Sonu R ile biten 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 15 harfli toplam 94 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YEŞİLDUMLUPINAR

Çankırı kenti, Belören nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SARISÜLEYMANLAR

Balıkesir şehrinde, Savaştepe ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIDAMLAPINAR

Kars şehrinde, Selim ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BUKALEMUNGİLLER

Sürüngenler sınıfının renklerini bulundukları yerin rengine uyduran, hareketleri yavaş, bukalemun türlerini içine alan bir familyası.

ÇOBANALDATANLAR

Kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünün, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımından, geniş ve yassı başlı, yumuşak tüylü, çobanaldatangiller (Caprimulgidae) familyasını da içine alan bir alt takım.

EBEGÜMECİGİLLER

Ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, örnek bitkisi ebegümeci olan bir bitki familyası.

SİNİRKANATLILAR

İki çift ve zarsı kanatları incecik sinir telleriyle örülmüş, yumuşak vücutlu böcekler topluluğu. (Karıncaaslanı, bu dizinin pek bilinen türlerindendir.). (Neuroptera), iyi bilinen türüdür.

YARIMKORDALILAR

(Hemichordata), Bazı sınıflandırmalara göre kordalılar (Chordata) filumunun bir alt- filumu ya da bir sınıfı olarak düşünülen bu hayvanlar kurt biçiminde olup hortum içine rastlıyan yutak duvarının ön tarafından bir sırt ipliği çıkıntısına sahiptirler. Balanoglossus (Balanoglossus) cinsi iyi bilinir.

KISABOYNUZLULAR

Kısa duyargalı, geniş kanatlı ve oldukça gelişkin sinek türlerini içine alan çiftekanatlılar topluluğu.

SIĞIRDİLİGİLLER

İki çeneklilerden, sığırdili ve havacıva bitkilerini içine alan familya.

ŞİSTOSOMİSİDLER

Erişkin Schistosoma' ları sistemik olarak öldüren ajanlar.

KUMYILANIGİLLER

(Psammophidae, Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının yılanlar (Ophidia) alt-takımının suyılanları (Colubriformia) bölümünün geride-oyuklular (Opisthoglypha) grupuna giren bir familyası. Kertenkele yılanı (Malpolon monspessulana) türü iyi bilinir.

VEZİKÜLOPAPÜLAR

Vezikül ve papüllerle belirgin değişiklik.

YUKARIMAHMUTLAR

Kırıkkale ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

POTANSİYELÖLÇER

Bir devreden akım geçmeyen durumda iki uç arasındaki potansiyel ayrımını ölçen ve ölçeğinde potansiyeli volt biriminde gösteren aygıt.

KARATAVUKGİLLER

Omurgalı hayvanların kuşlar sınıfından, ardıç kuşlarını ve kızılkuyrukları içine alan bir familya.

FLOROKİNOLONLAR

Bakteriler üzerindeki etkilerini, DNAjiraz enzimini baskılayıp bölünmelerini engelleyerek ölümlerine neden olmak suretiyle gösteren, genel olarak vücut pH'sında ve yağda iyi çözünemeyen, zayıf bazik nitelikte, gram pozitif ve negatif bakteriler üzerine etkili, brusella ve mikobakteriler gibi hücre içerisine giren bakteriler üzerine de etkili, makrofajlarda interlökin I üretimini artırarak bağışıklık sistemi üzerine olumlu yönde etki gösteren, dağılım hacimleri oldukça yüksek ve özellikle insanlarda dirençli suş oluşumuna neden olduğundan dolayı hâlen ülkemizde sütü tüketilen hayvanlarda kullanımı yasaklanmış, ABD'de ise gıda değeri olan tüm hayvanlarda kullanımı yasak olan ve içerisinde enrofloksasin, danofloksasin, siprofloksasin, ofloksasin ve benzerleri birçok etken maddeyi bulunduran antibiyotik grubu, kinolonlar.

YUKARIHACIBEKİR

Ankara kenti, Balâ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KARABİBERGİLLER

Taçsız iki çeneklilerden, karabiberle türlerini içine alan bir bitki familyası.

METİLMELAMİNLER

Alkilleyici ilaç gruplarından birisi.