Sonu R ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 14 harfli toplam 187 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TONOFİLAMANLAR

Ara iplikçikler.

PAPOVAVİRÜSLER

Birçok hayvan türünde ve insanlarda siğillere yol açan virüslerin yer aldığı, yapılarında çift iplikli DNA genomu bulunan, zarfsız ve yaklaşık 45-55 nm çapında virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Papovaviridae.

KAROTENOYİDLER

Bitkilerde ve bazı hayvan dokularında görülen karoten v.b. gibi yağda eriyen pigmentler.

KIZILCIKGİLLER

İki çeneklilerden, çoğu iri gövdeli, yaklaşık on cinste toplanan yüz kadar türü olan bir bitki familyası. Yaprakları karşılıklı ya da almaşlı, çanak ve taç yaprakları 4-5'li ya da bazen taç yaprakları olmayan, ovaryum alt durumlu, genellikle eriksi tip meyveleri olan, ülkemizde bir cins ve iki türle temsil edilen, ağaç, çalı ya da yarı çalımsı bitkiler.

ABALIMEMELİLER

(Dermoptera), familyası vardır.

ÇALIKUŞUGİLLER

(Regulidae),türleri iyi bilinir.

YUKARIBALCILAR

Bitlis şehrinde, Bölükyazı bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Siirt ilinde, Pervari ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

TÜMKİRPİKLİLER

Birçok türü evcil hayvanların sindirim aygıtında yaşayan ve çoğunlukla vücudu birbirine eşit boyda kirpiklerle kaplı bulunan haşlamlılar topluluğu. (Holotricha), Birgözeli hayvanlardan kirpikliler (Ciliata) sınfının özkirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücutları kısa ve eş yapılı kirpiklerle tüm olarak örtülüdür. Terliksi hayvanı (Paramaecium) en iyi bilinen cinsidir bk.

MEKANORESEPTÖR

Temas, basınç, yer çekimi gibi mekanik uyartılara duyarlı özel duygu alıcı.

YUKARIBAYINDIR

Gaziantep şehrinde, Nizip ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

İNDİRGENEBİLİR

Daha düşük bir oksitleme derecesine indirilebilen.

YUKARIÇAVUNDUR

Ankara ili, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GANGLİYOSİTLER

Beynin boz maddesi ve timüs bezinde bol bulunan, zar lipitlerinin %6 kadarını oluşturan, çok büyük polar başlı, terminal şeker birimleri siyalik asit (N-asetil nöraminik asit) olan kompleks sfingolipitler.

NÖROFİLAMANLAR

Ara iplikçikler.

TETRASİKLİNLER

Yapıca birbirlerine çok benzeyen ve tetrasiklik bir bileşik olan naftasenkarboksamidden türeyen geniş spektrumlu bir antibiyotik.

AFYONKARAHİSAR

Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

HEPATOVİRÜSLER

İnsan hepatitis A virüsünün de bulunduğu, Picornaviridae ailesinde bir virüs cinsi.

EKSİTOVASKULER

Damarları genişleten ve daraltan.

GELİNCİKGİLLER

Ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, gelincik, haşhaş, kırlangıç otu ve benzerleri bitkileri içine alan familya. Yaprakları almaşlı, genelde tek çiçekli ve ışınsal simetrili, taç ve çanak yaprakları gösterişli, erkek organları çok sayıda ve bir ya da birkaç sıra dizili, meyveleri kapsül, lomentum ya da ince uzun kapsül şeklinde olan, bir ya da çok yıllık, otsu, çalmışı bazen de ağaçsı türleri olan, dünyada 28 cins ve 250 kadar türle, ülkemizde ise 5 cins ve 45 kadar türle temsil edilen bir familya.

YUKARIBÖLÜKLER

Kapıkulu süvarilerinden sipah ve silahtar bölüklerinin adı.