R ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "r" olan, 7 harfli toplam 176 adet kelime bulunmaktadır. r harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu r harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RODİZİT

Beyaz veya yeşil, doğal kalsiyum borat.

ROMANSI

Romanı andıran, romana benzeyen, roman gibi, romanımsı.

REZELET

Arapça kökenli rezâlet: rezalet.

RABBENA

"Tanrı'mız!" anlamında kullanılan bir söz.

RASEMÖZ

Bitkilerde bir ana eksen ile onun üzerine dizilmiş saplı çiçeklerden oluşan çiçek kümesi.

RÜMEYSA

Küçükköpek Takımyıldızı'nda en büyük yıldızın adı. Oğlunu peygamberimize hizmetçi olarak veren kadın sahabelerden birinin adı.

RUMİNAL

İşkembeye ait olan.

ROMANCI

Roman yazarı.

RAMPALI

Yokuşu olan.

REZERVE

Yedek, ihtiyat.

RÖTARLI

Gecikmeli, tehirli.

RESTORE

"Eski ve değerli bir yapıyı onarıp eski durumuna getirmek" anlamındaki restore etmek birleşik fiilinde geçen bir söz.

RUHİŞEN

Şen ruhlu, neşeli, canlı kimse.

ROTENON

Solunum zincirinde elektronların NADH'den koenzim Q' ya taşınmasını engelleyen zehirli bitkisel bir madde olup insektisit olarak da kullanılmaktadır. Derris ellipitca veya Derris malaccensis bitkilerinin köklerinden elde edilen ve balık avcılığında yaygın olarak kullanıldığından dolayı balık zehri olarak da adlandırılan bir tür zehir. Böceklerde hem temas hem de mide zehiri olarak etkiyen ve etkisini solunum sırasında elektron transfer zincirindeki elektronların NADH+H'den koenzim Q'ya geçişini engelleyerek gösteren bitkisel toksik madde. Balık zehri olarak da kullanılır.

RAVANDA

Kaynatılmadan güneş ısısıyla yapılan, tadı ekşimsi üzüm pekmezi.

REALİZM

Gerçekçilik.

RONDELA

Sıkıştırılacak parça ile somun arasına konan ve bu somunun parça üzerine uyguladığı kuvveti iletmeye ve dağıtmaya yarayan küçük delikli pul.

REFETME

Refetmek işi.

RİBOZOM

Bütün ökaryot hücrelerde çok sayıda hem serbest olarak sitoplâzmada, hem de endoplâzmik retikuluma bağlı olarak, ayrıca ökaryot hücre sitoplâzmasınınkinden daha küçük hâlde mitokondri ve kloroplâstların matriksinde bulunan, prokaryot hücrelerde ise sitoplâzmada bulunan, elçi RNA'nın tercüme edilerek proteinin sentezlendiği, sitoplâzmanın bir bölgesinde yoğun olarak bulunarak polizom veya poliribozom denilen grupları meydana getiren, E.coli'de 50 S ve 30 S, ökaryotlarda 60 S ve 40 S çökme kat sayısına sahip biri büyük, biri küçük iki alt birimden yapılmış, küçük alt birimleri ile elçi RNA'ya, büyük alt birimleri ile de endoplâzmik retikuluma bağlanan, RNA ve proteinden yapılmış, E.coli'de 52, ökaryotlarda yaklaşık 80 kadar çeşit protein kapsayan hücre organeli. Hücre sitoplazmasında aminoasitlerden protein sentezinin gerçekleştiği, RNA ve protein kompleksinden oluşmuş ultramikroskobik organellerden her biri. Hücrede mRNA' nın mesajına göre protein sentezlemektensorumlu, ribozomal RNA ve proteinlerden meydana gelen, büyük ve küçük iki alt birimden oluşan, sitoplazma ve endoplazmik retikuluma bağlı olarak bulanan hücre içi organellerden biri.

REALİTE

Gerçeklik.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük