R ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "r" olan, 5 harfli toplam 224 adet kelime bulunmaktadır. r harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu r harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

REDİF

Şiirde uyaktan sonra tekrarlanan, aynı harflerden oluşan kelime veya ek, yedek. Son dönem Osmanlı ordusunda, askerlik görevini bitirdikten sonra yedeğe ayrılan er.

RABUN

Pey olarak verilen para, pey akçesi.

REFET

Acıma, esirgeme, merhamet etme.

RİCAL

Erkekler. Yüksek makamlardaki devlet adamları.

RADAR

Radyo dalgalarının yankısını alarak cisimlerin yerini ve uzaklığını bulabilen, genel olarak uçak ve gemilerde kullanılan cihaz. Trafik polisleri tarafından kullanılan, taşıtların hızını saptamaya yarayan aygıt. İçgüdü, seziş.

RACON

Yol, yöntem, usul. Gösteriş, fiyaka.

REŞİT

Ergin.

REYYA

Güzel koku.

REGİO

Yer, bölge.

RÜSUM

Vergiler.

RADOS

Çinicilikte kullanılan bir motif.

RAKET

Masa tenisi, tenis vb. oyunlarda topa vurmak için kullanılan, oval tahta bir kasnağa gerilmiş bir ağla veya lastikle kaplanmış saplı araç, vuraç.

REMİZ

Simge.

REAYA

Bir hükümdarın yönetimi altındaki halk. Tanzimattan önce Osmanlı Devleti'nin Müslüman olmayan uyrukları. Hristiyan.

RASİH

Köklü, kök salan. Bilgisi çok geniş olan.

REBİA

Bir Arap kavmi adı.

RAĞNA

Örümcek.

REVAK

Üstü örtülü, önü açık yer, sundurma.

RNAAZ

Ribonükleaz.

RASPA

Demir, tahta yüzeylerdeki boya, pas vb.ni çıkarma, pürüzleri gidermek amacıyla kullanılan iri dişli bir törpü. Kunduracılıkta köselenin yüzünü sıyırmaya ve perdahlamaya yarayan alet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük