABUN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SABUNCU

Sabun yapan veya satan kimse.

SABUNLU

İçinde sabun eritilmiş. Sabun sürülmüş fakat durulanmamış.

SABUNLAYIŞ

Sabunlama işi.

KETENCİK

Deniz yosununun ince bir cinsi (Muscus arboreus). Bu bitkiden elde edilen, sabun yapımında ve ressamlıkta kullanılan bir yağ. Turpgillerden, küçük sarı çiçekli, yağlı bir bitki (Chamaelina sativa).

LİFLEMEK

Vücudu lifle sabunlamak.

ACISU

Maden suyu. İçmeye elverişli olmıyan tuzlu, kireçli, kükürtlü su. Deniz kenarından kaynıyarak çıkan tuzlu su. Çıban, sivilce ve yanığın içindeki sarı su, iltihap. Sabunlaşma sonunda kalan kostik suyu. Karın ağrısına iyi gelen kekik veya filiskin (Mentha silvestris) suyu. Eskiden firengiye ilâç olarak kullanılan ve iyodür dö sodyumla yapılan bir ilâç. Rakı. Madensuyu. Orta derecede tuzluluğu olan su. Ankara ilinde, Beypazarı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli şehri, Sarayköy ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kocaeli şehri, Derbent bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ili, Asarcık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sinop şehrinde, Gerze ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tokat ili, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Trabzon şehrinde, Akçaabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

CIBAR

Bebeklikten çıkmış çocuk. Zayıf çocuk. Bel ağrılarında, kırık ve çıkık tedavisinde kullanılan iç yağı ve karasakız karışımı yakı. Yağ ve benzerleri sıvıların tortusu. Çiçek hastalığı. Geçim darlığı çeken, yoksul, züğürt. Yumurta, sabun vs. ile yapılan bir tür merhem.

BASYA

Sapotgillerden, tohumlarından sabunculukta kullanılan bir yağ elde edilen, Asya'da yetişen bir ağaç (Basia).

ARAV

Yan kirli, sabunlu çamaşır suyu: Bu aravı tenekeye dök. Çökertilen ayrandan geriye kalan su. Yemek artığı. Sebep, yol, uğur: Ben de senin aravına yandım.

ÇÖVEN

Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpürten, kir temizleyici bir bitki, sabun otu, helvacı kökü (Saponaria officinalis). Çevgen.

BELESTİK

Ele sürünce sabun gibi köpüren bir çeşit bitki.

ÇİĞİRDİK

Haşhaşla pekmezin karıştırılıp kaynatılmasından meydana gelen tatlı. Filiz, taze yaprak. Çiçek tomurcuğu. Ökse otu. İlk yağmurdan sonra çıkan çimen. Özellikle sabun gibi küçülen şeylerin küçük parçası: Fazla sabunlanmayacağım, bir çiğirdik yeter. Başa giyilen takkenin kenarına yapılan işleme. Pembe renk. Ağacın körpe ince dalları.

SABUNLAMA

Sabunlamak işi.

SABUNHANE

Sabun yapılmış olan yer.

LİFLENMEK

Lif oluşmak. Lifle sabunlanmak.

BAŞÖREN

Adana ili, Sağkaya. Afyon şehrinde, Şuhut belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ili, Beypazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehri, Çeltikçi bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ankara ili, Pazar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır kenti, Tepe nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ili, Pasinler ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Eskişehir şehrinde, Alpu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Akkaya nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Azdavay ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya şehrinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya şehri, Kuluncak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas şehrinde, Altınyayla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Sincan bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas ili, Şarkışla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas ili, Yazyurdu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Akziyaret nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa kenti, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Zonguldak şehri, Ormanlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SABUNLUK

İçine sabun konulan küçük kap. Sabun yapımına elverişli olan.

ŞAMPUAN

Çoğunlukla saç yıkamakta kullanılan, kokulu ve bol köpüklü bir tür sıvı sabun.

SABUNSUZ

İçinde sabun bulunmayan. Sabun sürülmeden.

GLİSERİN

Yağlı maddelerden, sabunlaştırma yoluyla çıkarılan, renksiz, tatlı şurup kıvamındaki sıvı (CH2 OH-CHOH-CH2 OH).