Sonu R ile biten 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 12 harfli toplam 327 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KIZMABİRADER

Zarla oynanan, karelerde taş yürütüp çeşitli engellerle dolu karelerden oluşan yolu bir an önce bitirmeye dayanan bir oyun türü.

AKTAŞKURTLAR

Bolu kenti, Gerede belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YUKARIYANLAR

Çankırı şehrinde, Eldivan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

PORSUKGİLLER

Açık tohumlulardan, örneği porsuk ağacı olan bir familya.

HOLOTÜRİTLER

Denizhıyarları.

SİFONOFORLAR

Sölenterler (Coelenterata) alt bölümünün, knidliler (Cnidaria) filumunun, hidralar (Hydrozoa) sınıfından, bireyleri suda yüzen ya da sabit duran koloniler meydana getiren, koloni bireyleri çok değişik biçimlerde olan, fizalya (Physalia) cinsi iyi bilinen bir takım. (Siphonophora), Sölenterelerden knidliler (Cnidaria) familyaumum hidralar (Hydrazoa) sınıfına giren bir takımı. Bireyleri suda yüzen ya da sabit duran koloniler meydana getirirler. Koloni bireyleri çok değişik biçimlerde olur. Fizalya (Physalia) cinsi iyi bilinir.

PROTEİNAZLAR

Proteazlar.

OMURGASIZLAR

Omurgasız, çok hücreli hayvanlar âlemi (Protostomia).

AKÇAHATİPLER

Zonguldak şehri, Perşembe nahiyesine bağlı bir yer.

KÜTKUYRUKLAR

Omurgalıların bağırsak asalağı olarak yaşayan, küt kuyruklu ve çoğunlukla ince yapılı lifsikurtlar familyası.

KUYULUTATLAR

Nevşehir ilinde, Derinkuyu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KIZILCAPINAR

Adıyaman şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Aydın kenti, Ortaklar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bilecik şehrinde, Bozüyük belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kocaeli kenti, Kandıra ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Zonguldak şehri, Ormanlı bucağına bağlı bir yer.

KRİPTOGAMLAR

Tohumsuz bitkiler.

POKSVİRÜSLER

İnsan ve hayvan çiçek hastalığı virüsleri gibi, yapılarında 130-280 kbç uzunlukta çift iplik DNA genomu bulunduran, 300-350 nm büyüklükte ve kompleks yapılı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, çiçek hastalığı virüsleri, Poxviridae.

SOĞUCAKPINAR

Bilecik şehri, Osmaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KARALIKÖLÇER

Geçmede karalık ve yansımada karalık ölçmelerine yarayan bir tür ışıkölçer.

OBSERVATUVAR

Gözlemevi.

KARABACAKLAR

Kütahya ili, Gediz ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

FİLOVİRÜSLER

Marburg ve Ebola virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı ve tek iplikli RNA genomu bulunduran, şerit benzeri morfolojiye sahip virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Filoviridae.

AŞAĞIEŞENLER

Konya ilinde, Aladağ nahiyesine bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük