Sonu R ile biten 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 12 harfli toplam 327 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HIDIRŞEYHLER

Bolu kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

SALİSİLATLAR

Aspirin ve sodyum salisilattan oluşan steroit yapısında olmayan ve yalnızca ağız yoluyla kullanılan ağrı kesici, yangı giderici ateş düşürücü ve kan pulcuklarının kümeleşmesini engelleyerek pıhtılaşmayı azaltıcı etkiye sahip ilaçlar.

HAMURLUÜÇLER

Kırşehir kenti, Göllü nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HACIKERİMLER

Antalya ilinde, Alanya belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KUYUCAKPINAR

Sinop kenti, Boyabat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

AKBABAGİLLER

Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.

LAPİNAGİLLER

Kemikli balıklar takımına giren bir familya. Asalakbilimde, şeritlere arakonakçı türleri dolayısıyle anılan parlak renkli deniz balıkları familyası. Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçtiler (Acanthopterygii) alt takımından, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, dudakları kalın, mercanlar arasında barınan, bazısı etçil, bazısı otçul olan bir familya. Kemikli balıklardan, tropik ve ılık denizlerde yaşayan, dudakları kalın, mercanlar arasında barınan, bazısı karnivor, bazısı herbivor olan bir familya. (Labridae),iyi bilinen türleridir.

YANLIZÇAMLAR

Bitlis ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BUĞDAYGİLLER

Bir çeneklilerden, örneği buğday, yulaf, arpa, pirinç, çavdar, mısır, ayrık ve çayır otları, kamış, bambu olan, çiçekleri başak durumunda büyük bir bitki familyası.

ALFAVİRÜSLER

Eski adı A grubu arbovirüs olan, 30 kadar virüsün oluşturduğu Togaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.

MONOKROMATÖR

Polikromatik ışını dalga boylarına ayıran bir düzenek.

SIRACAGİLLER

Sıraca otu, bit otu, aslanağzı vb. bitkileri içine alan, iki çeneklilerden bir bitki familyası.

TEPELİTOYGAR

Tarlakuşu.

DEMİRLİPINAR

Batman şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MULTİNODÜLER

Çok sayıda yumru gösteren; düğümcük veya yumru tarzında küçük şişkinliklerden oluşmuş.

KEMORESEPTÖR

Kimyasal maddelere karşı duyarlı olan almaçlar. Kimyasal enerji değişikliklerini alan almaçlar, kemosensör. Dildeki lezzet tomurcukları, burundaki koku almaçları, glomus carotikum ve arcus aorticus'ta bulunan glomus aorticum ve kandaki oksijen, karbondioksit ve pH değişikliklerini alan almaçlar.

HACIAHMETLER

Balıkesir kenti, Korucu nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bolu ili, Mengen belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ilinde, Büyükorhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Düzce ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Isparta şehri, Sütçüler belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Muğla şehrinde, Selimiye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KAKTÜSGİLLER

İki çelenklilerden, sıcak ve kurak ülkelerde yetişen, gövdesi, yaprakları etli ve dikenli bir bitki familyası, atlas çiçeğigiller.

SAÇMALIPINAR

Düzce şehrinde, Gölyaka ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

EŞKANATLILAR

Kabuklu bitler, yaprakbitleri ve ağustos böcekleri gibi, bitki sağlığı yönünden çok önemli familyaları içine alan zarsı kanatları bir boyda hortumlu böcekler topluluğu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük