Sonu S ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 5 harfli toplam 576 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EKUUS

Eşit, benzer, aynı.

GAROS

Torik balığının ciğer ve bağırsağı.

KALKS

Topuk, ökçe, kireç.

KUARS

En yaygın kayaç yapıcı mineral. (SiO2; metalimsi olmayan parıltı, renksiz, yabancı karışımlar yüzünden çeşitli renklerde; çizgi renksiz; sertlik 7 özgül ağırlık 2.65; hekzagonal. İyi kristallenmiş ve saydam renksiz olanları Necef taşı (Bergkristal), duman rengi olanları dumanlı kuars, açık sarı renklileri sitrin, mor renklileri mortaş (Ametist), altın gibi parlak olanı avanturin (hacer-ül berk), pembe renkli olanları da pembe kuars (rosenkuarz) adiyle ziynet taşı olarak kullanılırlar. Kuarsın mikrokristalin çökeltileri kalsedon (akiki belgami)dur. Renklerine göre şöylece adlandırılır: krizopras (kiraz boncuğu); elma yeşili rengindedir. heliotrop: (kantaşı): Kırmızısı beneklidir. karneoh (katmerli Süieymani): Yeşilimsi ya da kan kırmızı rengindedir. sarder: Portakal renginde, saydamdır. safirin: Mavi renklidir. mekketaşı (akiki Yemani): Bileşiminde Mn ve Fe bulunur; koyu renkleri akik ve jasptır. genellikle silisyum tuzlarının değişmesi sonucu oluşmuş ve çeşitli miktarlarda su kapsayan silis jeli çökeltileri ise opal dir. Renk ve yapısına göre, çok renkli ve süs taşı olarak kullanılan soy opal (ayn-üş şems), süt rengindeki süt opal, apak ve saydam olanı hiya-lit (opal-i zucâci), kırmızı renkteki ateş opali (opal-i nâri) adlarını alırlar.).

LEKES

Cimri.

CERES

Kuru yemiş cinsinden şeyler.

MİMİS

Sivilce. Küçük sivilce.

KELES

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

PISIS

Küçük çocukların korkutulduğu hayali yaratık.

PATİS

Fransızca kökenli batiste: patiska.

YADES

Lades.

SÜLÜS

Üçte bir. Arap alfabesiyle yazılan bir tür süslü yazı. Erata yolculuklarda indirim sağlayan belge.

MAHÖS

Sümüklüböcek.

MİMOS

Antik Yunan tiyatrosunda iki kişi arasındaki doğaçtan söyleşmeye dayanan güldürü.

YANUS

Suda yan yan giden ufak bir böcek.

ZİFOS

Yerden sıçrayan çamur. Yararsız, boş.

STRES

Ruhsal gerilim.

FOLOS

Boş, çürük.

İHDAS

Ortaya çıkarma, meydana getirme. Kurma.

VARUS

Eğri, eğik, içe çarpık, paytak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük