S ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 9 harfli toplam 1655 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SAHİLKENT

Antalya şehrinde, Finike belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Samsun şehri, Bafra belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SÜRTÜNMEÇ

Çevirgeç tablosundaki ana çevirgeci uzaktan denetleyen aygıt.

SMİTNOSİT

Mineral. (ZnCO3; metalimsi olmayan parıltı, ak, gri, yeşil, sarı; çizgi ak; sertlik 5, özgül ağırlık 4.3-4.5; hekzagonal. Önemli çinko minerali. Sfarerition oksitleşmesinde ya da metazomatoz olayları sonucu oluşur.).

SULTANLAR

Kahramanmaraş ilinde, Pazarcık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SENTROMER

Kromozom üzerinde iğ ipliklerinin bağlandığı özel bir bölge. Kromozom içinde iğ ipliklerinin bağlandığı özel bir bölge. Kromozomda kromonema çiftini birincil boğum içerisinde tutan yuvarlağımsı oluşum. Mikrotüpçükler aracılığıyla kromozom (birinci mayoz bölünmede) veya kromatitlerin (mitoz ve ikinci mayoz bölünmede) kutuplara çekilmesine yararlar. Kromozomun çalışmasını kontrol eden ve iğ ipliklerine bağlantı yerleri olan ve kromozomun kollarının birleştiği yerde bulunan renksiz bir bölge.

SARILIŞMA

Sarılışmak işi.

SAMİMİYET

İçtenlik. Senli benli olma durumu, samimilik.

SIKTIRMAK

Sıkma işini yaptırmak.

SİLAHLAMA

Silahlamak işi.

SARIBEYLİ

Çanakkale kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli şehri, Çivril ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sakarya kenti, Kaynarca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SORDURMAK

Sorma işini yaptırmak.

SARIGÜZEL

Sarışın güzel. Kahramanmaraş şehri, Süleymanlı bucağına bağlı bir bölge.

SÜNGÜTAŞI

Kars ili, Karaurgan nahiyesine bağlı bir yer.

SAVUNULMA

Savunulmak işi.

SADRETTİN

Dinin başı, önderi.

SERGENLİK

Mutfak rafı.

SÜNGERLER

Vücutları içten dar ve uzun kanalcıklardan oluşan, dıştan bu kanalcıklara açılan deliklerle kaplı, çoğu kayalara tutunmuş olarak koloniler durumunda yaşayan hayvanlar takımı.

SKUTELLUM

Çimen tohumlarında embriyoyu endospermden ayıran kotiledondan gelişmiş yapı. Kalkan şeklinde herhangi bir küçük yapı. Böceklerde notumun art parçası. 4.Kuşlarda tarsus üzerindeki pullar.

SALICILIK

Bir cismin ışıma erkesi salım gücünün aynı sıcaklıktaki kusursuz kara cisminkine oranı.

SÜRGÜLEME

Sürgülemek işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük