Sonu S ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 7 harfli toplam 367 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GRİZEUS

Gri, boz.

KANİNUS

Köpeğe ait, köpekle ilgili olan.

ÜSLEKES

Kesinlikle.

FORSEPS

Tutçek.

MALLEUS

Çekiç kemiği. Ruam.

FORNİKS

Kubbe kemeri, çıkmaz, kavis.

ASERVUS

Küme, yığın.

AGROTİS

Pul kanatlılar (Lepidoptera) takımından, bozkurt, toprak kurdu denilen larvaları toprak altında yaşayan ve kültür bitkilerine, özellikle şeker pancarı ve asmalara çok zararlı olan bir güve cinsi.

BİFİDUS

İkiye ayrılmış, ucu çatallanmış.

ANKİLUS

Eğri, bükük, çarpık, kavisli.

OBTUSUS

Küt.

SİEMENS

Sembolü S olan , bir iletkenin, 1 voltluk gerilim farkıyla üretilen 1 amperlik akımdaki elektrik iletkenliği( 1 S=1mho. ) olarak tanımlanan SI da türetilmiş bir birim.

KLİPEUS

Böceklerde başın alın bölgesinin merkezinde bulunan dış iskeletin kalkan şeklindeki bölgesi.

HEMCİNS

Aynı cinsten olan.

ASKARİS

Ascaridoidea üst ailesinde bulunan ve omurgalı hayvanların bağırsaklarında yaşayan bir nematod cinsi.

TALAMUS

Yan ventrikulusların altında, hipotalamus ile birlikte diyensefalonu oluşturan, beyin korteksine geçmeden önce bu bölgenin çeşitli bölgelerinden geçen duygu yolları taşıyan, çift yumurta şeklinde boz madde kitlesi. Tepe, oda.

KONDROS

Kıkırdak.

MİNİBÜS

10-12 kişilik oturma kapasitesi olan küçük otobüs.

KOSİNÜS

Tümler açının sinüsü.

MİYAZİS

Sinek larvalarının insan ve hayvanların vücudunda oluşturduğu enfestasyon. Bunlardan kimileri insan ve hayvanlarda zorunlu bir yaşam siklusuna sahiptir (Hypoderma, Dermatobia hominis). Yumurtalar hem açık yaralara, buruna, kulağa, kafa derisine hem de normal deriye bırakılabilir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük