S ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 9 harfli toplam 1655 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SANÇALMAK

Buğday başak tutmamak, içlenmemek.

SÜVELTMEK

Sivriltmek, yontmak.

SARICALIK

Kloroz.

SULAKDERE

Mardin ili, Ömerli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SALDIRMAK

Bir kimseye veya bir şeye karşı saldırı yöneltmek, zarar verici bir davranışta bulunmak, hücum etmek. Bir şey veya kimse üzerine saldırı yapılmasına sebep olmak. Etkisiyle eritmek. Yıkıcı ve sert eleştiriler yapmak. Gemi, kalkmak için yelken açıp başını gideceği yola çevirmek.

SARIYAZMA

Diyarbakır ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SATRAPLIK

Satraplık görevi ya da orunu. Bir satrapın yönetimi altındaki bölge: Anadolu Satraplığı.

SEÇEBİLME

Seçebilmek işi.

SÜNGERLER

Vücutları içten dar ve uzun kanalcıklardan oluşan, dıştan bu kanalcıklara açılan deliklerle kaplı, çoğu kayalara tutunmuş olarak koloniler durumunda yaşayan hayvanlar takımı.

SUİSTİMAL

Görev, yetki vb.ni kötüye kullanma.

SÖĞÜTÖREN

İzmir ilinde, Bayındır ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

SHİELDİNG

Bir cihazın işlevinin veya veriminin, iç ve dış kaynaklı elektromanyetik alanlar tarafından olumsuz yönde etkilenmemesi için gerekli yerlerinin iletken bir madde ile kaplanması. Gitarlardaki elektromanyetik alanların birbirini etkileyerek istenmeyen gürültülere neden olmaması için elektronik aksamın ve manyetiklerin bulunduğu oyukların bakır folyo gibi iletken bir maddeyle kaplanması.

SABOTAJCI

Baltalayıcı.

SARMARMAK

Uyku ya da hastalık nedeniyle söylenmek, sayıklamak.

SALMASTRA

Halat tellerinden saç gibi örülmüş olan ip. Özellikle makinelerde birbirine sıkıca değen iki yüzey arasına yerleştirilerek bu yüzeyler arasına su, buhar veya yağların sızmasını önleyen urgan.

SANTİGRAT

Suyun buz olma noktasını 0, buharlaşma noktasını 100 sayarak arasını derece olarak adlandıran, yüz eşit kısma bölme yoluyla bulunan ısı ölçeği (°C).

SAVURTMAK

Savrulmasına sebep olmak, savrulmasını sağlamak.

SEBİLHANE

Sebil.

SERKİTMEK

Zemberek boşalmak. Kurulmuş kapan, zemberek boşalmak.

SIÇRATMAK

Sıçrama işini yaptırmak.