Sonu S ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 10 harfli toplam 367 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EPİTALAMUS

Beynin, hipofizi ve arka komisüri içine alan bölgesi. Talamus üstü.

DAKTİLİTİS

Parmağın yangısı.

ENDOKARANS

Herhangi bir vitaminin rasyonda var olmasına ve yeterli miktarda emiliyor olmasına karşın, bir kısım metabolik bozukluklar nedeniyle değerlendirilememesi durumu.

PİTİRYAZİS

Deride yangı olmaksızın sarımtırak boz renkte, ince kepek benzeri, kabukların ve pulların görülmesiyle belirgin insanların bir grup deri hastalığı. Deride kalınlaşma veya derinin bütünlüğünün bozulması yoktur. Evcil hayvanlarda kepeklenmeye benzer tek hastalık domuzların pitiryazis rozeasıdır.

ORDİNARYÜS

Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan.

METAÖSTRÜS

Metöstrüs.

DİTİRAMBOS

Dionyzos şerefine söylenen, onun yaşamından, acı, tatlı, açık saçık serüvenlerinden söz eden koro ezgileri.

KALKARİNUS

Mahmuzla ilgili olan.

CLONORCHİS

Opisthorchis cinsi trematodların eski adı.

ENOFTALMUS

Göz küresinin göz çukurluğu içine çekik durumda olması, endoftalmi, enoftalmi. Dehidrasyon ve kaşeksiye neden olan kronik hastalıklar sonucu oluşur.

SAGİTTALİS

Ok yönünde.

HOLOTHYRUS

Akarların bir cinsi.

SİRİNGİTİS

Kuşlarda sirinksin yangısı.

KOLANJİTİS

Safra kanallarının yangısı.

TİMPANİKUS

Kulak davuluna ait olan. Karın şişliğine ait olan.

EPİFARİNKS

Sineklerin kan emmek üzere dokuyu delmek için kullandıkları üst dudak parçası.

POLİÖSTRÜS

Gebe kalmadıkları sürece belli aralıklarla kızgınlıkları tekrarlama. Sığır, domuz ve mandalar yıl boyu poliöstrüs gösterirken, kısrak, koyun, keçi ve kedi mevsim içinde poliöstrüs gösterirler.

ÜRETERİTİS

Üreter yangısı.

SEMELPARUS

Hayat süresince sadece bir kez üreme gösteren, üreme sonrası ölen organizma.

BRONŞİOLUS

Bronşçuk.