Sonu PEĞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "peğ" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu peğ ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında peğ olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde peğ olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PEĞ

Arsa. Arsa ve tarla çıkıntısı. Hendek. Yapı yıkıntısı ve arsası. Yığın. Yazın koyunların sağıldığı çitle çevrilmiş yer, ağıl. Yıkılmış ev yeri, arsa.

  -   -   -  

Anlamında PEĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PEĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MERES

Köpeğin yaşı.

FERMA

Av köpeğinin gizlendiği yerden avı gözetlemesi.

APORT

Avın veya kendisine gösterilen şeyin üzerine atılıp getirmesi için köpeğe verilen buyruk sözü.

KÖPEKSİZ

Köpeği olmayan.

DONRA

Saç kepeği, kaş konağı. Kalınlaşmış, tabaka durumuna gelmiş kir.

SETER

Uzun tüylü İngiliz köpeği.

AİREDALETERİYERİ

İngiltere'den köken alan, büyük Teriyerler sınıfına giren, 1. yüzyılın ortalarında Working Teriyer ile Otter Hound'un birleştirmeleri sonucu geliştirilmiş, tilki sansar gibi av hayvanlarının yakalanmasında kullanılmış, tüy yapısı kalın, burnu siyah, rengi bej rengi tonlarındaki tüyler içerisine dağılmış siyah ve koyu gri, göğsünde siyahlıkla birlikte kızıl ve beyaz lekeler görülebilen, bacakları, göğsü, karın altı, başı ve kulakları bej renkli, akıllı cana yakın ve sadık, günümüzde refakat ve yardım köpeği olarak yetiştirilen, polis ve asker köpeği olma özelliklerini beraberinde taşıyan köpek ırkı.

SUSTA

Köpeğin arka ayakları üzerinde durması. Emniyet yayı.

ZAĞAR

Bir cins çoban köpeği.

KEPEKLİ

İçinde kepeği olan. Üzerinde kepek oluşmuş olan. Un gibi, susuz ve tatsız (elma).

BARAK

Tüylü, kıllı çuha. Bir cins tüylü av köpeği.

ÇOMAR

İri köpek, çoban köpeği. Terbiyesiz, kaba, saldırgan kimse.

BAVLIMAK

Şahin ve köpeği ava alıştırmak.

KAZAZ

Ham ipeği iplik ve ibrişim durumuna getiren kimse.

HAV

Kadife, çuha, yün vb.nin yüzeyindeki ince tüy, ülger. Köpeğin çıkardığı ses.

KARABAŞ

Çoban köpeği. Kışa dayanıklı sert buğday. Evlenmemiş, evlenmek istemeyen erkek. Rahip. Ballıbabagillerden, çiçekleri mavi veya menekşe renginde başakçıklar durumunda olan güzel kokulu bir bitki (Lavandula stoechas). Bir hücreli özel bir asalağın, hindinin karaciğerine yerleşerek yaptığı, büyük ölçüde ölümlere yol açan kümes hastalığı.

KOPOY

Orta boylu, düşük kulaklı, tüyleri kısa bir tür av köpeği.

ZAĞARLIK

Av köpeği gibi izleme.

SALTA

Köpeğin arka ayakları üzerine ayağa kalkması. Gergin duran bir halatı biraz koyuverme işi. Yakasız, iliksiz, kolları bolca bir tür kısa ceket.

KÖPEKLİ

Köpeği olan.