Sonu S ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 3 harfli toplam 83 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TÖS

Hayvanı töskürtmek için söylenen bir söz. Boynunla başın birleştiği yer. At, sığır ve benzerleri hayvanları çevirme, durdurma, kovalama ünlemi. Demirci örsü.

EHS

Arapça kökenli aks: akis.

MOS

Çürük : Mos ağaç daha işe yaramaz. Mannan oligosakkarit.

TOS

Alın veya boynuzla vuruş.

KIS

Çürük kaya, sert toprak. Cimri, pinti. Kız.

TES

Gübre.

HİS

Duygu. Duyu. Sezgi, sezme.

TAS

Genellikle içine sulu şeyler konulan metal vb.nden yapılmış kap. Bu kabın alacağı miktarda olan. Başa giyilen metal koruyucu.

DİS

Engel, olumsuzluk.

PUS

Görüş uzaklığını çok azaltmayan bir tür hafif sis. Yaprakların üzerinde görülen, örümcek ağını andıran böcek veya kurt yuvası. Bazen meme başında oluşan kabuk. Bazı meyvelerin üzerinde oluşan, zamk veya sakıza benzeyen madde. İnç. Ağaçların kütük ve dallarındaki yosun.

FES

Şapka yerine kullanılan, kırmızı, kalın çuhadan yapılmış, tepesinde püskülü olan, silindir biçiminde başlık.

VES

Huy, davranış. Fes.

NAS

Açıklık, açık ve kesin yargı. Dogma.

ORS

Kalıntı yumurtalık sendromu.

YAS

Ölüm veya bir felaketten doğan acı ve bu acıyı belirten davranışlar, matem.

PÜS

Erik, kayısı, badem ve benzerleri ağaçlardan sızan zamk, kedibalı. Zamk. Keven bitkisinden elde edilen zamk, kitre. Çok kaynatılarak koyulaştırılmış pekmez. Kavrulmuş darı. Erkek çiçeklerdeki üremeyi sağlayan toz. Taze fındık ve cevizin dışındaki yeşil kabuk : Fındığı aceleyle püsüyle topladık. Ağaçlardan sızan zamk. Mısır bitkisinin tepesinde ya da kozasında üremeyi sağlayan, sarı toz taşıyan erkeklik organı. Sis.

KAS

Tellerden oluşan ve kasılarak vücut hareketlerini sağlayan organ ve bu organın telsi dokusu, adale.

CUS

Akıllı, kurnaz.

EMS

En muhtemel sayı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük