Sonu S ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 14 harfli toplam 176 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RİNOSPORİDOZİS

İnsan, at, sığır, köpek, ördek ve kedilerde; burunda genellikle tek taraflı, pembe renkli, 2-3 santimetre çapında ve saplı polipler veya karnabahar görünümlü düğümcüklerle belirgin, Rhinosporidium seeberi'ye bağlı mantar hastalığı.

ŞEYLETİELLOZİS

Cheyletiella cinsi akarların genellikle köpek, kedi ve tavşanlarda ara sıra insanlarda oluşturduğu, kaşıntılı deri yangısıyla belirgin enfestasyon.

ANİZONÜKLEOZİS

Çekirdek eşitsizliği.

PROKTOSTENOZİS

Anüs veya rektumun darlığı.

PİYODERMATOZİS

Piyoderma.

HİPOGANGLİOZİS

Myenterik gangliyon hücrelerinin sayıca yetersizliğiyle belirgin yapılış bozukluğu. Genellikle megakolona neden olur.

PLÖROHEPATİTİS

Karaciğere yakın göğüs zarı yangısıyla birlikte seyreden karaciğer yangısı.

OKRATOKSİKOZİS

Okratoksin A'nın neden olduğu, proksimal tubuluslarda dejenerasyon, atrofi, interstisyel fibrozis ve glomeruluslarda hiyalinleşmeyle belirgin zehirlenme.

TRİPANOSOMOZİS

Trypanosoma cinsi protozoonların neden olduğu bir kardiyovasküler sistem hastalığı. Durin adlı hastalığa neden olan Trypanosoma equiperdum dışındaki Trypanosoma türleri kan emen eklem bacaklılar tarafından bulaştırılmaktadır.

FOTODERMATİTİS

Güneş yanığı.

SİYALOADENİTİS

Tükürük bezi yangısı.

PSÖDOSKLEROZİS

Wilson hastalığı.

STATOAKUSTİKUS

Denge ve işitmeyle ilgili olan.

SEMİTENDİNOZUS

Yarı kirişsel.

PROSTHOGONİMUS

Digenetik trematodların bir cinsi.

SERODİYAGNOZİS

Serum tepkileriyle hastalık tanısı koyma.

GENİOHİYOİDEUS

Alt çenede dil kemiğine gelen (kas).

İMMÜNOTOLERANS

İmmünnolojik tolerans.

GASTRONEFRİTİS

Mide ve böbreğin yangısı.

ECHİNORHYNCHUS

Vücudu küçük veya orta büyüklükte, proboskis uzun ve ventrale dönük, 9-26 çengel sırasına sahip olup her sırada 5-16 adet çengel bulunan bir Akantosefala cinsi.