Sonu R ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 4 harfli toplam 244 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKİR

Eritilen yağın dibinde biriken tortu. Yağ ve yoğurt gibi maddelerin ekşi tortusu. Bir sıvının dibindeki birikinti, tortu. Hakaret anlamında.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

PUAR

Pınar, çeşme. Pınar, karşılığı Punar. Pınar.

EYİR

Kızılcık. Akarsu kıyısında bulunan ağaçlık yer.

AZER

Yüksek. Ateş.

UÇUR

Vakit, an. Fırsat. Mevsim.

İKOR

Kritik sıcaklığın üstünde, pagmatit ya da aplit özelliğinde magmasal kayacın oluşunda etkili olan gaz ve buharlardan bileşik özsu.

ÖBÜR

Öteki, diğer.

DEER

Değer.

AZOR

Söğüte benzer bir ağaç.

ISIR

Sahip: Buranın ısırı kim?.

ZAAR

Kuşkusuz, elbette. Küçük köpek. Her halde, evet öyle. Olasılıkla, galiba. Zahir, herhâlde.

MEER

Meğer.

IZAR

Çarşaf.

ÜZER

Kaymak, süt, yoğurt yüzü. Ürem, faiz. Değiş tokuş sırasında üste alınan para. Can sıkıcı. Üst. Kaymak. Faiz. Can sıkıcı, üzücü.

APOR

Şirketlere konulan her türlü sermaye.

OLAR

Onlar. Onlar (III. çokluk şahıs zamiri).

ESER

Emek sonucu ortaya konan ürün, yapıt. İz, işaret, im. Yayın, kitap, yapıt. Soyut kavramlarda belirti.

EMİR

Buyruk, komut, talimat, ferman. İstek. Orta Anadolu'da şarap yapımı için üretilen, orta kalın kabuklu, beyaz renkli, kısa ve karışık budanan bir tür üzüm.

ETER

Oksijenli asitlerin alkollerle birleşmesinden oluşan sıvılar. Bir tür organik yağ çözücü. Hekimlikte kullanılan, çok uçucu, renksiz ve kendine özgü kokusu olan bir sıvı, lokman ruhu.