R ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "r" olan, 13 harfli toplam 62 adet kelime bulunmaktadır. r harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu r harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RABDOVİRÜSLER

Kuduz hastalığı, veziküler stomatitis ve üç gün hastalığı virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı, tek iplikli ve 11-12 kb uzunlukta RNA genomu bulunduran, yaklaşık 70 nm kalınlıkta ve 170 nm uzunlukta zarflı virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Rhabdoviridae.

RUTUBETLENMEK

Nemlenmek, ıslanmak.

RİNOTRAKEİTİS

Burun ve soluk borusunun birlikte yangısı.

RESMEGİDERLİK

Resmegider olma durumu.

RHABDİASOİDEA

Strongyloides cinsi ve bu cins içerisinde bulunan çok sayıda türü içeren, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan ve özellikle sindirim sisteminde parazitlenen nematod üst ailesi.

RAGDOLLKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, iri yapılı ve ağır, tüyleri çift tabakalı, orta uzunlukta ve ipeksi, beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkli olmak üzere üç grupta toplanan, rengi genellikle beyaz ve üzerinde çikolata rengi, sarı, mavi ve lila bölgeler bulunan, kulakları dikkat çekici, uysal yapılı ve iyi bir ev kedisi olabilen, uzun tüylü kedi ırkı.

ROBİSONESTERİ

Glikoz-6-fosfat.

RUTHERFORDYUM

Kurçatovyum elementine Amerikalıların verdiği ad (simgesi Rf).

RİNOSTEGNOZİS

Burun tıkanması.

RADYATÖRCÜLÜK

Radyatörcü olma durumu.

RASTLANABİLME

Rastlanabilmek işi.

REPRODÜKSİYON

Çoğaltma.

RİBONÜKLEOTİT

Yapısında D-riboz bulunan bir nükleotit. Örnek: Adenozin 5 fosfat. Bir D-riboz şekeri, bir fosfat grubu ve dört azot bazından (adenin, guanin, sitozin, urasil) birisini içeren bir nükleotit.

RÖPORTAJCILIK

Röportajcının işi.

RASTLAYIVERME

Rastlayıvermek işi.

RADYOAKTİFLİK

Radyoaktif olma durumu.

RENKLENDİRİCİ

Renk veren madde. Fotoğrafçılıkta renk yaratma işlemini yapan alet. Şeker, pasta, dondurma vb. besinlere organik veya inorganik olarak eklenen madde.

RASTLAŞABİLME

Rastlaşabilmek işi.

ROMBENSEFALON

Embriyo gelişiminin ilk evrelerinde görülen, gelişmenin ilerlemesiyle art beyni ve son beyni meydana getirecek olan arka beyin bölgesi. Soğanilik, pons ve beyincikten oluşan kısım.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük