S ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 4 harfli toplam 377 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SKOR

Sonuç. Sayı.

SIZU

Ayakkabılarda kösele ile yüz arasına konulup dikilen deri şeridi.

SÜET

Yumuşak, yüzü ince havlı bir deri türü, podösüet.

SAÇO

Ekmek.

SÜRK

İsilik. Kaşıntılı deri hastalığı. Kızarıp, kabararak beliren kaşıntılı bir çeşit deri hastalığı. Antakya yöresine özgü bir ürün olup çökelek elde edildikten sonra içine kırmızı pul biber, taze kekik, yenibahar, çakşır otu, toz karabiber ve dövülmüş Hindistan cevizi katılarak elde edilen, özel lezzetli bir süt ürünü.

SEMA

Gök. Mevlevi dervişlerinin ney, nısfiye vb. çalgılar eşliğinde, kollarını iki yana açıp dönerek yaptıkları ayin. İşitme, duyma.

SİLİ

Kilim, yünden dokunmuş yaygı. Arı, temiz. İffetli.

SİBİ

Kilim. Ördek. Dar giysi için.

SULU

Suyu olan, içinde su bulunan, koyu karşıtı. İçine su katılmış, sulandırılmış olan. Suyu çok olan. Yersiz şakalar yapan, söz ve davranışları ile çevresini tedirgin eden veya gereksiz iltifatlarda bulunan (kimse).

SADE

Süsü, gösterişi olmayan, yalın, gösterişsiz. Şeker katılmamış (kahve). Yalın, süssüz, anlaşılır olan (üslup, anlatım). (sa:'de) Yalnızca, yalnız, ancak, sadece.

SEMT

Şehirde yerleşim bölgesi, yaka. Yan, taraf, cihet, yön.

SAAT

Bir günlük sürenin yirmi dörtte birine eşit, altmış dakikalık zaman dilimi, zaman parçası. Günün hangi anı olduğunu gösteren alet. Vakit, zaman. Sayaç. Bir işin yapıldığı belli bir zaman.

SEÇİ

Seçme işi. Ayırma, seçme.

SAHO

Palto, pardösü. Ceket.

SİPİ

Temel. Kaygan. Su kıyılarında yetişen bir çeşit ağaç.

SİRA

Karayemiş ağacının fırında kurutulmuş meyvesi. Sıra. Vaktin belli bir münasebet anı, an.

STEL

Bitki boyunca uzanan birinci damarlı doku, primer odun boruları, primer soymuk boruları sütunu.

SÜÜK

Dam saçağı.

SERF

Derebeylik toplum düzeninde toprakla birlikte alınıp satılan köle.

SUFA

Sedir. Oda. Salon, sofa. Sofa, yiyecek, içecek saklanan yer, kiler (Kaman). Sofa, evlerin girişindeki geniş salon, mabeyn.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük