Sonu R ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 14 harfli toplam 187 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SÜLEYMANBEYLER

Zonguldak şehri, Ereğli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

NÖROFİLAMANLAR

Ara iplikçikler.

YENİOSMANLILAR

Sultan Abdülaziz zamanında, Osmanlı devletini meşrutiyetçi bir yönetime kavuşturmak savı ile bir araya gelmiş olan topluluk.

FORAMİNİFERLER

Bir hücrelilerden (Protozoa), kök ayaklılar (Rhizopoda) sınıfının hemen hepsi genel olarak bir ya da çok odacıklı, kalsiyum karbonattan yapılmış bir kabukla örtülü olan, iğne biçimindeki yalancı ayakları kabuk üzerindeki deliklerden dışarı uzanan, bazısı tath suda, çoğu denizlerde yaşayan, bugün fosil olmuş pek çok türü bulunan, globijerin (Globigerina) ve nümülit (Nummulites) cinsleri iyi bilinen, bir takımı. Delikli hayvanlar. (Foraminifera),iyi bilinen cinsleridir.

ESKİYASSIPINAR

Kayseri ilinde, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SARMAŞIKGİLLER

Örnek bitkisi sarmaşık olan, iki çeneklilerden bir bitki familyası.

İNDİRGENEBİLİR

Daha düşük bir oksitleme derecesine indirilebilen.

TÜMKİRPİKLİLER

Birçok türü evcil hayvanların sindirim aygıtında yaşayan ve çoğunlukla vücudu birbirine eşit boyda kirpiklerle kaplı bulunan haşlamlılar topluluğu. (Holotricha), Birgözeli hayvanlardan kirpikliler (Ciliata) sınfının özkirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücutları kısa ve eş yapılı kirpiklerle tüm olarak örtülüdür. Terliksi hayvanı (Paramaecium) en iyi bilinen cinsidir bk.

KARAMÜEZZİNLER

Sakarya ili, Karasu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SUYILANIGİLLER

(Colubridae),iyi bilinen türleridir.

YUKARIBÖLÜKLER

Kapıkulu süvarilerinden sipah ve silahtar bölüklerinin adı.

KARAAĞAÇGİLLER

İki çeneklilerden, yaprakları dişli, çiçekleri demet durumunda ve meyveleri kapçık meyve olan, karaağaç, çitlembik ve benzerleri cinsleri içine alan bitki familyası. Yaprakları almaşlı dizilişli, çiçekleri er dişi ya da tek eşeyli, çiçek örtü yaprakları 4-8 parçalı, ovaryum üst durumlu, kanatlı fındık ya da eriksi meyveleri olan, ülkemizde 3 cins ve 8 türle temsil edilen, çok yıllık, çalı ya da ağaç formundaki bitkiler.

UYGULAYIMTASAR

Bir kent ya da kasabanın düzentasarı çerçevesinde, ona uygun olarak çizilen ve yolların, yapı adacıklarının, bölgelerin ayrıntılarını, tasarlanan yapı düzenini ve uygulama için gerekli bilgileri içeren daha büyük ölçekli tasar.

AYBALIĞIGİLLER

(Molidae),iyi bilinen türüdür.

ENTEROVİRÜSLER

Picornaviridae ailesinden yer alan ve pek çok canlı türünde ishallere yol açan virüsleri bulunduran virüs cinsi.

KÜÇÜKAKIMÖLÇER

Küçük akım yeğinliğini ölçen aygıt.

YUKARITAŞPINAR

Samsun ili, Terme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AKÇAAĞAÇGİLLER

İki çeneklilerden, örneği akçaağaç olan bir bitki familyası.

EKSTRAVASKÜLER

Kan damarlarının dışında.

AKTİNOMİSETLER

Anaerop veya fakültatif anaerop, sporsuz dallanmış veya filamentöz yapıda Gram pozitif bakteri cinsi, Actinomycetales.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük