SI ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 1238 adet kelime bulunmaktadır. sı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu sı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde sı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SIÇRARKUYRUKLULAR, SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ

16 harfli kelimeler

SIÇRARFAREGİLLER, SIKLAŞTIRABİLMEK, SIRADANLAŞTIRMAK, SIVACIKUŞUGİLLER

15 harfli kelimeler

SIĞIRDİLİGİLLER, SIDIKLIBÜYÜKOBA, SIDIKLIDARBOĞAZ, SIDIKLIİKİZAĞIL, SIDIKLIKUMARKAÇ, SIDIKLIKÜÇÜKOBA, SIĞIRSAZIGİLLER, SIĞIŞTIRABİLMEK, SIKIŞTIRABİLMEK, SIKLAŞTIRABİLME, SINIFLAYABİLMEK, SIRADANLAŞTIRMA

14 harfli kelimeler

SICAKLAŞTIRMAK, SIFATLANDIRMAK, SIFATLAŞTIRMAK, SIKLAŞTIRILMAK, SINIFLANDIRMAK, SINIRLANDIRMAK, SIVIKLAŞTIRMAK, SIDIKLIORTAOBA, SIĞIRCIKGİLLER, SIĞIŞTIRABİLME, SIKIŞTIRABİLME, SINIFLAYABİLME, SIRALANABİLMEK, SIRALAYABİLMEK, SIRALAYIVERMEK, SIRTANTANGILIÇ, SIRTLAYABİLMEK

13 harfli kelimeler

SICAKKANLILIK, SICAKLAŞTIRMA, SICAKLIKÖLÇER, SICAKLIKYAYAR, SIFATLANDIRMA, SIFATLAŞTIRMA, SIKINTISIZLIK, SIKIŞTIRILMAK, SIKLAŞTIRILMA, SINIFLANDIRMA, SINIRLANDIRMA, SIRTLANGİLLER, SIVIKLAŞTIRMA, SIVILAŞTIRMAK, SITMAGÖRMEMİŞ, SICAKLIKÖLÇÜM, SICRAMAGÜNDÜZ, SIÇRATABİLMEK, SIÇRAYABİLMEK, SIĞDIRABİLMEK, SIĞDIRIVERMEK, SIKILAŞTIRMAK, SINIKLULANMAK, SIRADANLAŞMAK, SIRALANABİLME, SIRALANDIRMAK, SIRALAYABİLME, SIRALAYIVERME, SIRTLAYABİLME, SIYIRDIMOLUĞU, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

SIÇANIMSILAR, SIÇANKUYRUĞU, SIĞINMACILIK, SIĞIRKUYRUĞU, SIKIŞTIRILMA, SIKLAŞTIRMAK, SIRACAGİLLER, SIRADANLAŞMA, SIRMAKEŞHANE, SIRNAŞTIRMAK, SIVILAŞTIRMA, SICANCIKKUŞU, SIÇRATABİLME, SIÇRAYABİLME, SIDIKYUMURTA, SIĞDIRABİLME, SIĞDIRIVERME, SIĞINABİLMEK, SIĞINIVERMEK, SIĞIRCIUŞAĞI, SIĞIRGUYRUĞU, SIĞIRSİYDİĞİ, SIĞLAŞTIRMAK, SIKILAŞTIRMA, SIKIŞABİLMEK, SIKIŞIVERMEK, SINANABİLMEK, SINAYABİLMEK, SIPITIVERMEK, SIRACEVİZLER, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

SICAKLAŞMAK, SIÇANGİLLER, SIÇANKULAĞI, SIÇIRGANLIK, SIĞDIRILMAK, SIĞIŞTIRMAK, SIKILGANLIK, SIKILMAZLIK, SIKIŞTIRICI, SIKIŞTIRMAK, SIKIYÖNETİM, SIKLAŞTIRMA, SINDIRILMAK, SINIFLANMAK, SINIFLAŞMAK, SINIRDAŞLIK, SINIRLANMAK, SINIRSIZLIK, SIRILSIKLAM, SIRITKANLIK, SIRNAŞIKLIK, SIRNAŞTIRMA, SISKALAŞMAK, SITMALANMAK, SIVAŞTIRMAK, SIVAZLATMAK, SIVINDIRMAK, SIZDIRILMAK, SIZILDANMAK, SILAYIRAHİM, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

SICAKKANLI, SICAKLAŞMA, SIFIRCILIK, SIFIRLAMAK, SIĞDIRILMA, SIĞINILMAK, SIĞIRCILIK, SIĞIŞTIRMA, SIKILANMAK, SIKINTISIZ, SIKIŞIKLIK, SIKIŞTIRIŞ, SIKIŞTIRMA, SINDIRILMA, SINIFLAMAK, SINIFLANIŞ, SINIFLANMA, SINIFLAŞMA, SINIKÇILIK, SINIRLAMAK, SINIRLANIŞ, SINIRLANMA, SINIRLAYIŞ, SIRADANLIK, SIRALANMAK, SIRALATMAK, SIRIKLAMAK, SIRNAŞIKÇA, SISKALAŞMA, SITMALANMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

SIÇANDİŞİ, SIÇRATMAK, SIÇRAYICI, SIFIRLAMA, SIĞDIRMAK, SIĞINILMA, SIĞINMACI, SIĞIRDİLİ, SIĞIRGÖZÜ, SIĞIRTMAÇ, SIĞLAŞMAK, SIHHİYECİ, SIKICILIK, SIKILAMAK, SIKILANMA, SIKINTILI, SIKKINLIK, SIKLAŞMAK, SINDIRMAK, SINIFLAMA, SINIRLAMA, SIRALAMAK, SIRALANIŞ, SIRALANMA, SIRALATMA, SIRALAYIŞ, SIRASIYLA, SIRDAŞLIK, SIRIKLAMA, SIRLANMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

SICAKLIK, SIÇANOTU, SIÇIRGAN, SIÇRAMAK, SIÇRATMA, SIÇRAYIŞ, SIĞAMSAL, SIĞDIRIŞ, SIĞDIRMA, SIĞINMAK, SIĞIRCIK, SIĞIRÖDÜ, SIĞIŞMAK, SIĞLAŞMA, SIHHATLİ, SIHRİYET, SIKBOĞAZ, SIKILAMA, SIKILGAN, SIKILMAK, SIKILMAZ, SIKINMAK, SIKIŞMAK, SIKLAŞMA, SIKMALIK, SIKTIRMA, SIMSICAK, SINANMAK, SINATMAK, SINDIRGI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

SICACIK, SICAKÇA, SIÇRAMA, SIFIRCI, SIĞINAK, SIĞINIK, SIĞINIŞ, SIĞINMA, SIĞINTI, SIĞIRCI, SIĞIŞMA, SIHHİYE, SIKACAK, SIKILIK, SIKILIŞ, SIKILMA, SIKINMA, SIKINTI, SIKIŞIK, SIKIŞMA, SIMSIKI, SINAMAK, SINANMA, SINATMA, SINAYIŞ, SINIFLI, SINIKÇI, SINIRLI, SIRADAĞ, SIRADAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

SIÇMAK, SIĞLIK, SIĞMAK, SIHHAT, SIKICA, SIKICI, SIKKIN, SIKLET, SIKLIK, SIKMAÇ, SIKMAK, SILACI, SINAAT, SINAMA, SINCAN, SINGIN, SINMAK, SIRACA, SIRACI, SIRALI, SIRDAŞ, SIRIMA, SIRPÇA, SIRSIZ, SIRTAR, SIRTÇI, SIVACI, SIVALI, SIVAMA, SIYRIK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

SICAK, SIÇAN, SIÇMA, SIFAT, SIFIR, SIĞIN, SIĞIR, SIĞLA, SIĞMA, SIHHİ, SIHRİ, SIKÇA, SIKIM, SIKIT, SIKMA, SIMAK, SINAİ, SINAV, SINDI, SINIF, SINIK, SINIR, SINMA, SIRAT, SIRÇA, SIRIK, SIRIM, SIRLI, SIRMA, SISKA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

SIDK, SIĞA, SIKI, SILA, SIMA, SIPA, SIRA, SIRF, SIRP, SIRT, SIVA, SIVI, SIZI, SIBA, SIDA, SIĞI, SIHI, SIIR, SIKA, SINA, SINI, SIRB, SIRD, SIRE, SIRR, SIZİ, SIZU

3 harfli kelimeler

SIĞ, SIK, SIR, SIH, SIL, SIV, SIY

2 harfli kelimeler

SI

Bazı kelimelerin anlamları

SI

Çizgi. Uluslararası birim sistemi (systéme International d'Unités) için bir kısaltma olup, başlıca yedi temel birim (uzunluk için metre, m; kütle için kilogram, kg; zaman için saniye, s; elektrik akımı için amper, amp; sıcaklık için Kelvin, K; madde miktarı için, mol; aydınlatma şiddeti için, kandil, cd) esas olan ve birçok ülke tarafından kabul edilen bir metrik sistem. Uluslararası birim sistemi.

SIÇRARKUYRUKLULAR

Dördüncü abdomen segmentinde çatallı bir sıçrayıcı organ taşıyan, kanatsız böceklerin bir takımı.

SIDIKLIKUMARKAÇ

Kırşehir kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SIKLAŞTIRABİLMEK

Sıklaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SIVACIKUŞUGİLLER

(Sittidae),iyi bilinen türleridir.

SIDIKLIİKİZAĞIL

Kırşehir şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

SIĞIŞTIRABİLMEK

Sığıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SIĞIRDİLİGİLLER

İki çeneklilerden, sığırdili ve havacıva bitkilerini içine alan familya.

SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ

Kırşehir ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SIKIŞTIRABİLMEK

Sıkıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

SIÇRARFAREGİLLER

Asya, Avrupa ve Amerika'da yaşayan, arka üyeleri uzun, iyi koşan ve tırmanan, yanak torbaları bulunan, toprak üzerinde ya da küçük çalılar arasında yuvalar yapan bir memeli familyası.

SIĞIRSAZIGİLLER

Çok yıllık, sucul veya yarı sucul, otsu, bir evcikli ve tüysüz olan su bitkileri.

SIDIKLIKÜÇÜKOBA

Kırşehir şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SIDIKLIDARBOĞAZ

Kırşehir ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SIRADANLAŞTIRMAK

Bayağılaştırmak.

SIDIKLIBÜYÜKOBA

Kırşehir şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında SI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTMASIZ

Abartısız.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük