S ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 5 harfli toplam 1615 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SLİDE

Bir telin tınlaması devam ederken tele ikinci kez vurulmaksızın tele basan parmağı klavyeden kaldırmadan tel boyunca değişik perdeler arasında kaydırma yöntemi.

SÖNGÜ

Fırın süpürmeye yarayan, ucunda paçavra bulunan sırık. 1.Kolay yanmayan odun. 2.Fırın süpürgesi.

SAYAN

İnatçı. Katı, sert. Sayar, saygılı, hürmet eden.

SEKİR

Ayaklarında ak leke bulunan hayvan : Bu at sekilidir. Hayvanların ayağındaki ak leke. Bir çeşit yüzük oyunu.

SIRGI

Baş ağrısı : Sırgıdan yüzüm şişti. Öküz koşularak çekilen harman toplama aygıtı.

SEMİN

Çok değerli.

SORUT

Ağız köpüğü.

SEFTE

Defa ,kere.

SAÇIŞ

Saçma işi.

SEPET

Saz, kamış, ince dal veya tellerden hasır biçiminde örülerek yapılan, genellikle sapı olan, yiyecek ve eşya taşımak için kullanılan kap. Motosikletin yan tarafında bulunan, tek yolcu taşımak üzere hazırlanmış ayrı bölüm. Sazdan örülmüş balık kapanı. Basketbolda sayı kazanmak için, içine top atılmaya çalışılan demir çembere geçirilmiş altı açık ağ. Bu kap biçiminde örülerek yapılmış. Bu kabın aldığı ölçüde.

SUNAR

"Saygılı bir biçimde verir, takdim eder" anlamında kullanılan bir isim".

SITAR

1.Tanrı. 2.Koruyucu, sığınılan yer.

SUMUR

Tarla çevresine çekilen çit.

SINDI

Makas.

SAPAN

İki ucu ip, ortası örme veya meşin olan bir taş atma aracı. Makarayı bir yere bağlamak için tablaların çevresine geçirilen halat veya demir kuşaklar. Genellikle çocukların kuş vurmak için kullandıkları, iki ucuna lastik ve lastiklerin arasına da geniş bir meşin parçası bağlı bulunan çataldan oluşan araç. Kaldırılacak bir şeyin üzerine geçirmek için halattan yapılmış olan çember.

SÖYME

Kesilen ağaçtan fışkıran ince dallar.

SIKMA

Sıkmak işi. Dar bir tür kadın yeleği. Sımsıkı bağlanmış. Bir tür pantolon ya da şalvar. Bayat ekmeğin su ile ıslatılıp sıkılmasıyla elde edilen malzemeyi un, tuz ve suyla yoğurup hamur durumuna getirdikten sonra arasına kavrulmuş soğan, peynir konularak pişirilen bir yemek. Sıkılmaya, suyu alınmaya elverişli (portakal).

SELAF

Sel yolu.

SAVUK

Issız, tenha. Suyu kesilmiş, çalışmayan değirmen. Soğuk. Savılmış, uzaklaştırılmış.

SİFİN

Sarıağı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük