Sonu R ile biten 11 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 11 harfli toplam 510 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BALIKÇILLAR

Çoğunlukla uzun bacaklı, uzun gagalı balıkçıl cinsinden kuşlar alt takımı.

GÜMÜŞBAĞLAR

Elâzığ ili, Harput nahiyesine bağlı bir bölge.

TEKBIÇAKLAR

İzmir kenti, Kiraz belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇAPRAZÖLÇER

Elde veya makinede çaprazlanan dişlerin eğimini denetlemede yararlanılan yardımcı alet.

BAŞANTRENÖR

Antrenörlerin en ustası ve deneyimlisi.

DOMUZGİLLER

Çift parmaklılar takımının, geviş getirmeyenler alt takımına giren bir familya.

ALABÖCEKLER

Kimisi otçul, çoğu bütün gelişme evrelerinde etçil yaşayan ve arı kovanlarına düşkün türleri de bulunan, çok kıllı, ince yapılı, parlak kınkanatlılar familyası.

GÖMLEKÇİLER

Karabük ilinde, Eskipazar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇEVRİMPINAR

Bingöl ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İÇERDEKİLER

Çalışmakta olan ve bu nedenle ücret pazarlıklarını doğrudan etkileyen işgücü. karşılığı dışardakiler, içerdekiler-dışardakiler kuramı, yedek işsizler ordusu. Bir firmadaki karar verme konumunda bulunan üst düzeydeki yöneticiler ve iç paydaşlar.

GÜVERCİNLER

Güvercin, kumru vb. kuşları içine alan takım.

KARAÖMERLER

Çanakkale şehri, Lâpseki belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Konya ilinde, Aşağıpınarbaşı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KIVAŞİORKOR

Özellikle çocuklarda diyetle alınan enerjinin yeterli, ancak proteinin yetersiz olması durumunda oluşan anemi ve gelişim bozukluğuyla belirgin beslenme hastalığı.

BÖLÜNEBİLİR

Bölünüme uğramaya yatkın çekirdek.

SÜNNETÇİLER

Kütahya şehrinde, Dağardı nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa ilinde, Akhisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TOPLARDAMAR

Kirli kanın vücudun her yanından kalbe gitmesini sağlayan damar, vena, verit.

KTENOFORLAR

Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler (Coelenterata) bölümüne giren, hem iki yanlı, hem de ışınsal bakışımlı, az çok elips biçiminde olan, saydam, er dişi, denizlerde yaşayan, çok yaygın olan, meridyonal dizilmiş sekiz tane tarak biçimindeki safihalar aracılığıyla hareket eden türlere sahip küçük bir filum. Venüs kemeri (Cestum veneris), hıyar medüzü (Beroe ovata) iyi bilinen türleridir. Çok hücrelilerden (Metazoa), sölenterler bölümüne giren, az çok elips biçiminde olan, saydam, meridyonal dizilmiş sekiz tane tarak biçimindeki plakalarıyla hareket eden denizlerde yaşayan bir şube, tarak hayvanları.

DALDIRÇIKAR

Balıkların geçeceği dar yerlere konulan bir çeşit balık ağı.

HELETİNEZİR

Arapça kökenli hâlet-i nez: tanrı huzurunda.

TREMATODLAR

İlkel solucanlar (Scolecida) dalının, yassı solucanlar (Platyhelminthes) sınıfından, vücutları ince ve kutikula ile örtülü, ergin evrede asalak olarak yaşayan, çekmenleri bulunan, anüsleri olmayan fakat sindirim kanalları iyi gelişmiş türleri olan bir takım. Karaciğer kelebeği (Distomum) ve şistozomum (Schistosomum) cinsleri iyi bilinir. (Trematodes), Çokgözeli hayvanlardan ilkel-kurtlar (Scolecida) dalının yassıkurtlar (Plathelminthes) sınıfına giren bir takımı. Vücutları ince bir kutikula ile örtülüdür. Ergin evrede tüm olarak asılak yaşarlar ve çekmenleri vardır. Anüsleri yoktur, fakat sindirim kanalları iyi gelişmiştir. Karaciğer kelebeği (Distomun), şistozomum (Schistosomum) iyi bilinen cinsidirler.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük