R ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "r" olan, 13 harfli toplam 62 adet kelime bulunmaktadır. r harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu r harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RADYOAKTİFLİK

Radyoaktif olma durumu.

REKOMBİNASYON

İki ayrı DNA molekülünün birleşerek yeni DNA molekülleri oluşturması. Homolog kromozomlardaki genlerin, krosingoverde (mayozda) yer değiştirmesi sonucu meydana gelen yeni düzenleme. Bir kromozomdaki nükleik asit dizisinin lineer düzenlenmesinin bölünme ve tekrar birleşmeyle değiştirildiği herhangi bir enzimatik olay. Bir kromozomdaki nükleik asit dizisinin lineer düzenlenmesinin kırılma ve yeniden birleşmeyle değiştirildiği herhangi bir enzimatik olay.

RAPTİYELETMEK

Raptiyeleme işini yaptırmak.

RADYORESEPTÖR

Işık ve ısı uyartılarını alan duygu alıcısı.

RHİPİCEPHALUS

Ixodidae ailesinde bulunan, sığır babesiozisi adlı hastalığa neden olan Babesia türlerine vektörlük yapan kene cinsi.

REPRODÜKSİYON

Çoğaltma.

RHABDOVİRİDAE

Kuduz ve bazı hayvan hastalıklarına sebep olan, 70-180 nm büyüklüğünde tek iplikli RNA içeren (-iplik), kılıflı, kılıf üzeri çıkıntılarla kaplı, uzun şekilli bir virüs familyası. Rabdovirüsler.

REFRAKTOMETRE

Katı veya sıvılarda refraktif indeks, katı madde miktarı, kırılma indisi ve şeker miktarını ölçme amacıyla kullanılan laboratuvar cihazı. Sıvı örneklerin kırılma indisi ve şeker miktarını ölçen laboratuvar cihazı.

RİBONÜKLEOSİT

D-riboz bulunan nükleosit. Örnek: Adenozin. Pürin veya pirimidin bazlarının riboz şekerine bağlanmasıyla oluşan nükleosit.

RASYONELLEŞME

Rasyonelleşmek durumu.

RADYATÖRCÜLÜK

Radyatörcü olma durumu.

REİNNERVASYON

Bir organın o civardan geçen başka bir sinirin dikilmesiyle sinirlendirilmesi.

RUHBİLİMCİLİK

Ruhbilimini, felsefenin ve insan bilimlerinin temeli ve başlıca konusu sayan görüş. Toplum olaylarını, ruhsal yönlerden açıklamak eğilimi gösteren akım. Ruhbilimin ileri sürdüğü görüşleri eleştirel, toplumbilimsel ve mantıksal görüşlerden üstün tutmak isteği.

RASTLANABİLME

Rastlanabilmek işi.

RAMAZANİYELİK

Ramazanda iftar ve sahurda yenmek için alınan yiyecekler.

REENKARNASYON

Ruh göçü.

RAGDOLLKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, iri yapılı ve ağır, tüyleri çift tabakalı, orta uzunlukta ve ipeksi, beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkli olmak üzere üç grupta toplanan, rengi genellikle beyaz ve üzerinde çikolata rengi, sarı, mavi ve lila bölgeler bulunan, kulakları dikkat çekici, uysal yapılı ve iyi bir ev kedisi olabilen, uzun tüylü kedi ırkı.

REVİZYONCULUK

Bir öğretinin, bir anayasanın, bir antlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi için savaşan kimse veya yeniden gözden geçirmeyi gerektiren görüş, revizyonizm.

RADYOELEKTRİK

Fiziğin elektromanyetik dalgaların araştırılması ve uygulanması ile ilgili bölümü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük