Sonu R ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 4 harfli toplam 244 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OBİR

Öbür. Öteki, bk. öbür.

UMUR

Aldırış etme, önem verme. İşler.

DÜRR

Koyun çağırma ünlemi.

DİER

Diğer.

İŞAR

Yazı ile bildirme.

ENAR

Orak biçerken kılavuzluk eden adam, amelebaşı.

AKIR

Ateş. Ahır.

AŞİR

Bir dini tören sırasında veya cemaatle namaz kılınıp dua edildikten sonra okunan Kur'an ayetleri. Aşure. On sayısı. On gün.

OZOR

Ateşte biraz tutulduktan sonra bükülebilen, lifleri yumuşak ve dayanıklı bir çeşit ağaç.

ÖYÜR

Aynı yaşta olanlar, yaşıt. Bolluk, çokluk, verim.

ITIR

Güzel koku. Itır çiçeği.

UCAR

Belirti, ipucu anlamına, "haber"le birlikte kullanılır: Haber ucar yok. İpucu, belirti (haberle birlikte kullanılır).

ANAR

"Anımsar, hatırlar" anlamında kullanılan bir isim".

OHAR

Balıkçıl.

ÖTÜR

Itır çiçeği.

İPAR

Yüksek dağların kar tutmayan yerlerinde yetişen bir çeşit dikenli otun, kurusa bile kokusu uzun zaman gitmeyen sarımtırak çiçekleri, misk, amber. Yüksek dağların kar tutmayan yerlerinde yetişen bir çeşit dikenli otun sarımtırak çiçekleri.

İSER

Demircilerin yaptığı büyük çivi.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

ÖKER

Akıllı kimse.

ONUR

İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis. Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük