S ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 5 harfli toplam 1615 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SÖVÜT

Söğüt ağacı. Söğüt.

SİNEK

Çift kanatlılardan, birtakım uçucu böceklerin genel adı. İskambil kâğıtlarının siyah renkte yoncayı andıranı, ispati.

SINAV

Öğrencilerin veya bir işe girmek isteyenlerin bilgi derecesini anlamak için yapılmış olan yoklama, imtihan, test. Direnme, dayanışma, güç gerektiren, sonuçta bir deneyim kazandıran zor durum.

SEZEN

Duyan, hisseden, anlayan, sezgili.

SAPAK

Bir ana yoldan ayrılan yolun başlangıç noktası. Sapaklığı olan. Akarsuyun kollara ayrıldığı yer.

STOMİ

Bir organa delik açma.

SCRNA

Küçük sitoplâzmik RNA.

SÜTSÜ

Sütü andıran, süte benzeyen, süt gibi. Genellikle yağların, küçük yuvarcıklar biçiminde, öteki bir sıvı içinde dağılarak oluşturduğu karışım.

SEÇKİ

Şairlerin, yazarların, bestecilerin eserlerinden alınmış, seçme parçalardan oluşan eser, güldeste, antoloji.

SEMRA

Esmer.

SİNÜS

Organların veya dokuların arasında bulunan boşluklar. Trigonometrik bir çember üzerine taşınmış bir yayın ucunun ve bu yaya karşılık olan merkez açısının ordinatı.

SAREÇ

Sarnıç.

SEHPA

Üstüne bir şey koymaya yarayan ayaklı destek, çatkı. Küçük masa. Ressamın üzerinde çalıştığı tablosunu yerleştirdiği genellikle tahtadan yapılmış destek. Darağacı.

SÜVEN

Bozuk ve gevşek arazide veya göçük açmada bağ direklerinin üst ve yanından arazi içine çakılarak sürülen ucu sivri direk veya kama.

SESİL

Bir gövde, sap, pedisel ve benzerleri yapılar olmaksızın doğrudan bir yere oturma. Bir sap veya ayakçıkla daimi olarak bir substrata tutunarak yaşayan. Sapsız. Bir gövde, sap, pedisel v.b. olmaksızın doğrudan doğruya kendini bir yere bağlayarak yaşayan.

SEPYA

Mürekkep balığından alınan koyu siyah boya. Bu boya ile yapılmış olan (resim).

SATIA

Yükselen, yükselip ortaya çıkan.

SELKİ

Sorumsuz, dikkatsiz. İki ucu birbirine eşit olmayan. Bayır. Issız yer. Sarkık, gevşek. Konya kenti, Hüyük ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SOMİN

Somun (ekmek).

SİBİL

Çöp, süprüntü. Pişirilmiş topraktan yapılan bir çeşit pipo.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük