Sonu R ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 6 harfli toplam 1871 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CIRCIR

Pamuk kozalarının pamuğunu ve çekirdeğini birbirinden ayıran çıkrık. Ağustos böceği. Fermuar. Döven. Geveze. Suyu az akan çeşme. İshal, sürgün. Kapı gıcırtısı. Kolun bir doğrultudaki hareketinde cırıltılı bir ses çıkararak boşa gitmesini, öteki doğrultudaki hareketinde, gövdenin dönmesini sağlayan düzen. Demircilikte somun açmak için kullanılan araç. (Aksaray Niğde). Ekini saman durumuna getiren araç. (Yenikent Aksaray Niğde).

ŞUNKAR

Şahin, lâçin.

CİLBİR

Yoğurtlu yumurta. Makarna ve erişteden yapılan sulu yemek. İnce, dar, taşlı yol, patika. Pide üzerine domates ve kıyma kavurması dökülerek yapılan yemek. Saçta pişirilmiş kalınca pide. Undan yapılan yemek. Kalemlerin ucunu korumak için takılan kap. Çapak. Yular. Keçiyolu, patika. Kaynamış suya yumurta kırılarak yapılan bir çeşit yemek. Suda kaynamış yumurta. (Akbaş, Garibçe, Kadıobası Güdül Ankara). Üzerine yoğurt dökülen yağda kızarmış yumurta. (Ilıca Ayaş Ankara; Yenikent Aksaray Niğde). Suyu bol yemek. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

GÜLGER

Gürgen ağacı.

MİHVER

Eksen. Önemli.

BELHAR

Para ile tutulan senelik işçi.

PERPUR

Yerdeki karın üstüne yağan yeni kar.

TESKER

Hindinin kabararak yürümesi. Fırıldak.

GISMIR

Cimri.

ÜNÜVAR

Ünlü, tanınmış kimse.

HAMŞUR

Alaycı.

ALEVİR

Kiraz kabuğundan yapılan halka bilezik: Kaval yarılmadan bir alevir geçirelim.

GÜNNAR

Günü heyecanlı ve ateşli geçen.

İLİFAR

Zambak.

KONDUR

Yol yordama düşkün, çalımlı, kurumlu kimse.

SIĞNAR

Akraba, yakın.

KEFKİR

Su etkisiyle delinen göz göz olan taş. İki boğumlu su kabağı. (Başkışla 'Karaman Konya).

SEKTER

Başkalarının siyasi, dinî vb. düşüncelerine, inançlarına karşı çıkan, katı ve hoşgörüsüz davranan (kimse). Katı, hoşgörüsüz (düşünce, tutum).

PANCUR

(Mimarlık) Pencerelerden içeri yaz güneşinin ve kuvvetli rüzgarların girmesine engel olmak için, aynaları açılır kapanır yatay tahtalardan yapılmış pencere kanadı, pencere kepengi.

TACVER

Taç sahibi padişah.