Sonu R ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 4 harfli toplam 244 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İMER

Çok zengin. Çok zengin, varlıklı.

OLAR

Onlar. Onlar (III. çokluk şahıs zamiri).

FAKR

Yoksulluk, fukaralık.

ABUR

Obur, çok yiyen. Kaba, anlayışsız, vurdumduymaz. Küçük çocukların kasık ve koltuk altlarına pudra yerine sürülmek üzere nane, mersin, kekik, gül ve cennet süpürgesi yapraklarının döğülmesinden elde edilen toz. Namus, şeref, haysiyet. Kılık, kıyafet, biçim. Öğme, medih. Karalâhana, fasulye ve mısır unu ile yapılan bir çeşit yemek. Kekliklerin gelme zamanında ilk gelen keklikler.

PUUR

İki hörgüçlü, damızlık erkek deve.

ALAR

Onlar.

ZEAR

Her halde, evet öyle.

KLOR

Atom numarası 17, atom ağırlığı 35,5 olan, normal sıcaklıkta gaz durumunda bulunan, halojenlerden bir element (simgesi Cl).

OĞUR

İneklerin çiftleşmek isteme durumu : Dana uğurdadır. Döl : Bizim inek oğur aldı. Hırsız. Sıkı fıkı, dost. Uğur. Ense, baş, alında olan etbeni, ur. Samimi, içten dost. Bir şey yapabilmek için ele geçen zaman veya elverişli durum.

ÜNER

Tanınmış, ünlü kimse.

AZUR

Metakromatik bazik karakterli üç azur boyasından (A, B, C) biri. Gök mavisi. Azar, doğru yoldan çıkar.

ÖYİR

Damızlık erkek atın yönettiği kısrak sürüsü.

ÖKER

Akıllı kimse.

AHİR

Son, sonraki. Sonra, en sonra, sonunda. Âhir, son.

İCAR

Kira.

ANOR

Onur, kibir, haysiyet.

EYİR

Kızılcık. Akarsu kıyısında bulunan ağaçlık yer.

ŞEAR

Şehir, karşılığı şeer, şer, şiyer.

ABIR

Obur, çok yiyen. Küçük çocukların kasık ve koltuk altlarına pudra yerine sürülmek üzere nane, mersin, kekik, gül ve cennet süpürgesi yapraklarının döğülmesinden elde edilen toz. Namus, şeref, haysiyet. Utanma, hicap, haya. Kılık, kıyafet, biçim. Utanma, hicap, hayâ.

EBİR

Öbür: Ebir gün.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük