Sonu R ile biten 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 12 harfli toplam 327 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PERİVASKÜLER

Damarın çevresinde.

TAŞKARACALAR

Çankırı kenti, Kurşunlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YALNIZDAMLAR

Elâzığ şehrinde, Alacakaya belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ZEYTİNGİLLER

İki çeneklilerden, zeytin, leylak, dişbudak, yasemin ve benzerleri bitkileri içine alan ağaç veya ağaççıklar familyası. Genellikle ağaç ya da bazen çalı formunda olabilen, yapraklarını döken, bazen her dem yeşil, çiçekleri ışınsal simetrili, hermafrodit, meyveleri kapsül, kanatlı fındıkçık, eriksi ya da üzümsü olan, ülkemizde 7 cinsle temsil edilen bir familya. Zeytin (Olea europaea) türü iyi bilinir.

KUYULUTATLAR

Nevşehir ilinde, Derinkuyu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KOORDİNATLAR

Apsis, kot ve ordinatın ortak adı.

İHTİYOZORLAR

Sürüngenlerden (Reptilia), İkinci Jeoloji Devri'nde yaşamış ve soyu tükenmiş, balığa benzer vücutlu ve denizde yaşayan tipleri içine alan bir takım. En büyük cinsi 10 m kadar olan Ichthyosaurus'dur. (İchtyosauria), Sürüngenlerin (Reptilia) ikinci jeoloji devresinde yaşamış ve soyu tükenmiş olan, balığa benzer vücutlu ve denizde yaşayan tipleri içine alan bir takımı. En büyük cinsi olan ichthyosaurus 10 m boyunda idi.

SOREKSGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, böcekçiller (Insectivora) takımından, ağızları hortum gibi uzamış, kuyruklarının dibinde hoş olmayan bir koku salgılayan koku bezleri bulunan, tüyleri yumuşak, küçük hayvanlarla beslenen türlere sahip bir familya. (Soricidae),iyi bilinen türleridir.

SARINASUHLAR

Manisa kenti, Muradiye nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HÜDAVERDİLER

Kocaeli şehrinde, Kandıra belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TOGAVİRÜSLER

Pek çoğu böceklerle taşınan, Doğu, Batı ve Venezüella at ensefalitisi hastalığı virüsleriyle insanlarda kızamıkçık hastalığı virüsü gibi, yapılarında pozitif anlamlı ve yaklaşık olarak 12 kb uzunlukta tek iplik RNA genomu bulunduran, zarflı ve 60-70 nm çapında virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Togaviridae.

KAZANLIPINAR

Kahramanmaraş ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

VAZODEPRESÖR

Kan basıncını düşüren veya damar iç boşluğunu genişleten.

EŞBACAKLILAR

Denizlerde, karalarda ve tatlısularda, başka hayvanların asalağı, asalakların arakonakçısı ya da özgür olarak yaşayan kabuklular takımı; tespihböcekleri.

TEKKEIŞIKLAR

Balıkesir şehrinde, Kepsut ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SALİHPAŞALAR

Muğla ili, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TEPELİTOYGAR

Tarlakuşu.

ZOĞALLIÇUKUR

Tokat şehri, Kozlu bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

SANDALGİLLER

Tropikal ve ılıman bölgelerde yaşayan, iki yüzden çok türü olan, taçsız iki çenekli bitkiler familyası.

KARAKSGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kemik destekli keseliler (Ostariophysi) alt takımından, dişleri keskin, yırtıcı, Afrika ve Amerika tatlı sularında yaşayan türleri olan bir familya. Kemikli balıklardan, dişleri keskin, yırtıcı, Afrika ve Amerika tatlı sularında yaşayan türleri olan bir familya. (Characinidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kemikdesteklikeseliler (Ostariophysi) alt-takımına giren bir familyası. Keskin dişleri vardır. Yırtıcıdırlar. Afrika ve tropik Amerikada tatlı sularda yaşarlar. Basızı süs balığıdır. Piraya (Pygocentrus piraya), haymora (Macrodon trahira), neon balığı (Hyphessobrycon innesi) türleri iyi bilinirler.