PU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "pu" olan, toplam 421 adet kelime bulunmaktadır. pu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu pu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde pu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

PURKİNJEHÜCRESİ

14 harfli kelimeler

PUANLAYABİLMEK, PULLUHAYVANLAR

13 harfli kelimeler

PUANLANDIRMAK, PUANLAYABİLME, PULKANATLILAR, PULLUKÇENGELİ, PUSARIKLANMAK, PUSURAKLANMAK, PUTREFAKSİYON

12 harfli kelimeler

PUANLANDIRMA, PUSLANDIRMAK, PUTLAŞTIRMAK, PUTPERESTLİK, PUĞKARACADAĞ, PULLUKMAŞASI, PULMONORENAL, PUPARİYASYON

11 harfli kelimeler

PUSLANDIRMA, PUTLAŞTIRMA, PULLUKANASI, PULLUKÇULUK, PUNTALLAMAK

10 harfli kelimeler

PUDRALAMAK, PUANLATMAK, PUÇUNLAMAK, PUERPERYUM, PUĞURSAMAK, PULATERİNA, PULÇİNELLA, PULLUBURMA, PULLUTARLA, PULMONALİS, PUNTALAMAK, PUPİLLARİS, PUPİPARİTE, PUPULANMAK, PURTARTMAK, PURTULOĞLU, PURUNÇALIK, PUSETÇİLİK, PUSLUKADEH, PUSULANMAK, PUTISINMAK

9 harfli kelimeler

PUANLAMAK, PUDRALAMA, PULLANMAK, PUSLANMAK, PUSULACIK, PUSULAMAK, PUSULASIZ, PUTLAŞMAK, PUTPEREST, PUANLATMA, PUERPERAL, PUFKURMAK, PUFLANMAK, PUFURTMAK, PULİCİDAE, PULİSİSİT, PULZASYON, PUNKSİYON, PURÇARMAK, PUROMİSİN, PURSAKLAR, PURTARMAK, PURTATMAK, PUSALAMAK, PUSARIKLI, PUSTURMAK, PUŞDETMEK, PUŞLANMAK, PUŞTANBAR, PUŞTOĞLAN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

PUANLAMA, PUDRALIK, PUDRİYER, PUFLAMAK, PULCULUK, PULLAMAK, PULLANMA, PULLUKÇU, PULUÇLUK, PUSLANMA, PUSULALI, PUSULAMA, PUTLAŞMA, PUTRELLİ, PUBERTAS, PUÇUKMAK, PUDENDUM, PUFRAMAK, PUFURMAK, PUFURTMA, PUHARLIH, PUHURCAK, PUHURMAK, PUKLAMAK, PULLUKIR, PULMONER, PULMONİK, PULPINAR, PULPİTİS, PULPOZUS, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

PUANLIK, PUANTAJ, PUANTÖR, PUDRALI, PUFLAMA, PULLAMA, PUNTOLU, PUSARIK, PUSATÇI, PUSATLI, PUSETÇİ, PUSULUK, PUŞTLUK, PUANSIZ, PUANTER, PUBERAL, PUBERTA, PUBERTE, PUBERTİ, PUÇİKLİ, PUHARAH, PUHARİK, PUHARRI, PUHAYLI, PUHAYRİ, PULAŞTA, PULLUAL, PULLUCA, PUMBURİ, PUMPURİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

PUANLI, PUDİNG, PULLUK, PULMAN, PULSUZ, PUSMAK, PUSUCU, PUSULA, PUSVAL, PUTREL, PUFREK, PUGAÇA, PUĞAÇA, PUĞERE, PUĞREN, PUĞUNT, PUHAĞI, PUHARA, PUHARE, PUHARI, PUHARİ, PUHLUZ, PUHNUK, PUHRUT, PUKAĞA, PUKAĞU, PUKAHA, PUKARA, PUKARE, PULAMA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

PUDRA, PUFLA, PULCU, PULLU, PULUÇ, PUMBA, PUNTO, PUSAT, PUSET, PUSLU, PUSMA, PUARA, PUARE, PUBİS, PUBLA, PUCDA, PUÇAH, PUÇUK, PUDUK, PUFİK, PUĞAR, PUĞUR, PUĞUT, PUHAH, PUHAR, PUHAV, PUHAZ, PUHCA, PUHUR, PUHUT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

PUAN, PUHU, PUMA, PUNÇ, PUNT, PUPA, PURO, PUSU, PUŞT, PUAR, PUÇİ, PUÇT, PUÇU, PUFA, PUFU, PUĞU, PUHA, PUKA, PULİ, PULU, PUND, PUPU, PURA, PURC, PURÇ, PURS, PURŞ, PURT, PURU, PUSA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

PUF, PUL, PUS, PUT, PUC, PUÇ, PUĞ, PUH, PUK, PUN, PUR, PUŞ, PUZ

2 harfli kelimeler

PU

Bazı kelimelerin anlamları

PU

Başörtüsü. Hasırotunun tepesindeki pamuğumsu öğe. Plütonyum elementinin simgesi.

PUTREFAKSİYON

Genellikle oksijensiz koşullarda organik maddelerin yapılarının bazı mikroorganizmalar tarafından bozulması.

PULLUKÇENGELİ

Pulluğun ön kısmında bulunan çengel. (Yalvaç Isparta).

PUANLAYABİLMEK

Puanlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

PUTPERESTLİK

Fetişizm.

PUTLAŞTIRMAK

Bir şeyi olağanüstü görerek gereğinden çok değer vermek, put durumuna getirmek.

PUSLANDIRMAK

Puslu duruma getirmek.

PUSARIKLANMAK

Hava kararmak, bulutlanmak, sislenmek.

PULKANATLILAR

Kelebeklerle güveleri içine alan ve incecik pullarla süslü iki çift kanadı bulunan böcekler dizisi; kelebekler. (Kurtbilimde arakonakçı olarak önem taşır, tırtıl çağında özellikle bitki sağlığı yönünden konumuza girerler.). (Eş anlamlısı: kelebekler, Lepidoptera), iyi bilinen türleridir.

PURKİNJEHÜCRESİ

Purkinje hücre katmanı.

PUANLANDIRMAK

Puan vermek.

PUSURAKLANMAK

Hava kararmak, bulutlanmak, sislenmek.

PULLUHAYVANLAR

(Pholidota), Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının etenliler (Placentalia) alt-sınıfına giren bir takımı. Vücutları, büyük ve yassı olan kırmızı-kahverengi ve dikenli pullarla örtülüdür. Top gibi yuvarlakladırlar. Dişleri yoktur. Pullu-memeligiller (Manide) olmak üzere bir familyası vardır.

PUANLAYABİLME

Puanlayabilmek işi.

PUANLANDIRMA

Puan vermek işi.

PUĞKARACADAĞ

İçel kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

  -   -   -  

Anlamında PU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

AVANTAJ

Üstünlük. Kazanım. Yarar. Teniste eşitliğin bozulması için alınan ilk puan.

AKTARMA

Aktarmak işi. Bir yolcunun gideceği yere birkaç araç değiştirerek ulaşması. Bir kimsenin herhangi bir hakkını bir başkasına geçirmesini sağlayan iş, transfer. Alıntı. Bir oyuncunun topu kendi takımından bir başka oyuncuya göndermesi. Bir taşıttan başka bir taşıta geçme. Sürülmemiş tarlayı ilk veya ikinci kez sürme. Para aktarımı. Arıları bir kovandan ötekine geçirme.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

ARABALI

Arabası olan. Arabalı vapur.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

APAZLAMA

Apazlamak işi, avuçlama. Pupa ile orsa arasında geminin omurgasına 45 derece açı ile esen (rüzgâr). (a'pazlama) Böyle esen bir rüzgârla.

ACIRGA

Yaban turpu.

ATEŞÇİ

Fabrika, vapur, lokomotif vb. ateşle işleyen yerlerde ocaklara kömür atıp ateşin sürekli yanmasını sağlayan kimse.

ALAVERE

Bir şeyin elden ele geçmesi. Vapurlarda bu biçimde taşıma işi için bordalarda kurulan basamaklı iskele. Kargaşalık. Bir şeyi elden ele vererek aktarma.

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

AKKAVAK

Söğütgillerden, yapraklarının altı beyaz olan bir tür kavak, akçakavak, Hollanda kavağı (Populus alba).

ANTİLOP

Antiloplardan, sıcak ülkelerde yaşayan, çok hızlı koşan, boynuzlu bir hayvan (Anthilopus). Bu hayvanın derisinden yapılmış.

AVLAMA

Avlamak işi. Voleybolda karşı oyuncuların boş bıraktığı ve yetişemeyeceği yere topu yavaşça indirip sayı kazanma.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

BANDROL

Denetim pulu. Bayrak direğinin tepesine süs olarak konulan uzun, kumaş şerit.

ALTILI

Altı parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden altı tane bulunan. Altılı ganyan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde altı işareti bulunan kâğıt veya pul. Divan edebiyatında her bendi altı dizeden oluşan nazım biçimi.

BADANALI

Badana edilmiş olan. Yüzüne çok pudra ve boya sürmüş olan (kadın).

ALBÜM

Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir defter türü. Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap. Uzunçalar.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük