Sonu R ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 14 harfli toplam 187 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YAHYAYAZICILAR

Bartın ilinde, Amasra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

YUKARIBEŞPINAR

Çorum ili, Sungurlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

İSKORPİTGİLLER

Omurgalılardan, örnek hayvanı iskorpit olan, sırt yüzgeçleri zehirli bezlere bağlı güçlü dikenlerle donanmış, bütün denizlerde rastlanan balıklar sınıfı. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, üstleri ktenoyit pullarla kaplı, sırt yüzgeçleri zehirli bezlere bağlı kuvvetli dikenlerle donanmış, insana batınca önemli yaralar açan türlere sahip bir familya. Kemikli balıklardan, üstleri ktenoit pullarla kaplı, sırt hücreleri zehirli bezlere bağlı kuvvetli dikenlerle donanmış, insana batınca önemli yaralar açan türlere sahip bir familya. (Scorpaenidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acan-thopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Üstleri ktenoyid pullarla kaplıdır. Sırt yüzgeçleri zehirli bezlere bağlı kuvvetli dikenlerle donanmış olup batınca önemli yaralar yapar. Bütün denizlerde raslanırlar. İskorpit (Scorpaena scrafa), lipsoz (S. porcus), fare-başlı iskorpit (Myoxocephalus scorpius) türleri iyi bilinir.

NAYROOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.

PROGESTAJENLER

Progesteron benzeri etki gösteren maddeler.

ANTİBİYOTİKLER

Bir mikroorganizma (bakteri, mantar, v.b.) tarafından sentezlenen ve başka mikroorganizmaları öldüren veya çoğalmalarını engelleyen maddeler.

ÖRÜMCEĞİMSİLER

Karada yaşayan akrepler, örümcekler, keneler ve uyuz böceklerini içine alan, dört çift ayaklı eklem bacaklılar sınıfı.

BAKLANÇAKIRLAR

Denizli ilinde, Çal ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KARASUKABAKLAR

Balıkesir şehrinde, Gönen ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

FİLEBOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi, Phlebovirus.

KÜÇÜKSÜMBÜLLER

Manisa kenti, Osmancalı bucağına bağlı bir bölge.

YENİDOĞANCILAR

Zonguldak ili, Ereğli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BOZBOĞANGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından, sivri olan gagalarının dibindeki genişlik yüksekliğinden daha az olan, tarsometatarsusları orta parmaktan uzun olmayan, dağ bülbülü (Prunella modularis), büyük dağ bülbülü (P.collaris), sürmeli dağ bülbülü (P.ocularis) türleri iyi bilinen bir familya. Serçemsigiller, şarkıcı kuşugiller.

AŞAĞIHACIBEKİR

Ankara şehrinde, Balâ ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

HACIİBRAHİMLER

Manisa şehrinde, Akhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ADATOPRAKPINAR

Ankara ilinde, Yenimehmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

DİLFIRLATANLAR

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımından, dillerini yay gibi dışarı uzatan, renk değiştirme özellikleri olan, çoğu ağaçların üzerinde yaşayan, başları çıkıntılı, yuvarlak göz kapakları bulunan türlere sahip bir alt takım.

HERPESVİRÜSLER

Sığırların enfeksiyöz rinotrahitisi/enfeksiyöz püstülervulvavajinitisi, yalancı kabarcıklı deri hastalığı, yalancı kuduz ve koriza hastalığı virüsleri gibi virüslerin yer aldığı ve pek çoğu enfekte ettiği konakta daimi enfeksiyonlara yol açan çift iplikli DNA'ya sahip, yaklaşık 150 nm büyüklükte ve zarflı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Herpesviridae.

KAROTENOYİDLER

Bitkilerde ve bazı hayvan dokularında görülen karoten v.b. gibi yağda eriyen pigmentler.

GANGLİYOSİTLER

Beynin boz maddesi ve timüs bezinde bol bulunan, zar lipitlerinin %6 kadarını oluşturan, çok büyük polar başlı, terminal şeker birimleri siyalik asit (N-asetil nöraminik asit) olan kompleks sfingolipitler.