S ile başlayan 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "s" olan, 10 harfli toplam 1258 adet kelime bulunmaktadır. s harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu s harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SOKURİÇEĞİ

Körbağırsak.

SEYRELTMEK

Seyrekleştirmek. Sıvıyı bir miktar su veya sıvı katarak az yoğun duruma getirmek.

SAVABİLMEK

Savma imkânı veya olasılığı bulunmak.

STABİLİZÖR

Stabilizatör. Gıdalarda fiziksel yapının veya rengin koruması amacıyla özellikle emülsifiye ürünlerde kullanılan gıda katkı maddesi.

SIĞAŞLAMAK

El içi ile bir şeyi düzler gibi yapmak, okşamak, sevmek. Elle dokunmak, okşamak.

SAPTIRILMA

Saptırılmak işi.

SINARLAMAK

Horlamak.

SUSABİLMEK

Susma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SÖZTEMSİLİ

Örneğin, sözgelişi.

SERİNNEMEK

Serinlemek; soğumak.

SOĞUKPINAR

Adana şehrinde, Ceyhan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Ağrı şehri, Tutak belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Antalya şehrinde, Alanya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bingöl şehrinde, Karlıova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bingöl şehrinde, Yayla nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa şehrinde, Çaltılıbük nahiyesine bağlı bir yer. Bursa şehri, Soğukpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Düzce şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Elâzığ ilinde, Kovancılar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Elâzığ şehrinde, Sivrice ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum şehrinde, Çat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Giresun ili, Espiye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Giresun şehri, Görele ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Giresun şehri, Güce ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ili, Çağlayancerit ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kahramanmaraş ilinde, Göksun ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ordu ili, Korgan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Ordu kenti, Perşembe ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Kangal ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Tokat şehrinde, Reşadiye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SONKONAKÇI

Sonkonak.

SIĞINAŞMAK

Sığmaya çalışmak, sığışmak.

SARMALAMAK

Sıkı sıkı sarmak.

SİBERNETİK

Güdüm bilimi.

SEÇİMLİLİK

Algılamada, uyaranlar alanından kimilerinin seçilip kimilerinin ise görmezlik ve duymazlıktan gelinmesi.

SOYHALAMAK

Soymak.

SAMSAÇAVUŞ

Bolu şehri, Mudurnu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

SÜRECENLİK

Bir oluşum ya da sürecin değişmez özellikler kazanarak süregelmesi.

SİLAHÇILIK

Silahçı olma durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük