Sonu SI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "" olan, toplam 664 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KARACAÖRENYAYLASI, KİRKİTNAMAZLAĞASI, ŞEYTANNAMAZLIĞASI

16 harfli kelimeler

HACIALİPALANGASI, KARAHİSARTATLISI, KAYALAKSOLAKLISI, KROLLDAĞLAYICISI, TABAKHANETAHTASI, YAĞMURLUSAYOBASI

15 harfli kelimeler

DÖNENCELERARASI, FAHRİBEYMEZRASI, HÜRREMPALANGASI, HÜSEYİNBEYOBASI, İNSANCOĞRAFYASI, LEİSCHMANBOYASI, MELENDEREAYVASI, MİCHAELİSBOYASI, ÖKSÜZLERSOFRASI, PEYGAMBERARPASI, SEYRELTMEMAKASI, TAVŞANFASULYASI, TEKNÜSKURBAĞASI, TÜRKMENMEZRAASI

14 harfli kelimeler

MİLLETLERARASI, MERDİVENKOVASI, BEYLERMEZRAASI, GÜNİNDİYAYLASI, KACARSALLICASI, KAVUNCUYAYLASI, KİRAZLIYAYLASI, KONURHACIOBASI, MEHMETBEYOBASI, PORUKLUKÇALISI, SABUNCUKARGASI, SARNIKALINCASI, STARLİNGYASASI, TEKNEKAZINTISI, VERHOEFFBOYASI, YAYLAMARANDASI, YENİTORUNOBASI

13 harfli kelimeler

ŞEKERCİBOYASI, ŞEYTANARABASI, ARNAVUTBACASI, ÇELTİKKARGASI, DENİZPIRASASI, KALECİKKARASI, ALAMANKAZMASI, AMARKANOMCASI, APTALMEZRAASI, ARSLANYAYLASI, DEVEKARINCASI, DUMANLITAMASI, DUMDUMHELVASI, İSAAĞAMEZRASI, KAHVECİASKISI, KARŞITLIĞIMSI, KENMAKİNATASI, MAASUSAELMASI, NEVRUZYAYLASI, PARAKIRMIZISI, PİSSİKPAHLASI, SORGUNTATLISI, SÜLEYMANOBASI, TANDIRPAHLASI, TATLISUKAYASI, TAVIKGARAĞISI, TAVUŞANALMASI, YASTIKTAKLASI, YAZBOZTAHTASI, YENİÇERİAĞASI, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BAMYATARLASI, BÜLBÜLYUVASI, ÇOBANÇANTASI, GÜNDÜZSEFASI, LEYLEKGAGASI, PORTAKALIMSI, TOPARLAĞIMSI, ULUSLARARASI, ŞEYTANMASASI, ANAHTARAĞASI, CAMUZKIŞLASI, CARNOYSIVISI, CERİTYAYLASI, ÇABAKZIMBASI, ÇIVITALACASI, ÇİFTFALAKASI, DEMİRCİOBASI, EKMEKTAHTASI, GİEMSABOYASI, GOLTUKKAPISI, GÖBEKHALKASI, GÖVEÇKANCASI, HACIALİOBASI, HACILAROBASI, HANIMÇANTASI, HATİPKIŞLASI, HÜSEYİNOBASI, KARGAŞŞAĞISI, KARNAVALIMSI, KATIKÇORBASI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKŞAMSEFASI, DENİZÇAKISI, HOROZKARASI, ÖRDEKGAGASI, TAVUKKARASI, TURNAGAGASI, TÜRKKIYMASI, PAPAZKARASI, SERGİKARASI, KÖMÜRKAYASI, AĞALAROBASI, AĞAMEZRAASI, AVHATYAKASI, AYAKBALTASI, AYTUTULMASI, BAĞLARARASI, BAKLAÇALISI, BATTALOBASI, BAYDABALASI, CİVCİVANASI, DANABAKLASI, DANACIOBASI, DULUNKABASI, EKMEKPASASI, GAFABIÇKISI, GELİNELMASI, GÖYÜNAKÇASI, GÜNDOLAMASI, HANIMYAMASI, HORUZKARASI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ADEMELMASI, AKINKAYASI, DENİZANASI, GECESEFASI, HAYVANIMSI, KALDIRIMSI, KIRMIZIMSI, KÖPEKAYASI, ŞEYTANIMSI, TÜRKKUPASI, HIYARAĞASI, DENİZAYISI, PERİBACASI, KANDAMLASI, DEVEELMASI, BARAKOBASI, BELENOBASI, BOHGARGASI, BOHSAHÇASI, BUĞDAYPASI, CABATOBASI, CANHELVASI, CERİTOBASI, CİNARABASI, ÇAYARABASI, ÇONYARMASI, ÇÖLYAYLASI, DAĞBAKLASI, DAVUTOBASI, DENİZALASI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALTINIMSI, ASLANIMSI, BAKIRIMSI, BASAMAKSI, BEYAZIMSI, GIRTLAKSI, KADINIMSI, KAHROLASI, KARINTASI, KOZALAKSI, KÜLAHIMSI, MASALIMSI, MİZAHIMSI, ROMANIMSI, SAZKAYASI, SİYAHIMSI, SOĞANIMSI, ŞAMBABASI, TELYAZISI, ATASARISI, KUMKAYASI, ABDALIMSI, AKIŞKANSI, ARIÇAKISI, AŞIBOYASI, AŞIÇAKISI, AVLUOBASI, AVŞAADASI, BAHCARASI, BALKAYASI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇIKÇASI, AĞACIMSI, ALKARISI, BAKLAMSI, BUĞDAYSI, DESTANSI, HARDALSI, KAFATASI, KISACASI, KOLAĞASI, KUŞADASI, MANTARSI, MIZRAKSI, PARMAKSI, TATLIMSI, TIRNAKSI, TIRTILSI, TOPRAKSI, YAMYASSI, YAPRAKSI, YILDIZSI, ALGARISI, ALHABASI, ALİOBASI, ALKANASI, AYARTASI, BAĞARASI, BAĞOBASI, BALGAMSI, BEYOBASI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AĞLAMSI, AYRIKSI, BAŞKASI, BAYATSI, ÇANAKSI, DAMAKSI, GAGAMSI, HAKÇASI, İNSANSI, KADINSI, KAMIŞSI, ROMANSI, SARIMSI, SOĞANSI, TARAKSI, TAŞIMSI, TIPKISI, YABANSI, YAĞIMSI, YANIKSI, ALTINSI, APTALSI, ARABASI, ARPAMSI, ASLANSI, AVRATSI, AYRIHSI, BAKIRSI, BAYASSI, BOĞASSI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACIMSI, AĞAÇSI, ALAYSI, ANITSI, BAZISI, BOĞASI, BURASI, DAHASI, KAYISI, OZANSI, ŞURASI, GÜNISI, AĞAMSI, AĞIMSI, AYNISI, BARISI, DAYISI, GİRASI, HAMISI, HANISI, HERESI, HINISI, KISASI, MIDISI, NOLASI, ONCASI, SABASI, SABISI, SUTASI, TUTASI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CAMSI, DALSI, OLASI, ORASI, SAKSI, YANSI, YASSI, YATSI, YAVSI, ZARSI, ALASI, BANSI, CASSI, ÇAMSI, HAMSI, HANSI, HARSI, KANSI, KAYSI, MASSI, NAKSI, NASSI, ONASI, PARSI, SAĞSI, SAHSI, SAMSI, SASSI, SAVSI, ŞAHSI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞSI, BASI, SASI, AKSI, DOSI, GASI, HASI, ISSI, KASI, KISI, KOSI, MASI, NASI, PASI, TASI, YASI

3 harfli kelimeler

ASI, ISI

2 harfli kelimeler

SI

Bazı kelimelerin anlamları

SI

Çizgi. Uluslararası birim sistemi (systéme International d'Unités) için bir kısaltma olup, başlıca yedi temel birim (uzunluk için metre, m; kütle için kilogram, kg; zaman için saniye, s; elektrik akımı için amper, amp; sıcaklık için Kelvin, K; madde miktarı için, mol; aydınlatma şiddeti için, kandil, cd) esas olan ve birçok ülke tarafından kabul edilen bir metrik sistem. Uluslararası birim sistemi.

ŞEYTANNAMAZLIĞASI

Örümcek ve ağı.

LEİSCHMANBOYASI

Metilen mavisi ve eozin karışımından oluşan kan hücreleri ve kimi kan parazitlerinin saptanmasında kullanılan bir boya.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

KARAHİSARTATLISI

Yozgat şehri, Akdağmadeni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DÖNENCELERARASI

Yeryuvarı üzerinde Oğlak ve Yengeç dönenceleri (23° 27' K ve 23° 27' G) arasında kalan, genellikle sıcak iklimlerin egemen olduğu kuşağın yayılma alanı, bkz, dönence, Oğlak dönencesi, Yengeç dönencesi.

HÜSEYİNBEYOBASI

Balıkesir ilinde, İvrindi ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

TABAKHANETAHTASI

Dabakların üzerinde deri kazıdıkları tahta. (Yalvaç Isparta).

KAYALAKSOLAKLISI

Kırıkkale şehri, Keskin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HACIALİPALANGASI

Erzincan ili, Çatalarmut bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

İNSANCOĞRAFYASI

Toplumlar ya da bireyler ile doğal çevre arasındaki karşılıklı etkileşimleri incelemeyi amaçlayan, "Doğa insanın elleri arasında bir kil parçasıdır." görüşünü savunan toplumbilim akımı.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

KROLLDAĞLAYICISI

Tiyanyuma uygulanan, % 1.2 hidroflorik asitli çözelti.

HÜRREMPALANGASI

Erzincan ilinde, Çatalarmut nahiyesine bağlı bir bölge.

FAHRİBEYMEZRASI

Elâzığ ilinde, Çaybağı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YAĞMURLUSAYOBASI

Kırşehir ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında SI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABARTMASIZ

Abartısız.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük