Sonu POĞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "poğ" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu poğ ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında poğ olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde poğ olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

POĞ

Bohça. Başörtüsü. Köylülerin, içine azıklarını koydukları büyük mendil. Evlek : Bu poğ sulandı mı ?. Armağan. Dallarının içi yumuşak ve beyaz bir çeşit çalı.

  -   -   -  

Anlamında POĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde POĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

TOPOĞRAFİK

Topoğrafyayla ilgili.

POĞU

Başörtüsü. Başörtüsü, mendil, yazma ve benzerleri nesneler: Kadın poğunu, bohçasını topladı gitti.

POĞL

Karların oluşturduğu mağara: Poğlde bir tavşan tuttum.

TOPOĞRAF

Topoğrafya uzmanı.

POĞAÇACI

Poğaça yapan veya satan kimse.

GÖDEK

Şinik denilen tahıl ölçeğinin yarısı. Kısa (boy için). Şiş karınlı (adanı). Kuyruksuz kümes hayvanı. Tavuk. Lokma. Sapanın el ile tutulan kısmı, tutak. Halka biçiminde yapılan ev ekmeği. Saçta pişirilen mayasız yufka, bazlama. Yağlı ve kıymalı pide. Bir çeşit poğaça. Yumurtalı ekmek ya da çörek. Boyu kısa, geniş karınlı küp. Oyunda ebe.

POĞOL

Taze, sütlü mısır : Poğolun suda pişmişi güzel olur.

BUBATÇA

Papatya. Kalın ekmek, poğaça.

PAĞAÇ

Tuzsuz ve mayasız hamurdan yapılıp kızgın külde pişirilen çörek, poğaça. Yağlı hamur pişirilip doğrandıktan sonra üstüne sarmısaklı yoğurt ve yağ dökülerek yapılan bir çeşit yemek. Bir organın içinde oluşan sertlik, ur. Çamurlu toprağın yüzündeki sertleşmiş tabaka: Toprağı yüzü pağaçlanmadan çapala. Bir çeşit tuzsuz, mayasız çörek. Un değirmenlerinde üç taştan oluşan özel ocaklarda hazırlanan tuzsuz ekmek. (Kartkale Çıldır Kars; Güzelyurt Hekimhan Malatya.Ağın Elâzığ).

PAĞAŞ

Poğaça; bir çeşit toparlak ekmek.

PUĞAÇA

Yağlı hamur pişirilip doğrandıktan sonra üstüne sarmısaklı yoğurt ve yağ dökülerek yapılan bir çeşit yemek. Poğaça.

POĞAÇACILIK

Poğaçacının işi veya mesleği.

BOAÇÇA

Poğaça.

POĞPETİ

Dallarının içi yumuşak ve beyaz bir çeşit çalı : Bizim ormanlarda poğpeti olmaz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük