S ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 3 harfli toplam 102 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİK

Erkeklik organı.

SEH

Gerçekten, sahi.

SÜT

Kadınların ve memeli dişi hayvanların yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek beyaz sıvı. Bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz su. Erkek balığın tohumu. Süte benzeyen her türlü sıvı. Benzin, mazot. Erkek balığın, dişinin bavyarı üstüne akıttığı ak sıvı. İnsanın mayası, aslı. Tam, katıksız (renkler için): Sütbeyaz. Taze, sütlü. Başağın sertleşmemiş durumu. Memeli hayvanlarda yeni doğan yavrunun beslenmesi için süt bezlerinden salgılanan besin maddesi. Bazı bitkilerin süt renginde ve kıvamında özel sıvısı.

SAĞ

Vücutta kalbin bulunduğu tarafın karşısında olan, sol karşıtı. Boksta sağ yumrukla vuruş. Sağlam, esen. Ekonomi ve siyasette gelenekçi (görüş). Bu taraftaki yön. Yaşamakta olan. Katkısız.

SÖY

Arka, geri. Av köpeğinin izlediği yol.

SEÇ

Harmanda savrulmuş tahıl yığını. Buğday, arpa yığını.

SAM

Sam yeli. Rus yapısı, karadan havaya güdümlü silah.

SON

Şimdiki zamana en yakın zamandan beri olan veya bu zamanda yapılmış, olmuş olan, ilk karşıtı. Döl eşi. En arkada bulunan. Bir şeyin en arkadan gelen bölümü, bitimi, nihayet, akıbet. Artık ondan ötesi veya başkası olmayan. Uç, sınır. Olanca. Ölüm.

SIL

Gübre.

SAY

Düz, ince, yassı taş. Hac ibadeti sırasında Safa ile Merve tepeleri arasında gidip gelme. Çalışma, emek.

SOG

Hayvan derisi parçası, gön.

SEF

Kez, defa. Yanlış. Ters: Şef duttun bu işi. Az akıllı, saf. Kez, defa, sefer.

SAG

Sağ.

SIY

Armağan.

SİL

Odun, ağaç yarmakta kullanılan demir, ağaç kama. Sel. Salya. Kirpik.

SÜR

Belirti, im, iz : Ortalığa bayram sürü düştü.

SİF

İthalatta bir malın bedeli, sigortası ve navlun giderleriyle birlikte olmak üzere maliyeti.

SHE

Standart Hidrojen Elektrot için bir kısa gösterim olup hidrojen iyon aktifliği 1 olan bir çözeltiye daldırılmış, üzerinden 1 atm'de hidrojen gazı geçirilen platinlenmiş Pt elektrotdan ibaret bir yarı hücre.

SÜD

Süt. Eski türkçe süt: süt.

SEK

İçine su, başka bir içki veya bir sıvı karıştırılmamış (içki). İçine su veya bir başka içki karıştırmadan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük