Sonu R ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 14 harfli toplam 187 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NAYROOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.

TONOFİLAMANLAR

Ara iplikçikler.

KUZYAKAKÖSELER

Karabük ili, Safranbolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

İSTİFSARIHATIR

Hâl hatır sorma.

ZIRHLIBAŞLILAR

(Stegocephali), Omurgalı hayvanlardan amfibyumlar (Amphibia) sınıfının bir takımı. Vücutları semender biçimindedir ve kuyrukları vardır. Paleozoik ve Mezozoik devirlerinde yaşamışlar ve bugün soyları tükenmiştir. Labirentodonlar (Labyrinthodonta) bölümünü içine alır.

GERGEDANGİLLER

Tek parmaklılar takımına giren gergedanları içine alan bir familya.

TUTMAÇBAYINDIR

Çankırı kenti, Orta ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YELKOVANGİLİER

(puffinindae),(İng.puff=şişmek),omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının fırtınakuşları (Tubinares) takımının (bk) bir familyası. Kanatları çok sivri burun delikler ayrık iki boru halindedir.Denizlerde yaşarlar, deniz hayvanlariyle beslenirler.Kara-gagalı yelkovan (puffinus puffinus), sarı-gagalı yelkovan (p.kuhlii) iyi bilinen türleridir (bk).

İLKELMEMELİLER

(Prototheria), Bazı sınıflandırmalara göre memeliler (Mammalia) sınıfının bir alt-sınıfı. Tek delikliler (Monotremata) takımı ile soyu tükenmiş olan bazı ilkel yapılı memelileri içine alır.

SARIMUSTAFALAR

Bursa kenti, Devecikonağı nahiyesine bağlı bir yer.

GÜVERCİNGİLLER

Güvercin, kumru vb. kuşları içine alan geniş bir familya.

HANIMELİGİLLER

İki çeneklilerden, örneği hanımeli olan bir bitki familyası.

YUKARITAŞPINAR

Samsun ili, Terme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YÜKSEKISIÖLÇER

Işık, ışınım ve ısılçilft ile, elektrik direncinin özelliklerinden yararlanarak yüksek sıcaklık ölçen aygıt.

PAPOVAVİRÜSLER

Birçok hayvan türünde ve insanlarda siğillere yol açan virüslerin yer aldığı, yapılarında çift iplikli DNA genomu bulunan, zarfsız ve yaklaşık 45-55 nm çapında virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Papovaviridae.

ALABALIKGİLLER

Omurgalı hayvanlardan, kemikli balıkların bir familyası.

YANYÜZERGİLLER

Asalakbilimde, yaprak solucan arakonakçısı türleri dolayısıyle adı geçen, yaygın, vücudu bakışımsız, kemikli balıklar familyası. Balıklar (Aves) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, yumurtadan çıkan yavruların vücuttan simetrili, büyüyünce gözün biri yukarı doğru yer değiştiren ve vücut yassılaşarak simetrisiz bir yapı gösteren, kuma gömülen ve gözlerinin bulunduğu bölge üste gelen, dünyanın her tarafına yayılmış, dil balığı (Solea vulgaris) ve kalkan balığı (Rhombus maximus) türleri iyi bilinen bir familya.

FİLEBOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi, Phlebovirus.

AŞAĞIMAHMUTLAR

Kırıkkale kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük