Sonu S ile biten 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 9 harfli toplam 348 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BİLANOFOS

Beyaz toz hâlinde renksiz, kristalize, suda çözünen, böcek öldürücü zehirli bir madde.

AKSEPTANS

Yabancı ülkelerde okuyacak öğrenciler için gönderilen kabul belgesi. Poliçelerin üzerine "kabulümdür" biçiminde yazılarak altı imzalanan açıklama, kabul.

NEMATOZİS

Nematodların neden olduğu enfeksiyonlar.

PALLAMPOS

Giyimi düzensiz ve dağınık.

STEATİTİS

Sarı yağ hastalığı.

DİDİNAMUS

İki uzun ve iki kısa stamenin meydana getirdiği erkek organlar topluluğu.

ANİDROZİS

Anhidrozis.

STEATOZİS

Vücutta aşırı yağ toplanması, yağlanma. Hücreler içinde yağ damlacıkları belirmesi veya hücreler arasına yağ hücreleri sızmasıyla belirgin durum. En çok kas dokusunda görülür.

EPİSTAZİS

Bir genin alleli olmayan başka bir gen üzerinde örtücü etki yapması.

ELİPTİKUS

Elips biçiminde olan.

İHTİYOZİS

İktiyozis.

ENDOTRİKS

Dermatofitozis enfeksiyonunda enfeksiyonun epidermiste başladıktan sonra kıl foliküllerine ulaşması ve daha sonra kıl gövdesinin içine girmesi.

LEMNİSKUS

Şerit, fiyonk. Akantosefalaların apikal kutbunda boynunun iç ve arka kısmına yapışmış olan, vücut boşluğuna uzanan, fonksiyonu bilinmeyen, çiftler hâlinde bulunan sicim biçimindeki organ.

DİGİTATUS

Parmak biçiminde çıkıntı.

PROTEOZİS

Hiperproteozis.

İNFARKTÜS

Yaşayan bir canlıda dokunun, trombüs veya emboliye bağlı olarak ve yerel kansızlık nedeniyle ölümü.

BAZOFİLUS

Alkalin ortamı seven canlılar.

BAŞAKTRİS

Başoyuncu (kadın).

SEMİNALİS

Seminal.

PROÖSTRÜS

Hayvanlarda gonadotropin hormonlarının etkisiyle sarı cisimciğin gerilemesiyle başlayıp foliküler gelişmenin belirginleştiği ve hızlandığı, kanda östrojen seviyesinin yükselmesi, genital organlarda kanlanma ve proliferasyonun başlamasının görüldüğü kızgınlık öncesi evre.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük