Pİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "pi" olan, toplam 761 adet kelime bulunmaktadır. pi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu pi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde pi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

PİLORODUODENİTİS, PİYOPERİKARDİTİS, PİYOPERİKARDİYUM

15 harfli kelimeler

PİGMENTOGENEZİS, PİKORNAVİRÜSLER, PİREFENDİDERESİ, PİYOPERİTONİTİS, PİYOPNÖMOTORAKS

14 harfli kelimeler

PİŞMANİYECİLİK, PİCORNAVİRİDAE, PİLOROMİYOTOMİ, PİLOROSTENOZİS, PİMPİRİKLENMEK, PİSİRİKETSİYOZ, PİYELONEFRİTİS, PİYELONEFROZİS, PİYELOSİSTİTİS, PİYESLEŞTİRMEK, PİYODERMATİTİS, PİYODERMATOZİS, PİYOHEMOTORAKS, PİYOPERİTONEUM

13 harfli kelimeler

PİPİRİKLENMEK, PİRELENDİRMEK, PİCKELHERRİNG, PİGMENTOLİZİS, PİLOMATRİKSOM, PİMPİRİKLENME, PİPERASETAZİN, PİPERİDİNDİON, PİREMEHMETAĞA, PİRETOJENEZİS, PİROPLASMOZİS, PİROTEKNİKLER, PİSSİKPAHLASI, PİYESLEŞTİRME

12 harfli kelimeler

PİPİRİKLENME, PİRELENDİRME, PİSKOPOSHANE, PİYANGOCULUK, PİGMENTASYON, PİLOMATRİKOM, PİLOROPLASTİ, PİNÇİKLENMEK, PİNGELLENMEK, PİNTİKLEŞMEK, PİRENYAVŞAĞI, PİRETOTERAPİ, PİROFOSFATAZ, PİROPLASMİDA, PİROTOPLAZMA, PİŞİKCIRNAĞI, PİŞİREBİLMEK, PİYASTRELLAS, PİYELOEKTAZİ, PİYELONEFRİT, PİYOGRANÜLOM, PİYONEFROZİS, PİYOPERİKART, PİYOSALPİNKS

11 harfli kelimeler

PİMPİRİKLİK, PİNTİLEŞMEK, PİSBOĞAZLIK, PİSKOPOSLUK, PİŞİRİCİLİK, PİŞMANİYECİ, PİYANOCULUK, PİYASACILIK, PİCİKTİRMEK, PİCTOGRAPHE, PİKNİKÇİLİK, PİKROTOKSİN, PİLOREKTOMİ, PİLOROSPAZM, PİLOROSTOMİ, PİNÇİKLEMEK, PİNEKLENMEK, PİNEYHLEMEK, PİNTİKLEMEK, PİPERİDOLAT, PİRAHMETLER, PİREKATEŞİN, PİRELENMEYH, PİRELİNAMİN, PİRETOLİZİS, PİREVELİLER, PİRHASANLAR, PİRİNÇÇEŞME, PİRİNÇÇİLER, PİRİNÇLEMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

PİKAJCILIK, PİKNOMETRE, PİMPİRİKÇE, PİNEKLEMEK, PİNTİLEŞME, PİRAMİTÇİK, PİRELENMEK, PİROGRAVÜR, PİRZOLALIK, PİŞİRİLMEK, PİŞİRİMLİK, PİŞPİRİKÇİ, PİYAZCILIK, PİYAZLAMAK, PİZZACILIK, PİCTOSCOPE, PİÇAHLAMAK, PİÇİLEŞMEK, PİEBALDİZM, PİJOPODYUM, PİLLABÖCÜK, PİLOKARPİN, PİLOKİSTİK, PİMPİRİKLİ, PİNAKODERM, PİNAVUNLUH, PİNEALOSİT, PİPEROKAİN, PİRAHMAMAK, PİRAHMETLİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

PİÇLEŞMEK, PİDECİLİK, PİKOCULUK, PİNEKLEME, PİRAMİTLİ, PİRAMİTSİ, PİREKAPAN, PİREKIRAN, PİRELENME, PİROMETRE, PİROMETRİ, PİSLENMEK, PİSLETMEK, PİSLİKÇİL, PİŞİRİLİŞ, PİŞİRİLME, PİŞİRTMEK, PİŞKİNLİK, PİŞMANİYE, PİŞMANLIK, PİYANGOCU, PİYANGOLU, PİYAZLAMA, PİCKGUARD, PİCLENMEK, PİÇTIRPAN, PİÇYOĞURT, PİGOPAGUS, PİKNİDYUM, PİLAVTEPE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

PİÇLEŞME, PİÇSİNEK, PİKNİKÇİ, PİLAVLIK, PİLOTLUK, PİMPİRİK, PİNTİLİK, PİRİNÇSİ, PİROKSEN, PİROMANİ, PİROSFER, PİSBOĞAZ, PİSKOPOS, PİSLEMEK, PİSLENME, PİSLETME, PİSTONLU, PİŞİRGEÇ, PİŞİRİCİ, PİŞİRMEK, PİŞİRTME, PİŞKİNCE, PİŞPİRİK, PİTİKARE, PİTORESK, PİYANİST, PİYANOCU, PİYASACI, PİCELMEK, PİCİKMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

PİGMENT, PİKAJCI, PİLOTAJ, PİRAMİT, PİRAZİZ, PİRELER, PİRSİNG, PİRÜPAK, PİRZOLA, PİSLEME, PİSUVAR, PİŞEĞEN, PİŞİRİM, PİŞİRİŞ, PİŞİRME, PİYANGO, PİYAZCI, PİZOLİT, PİZZACI, PİCEKLİ, PİCİKCİ, PİCKİNG, PİÇEKLİ, PİÇELİK, PİÇİKCİ, PİDİVAN, PİHERİK, PİHEYRİ, PİHİRİK, PİLAÇKA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

PİANTA, PİÇLİK, PİÇUTA, PİDECİ, PİDELİ, PİJAMA, PİKNİK, PİKOCU, PİKOLO, PİLAKİ, PİLİLİ, PİLİNG, PİNHAN, PİNPON, PİRANA, PİRELİ, PİRİNA, PİRİNÇ, PİRUHİ, PİRYOL, PİSLİK, PİSTON, PİŞDAR, PİŞKİN, PİŞMAN, PİŞMEK, PİŞTOV, PİYADE, PİYALE, PİYANO, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

PİGME, PİKAJ, PİKAP, PİKET, PİLAV, PİLİÇ, PİLLİ, PİLOT, PİNEL, PİNES, PİNTİ, PİPET, PİRİT, PİSİK, PİSİN, PİŞEK, PİŞİM, PİŞME, PİŞTİ, PİTON, PİYAN, PİYAZ, PİYES, PİYON, PİZZA, PİCİK, PİÇAH, PİÇAK, PİÇEF, PİÇEK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

PİDE, PİKE, PİKO, PİPİ, PİPO, PİRE, PİSİ, PİCK, PİÇE, PİHO, PİKA, PİLİ, PİLO, PİNA, PİNÇ, PİNE, PİNİ, PİON, PİRİ, PİSA, PİSE, PİST, PİŞE, PİŞİ, PİŞT, PİTA, PİTİ, PİYE, PİZA

3 harfli kelimeler

PİÇ, PİK, PİL, PİM, PİS, PİC, PİĞ, PİJ, PİN, PİR, PİT, PİY, PİZ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Su birikintisi. Yağ. (Çince) Çin edebiyatında mesellere ve iğretilemelere (istiarelere) dayanan şiir türü.

PİYOPERİKARDİYUM

Perikartta irin bulunması, piyoperikart.

PİLORODUODENİTİS

Pilorus ve onikiparmak bağırsak mukozasının yangısı.

PİYOPNÖMOTORAKS

Göğüs zarı boşluğunda irin ve gaz toplanması.

PİLOROMİYOTOMİ

Pilorusun ameliyatla açılması.

PİŞMANİYECİLİK

Pişmaniyecinin işi.

PİLOROSTENOZİS

Pilorus daralması.

PİYOPERİKARDİTİS

İrinli perikart yangısı.

PİYELONEFRİTİS

Böbrek pelvisinin ve böbrek parenkiminin irinli yangısı. Çoğunlukla alt idrar yollarından çıkan enfeksiyonlar yol oynar, idrar yolları ve idrar torbası yangısıyla birliktedir.

PİSİRİKETSİYOZ

Salmonidae familyasına ait balık türlerinde Piscirickettsia salmonis' in neden olduğu, deride rengin değişmesi, letarji, vücudun çeşitli yerlerinde lezyonlar, yüzeysel ülserler, solungaçlarda solgunluk ve iç organlarda hemorajilerle karakterize olan septisemik ve sporadik bir enfeksiyon, Riketsiyal enfeksiyon, Riketsiyal septisemi.

PİREFENDİDERESİ

Sinop kenti, Boyabat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

PİCORNAVİRİDAE

Pikornavirüsler.

PİMPİRİKLENMEK

Kuşkulanmak. Gereksiz yere titizlik göstermek.

PİKORNAVİRÜSLER

İnsanlarda soğuk algınlığı ve hepatit A gibi hastalıklara sebep olan, 28-30nm çapında, tek iplikli RNA içeren ( + iplikli), küçük, kılıfsız, ikozahedral kapsidli, bir virüs familyası. Şap hastalığı virüsü gibi yapılarında yaklaşık 7-8 kb uzunlukta, pozitif anlamlı ve tek iplik RNA genomu bulunduran, zarfsız, kübik simetrili ve 20-30 nm büyüklüğünde küçük virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Picornaviridae.

PİYOPERİTONİTİS

Karın zarının irinli yangısı.

PİGMENTOGENEZİS

Pigment oluşması.

  -   -   -  

Anlamında Pİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Pİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AMBERBU

Hindistan'da, İran'da yetişen, piştiğinde güzel bir koku veren, iri ve uzun taneli bir pirinç türü.

ANAKONDA

Boğagillerden, tropikal Güney Amerika'da yaşayan, 8-10 metre uzunluğunda, avını sararak ve sıkarak öldüren bir tür yılan (Eunectes murinus).

AKREP

Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio). Zodyak üzerinde Terazi ile Yay arasında yer alan takımyıldızın adı. Saatin iki ibresinden küçüğü.

AMFİBOL

Piroksenlere yakın siyah, esmer, yeşil renkli bir silikat grubu.

ALAÇAM

Rengi kızıla yakın bir tür çam (Picea excelsa). Samsun iline bağlı ilçelerden biri.

ALÇI

Alçı taşının pişirilip toz durumuna getirilmesinden elde edilerek yapılarda, sanatta, mimarlıkta ve dişçilikte kullanılan madde.

AKHARDAL

Hekimlikte iç sürdürücü olarak kullanılan hardal türlerinden biri (Sinapis alba).

ALKOL

Bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol. Her türlü alkollü içki.

AMORTİ

Birden ödenerek faizinin işlemesine son verilen tahvil. Piyangoda bilet değeri kadar kazanılan ikramiye.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

AKAĞAÇ

Gürgengillerin, kerestesinden yararlanılan beyaz kabuklu bir türü (Zelkova carpinifolia).

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).

AĞIRKANLI

Ağırcanlı. Hippokrates'in ortaya attığı ağırcanlılık, soğukluk, kolayca duygulanmayış gibi nitelikleri kendinde toplayan kişilik tipi.

AKORTÇU

Piyano, org vb. müzik aletlerini ayarlamayı meslek edinmiş kimse.

AKTARIM

Aktarma işi, nakil. Psikoterapide hastanın terapiste ruhsal yapısı üzerinde etkili olmuş deneyim ve ilişkilerini aktarması.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

AKITMA

Akıtmak işi, isale. Enli bilezik. Un, süt, yağ, yumurta, şeker veya pekmezle yoğrularak cıvık bir duruma getirilen hamurun kızgın sac üzerinde pişirilmesiyle yapılmış olan bir tatlı türü. Hayvanların, özellikle atların alınlarında bulunan ve burunlarına doğru uzanan beyaz leke.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

AH

İlenme, beddua. (a:h) Ağrı, acı duyulduğunda söylenen bir söz. (a:h) Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme, sevgi vb. duygular anlatan bir söz.

ALİZE

Tropikal bölgelerdeki denizlerde bütün yıl süresince düzenli esen rüzgâr.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük