PA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "pa" olan, toplam 1958 adet kelime bulunmaktadır. pa ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu pa ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde pa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

PAPİLLOMAVİRÜSLER, PARAMİKSOVİRÜSLER, PAYANDALAYABİLMEK

16 harfli kelimeler

PALEOKLİMATOLOJİ, PANSPOROBLASTİNA, PARALELLEŞTİRMEK, PARANOPLOCEPHALA, PARAPOKSVİRÜSLER, PARATİROİDEKTOMİ, PASMANTARIGİLLER, PAYANDALAYABİLME, PAYLAŞTIRABİLMEK

15 harfli kelimeler

PAHALILAŞTIRMAK, PAKETLEYEBİLMEK, PAKİPERİTONİTİS, PALAZLANABİLMEK, PARALELLEŞTİRME, PARALELOSTERİZM, PARAMFİSTOMOZİS, PARASPORANGİYUM, PARAVİTAMİNOZİS, PARAZİTOTROPİZM, PARÇALAYABİLMEK, PARLAKLAŞTIRICI, PARLAKLAŞTIRMAK, PATAKLAYABİLMEK, PAYLAŞTIRABİLME, PAZARLAYABİLMEK

14 harfli kelimeler

PAHALILAŞTIRMA, PAKETLEYEBİLME, PAKİDERMATOZİS, PAKİMENİNGİTİS, PALATOFARİNGAL, PALAZLANABİLME, PALAZLANDIRMAK, PANKREATEKTOMİ, PAPİLLAMATOZİS, PAPİLLOMATOZİS, PAPİLLONKÖPEĞİ, PAPOVAVİRÜSLER, PARAFİLARYOZİS, PARAMANYETİZMA, PARAMETRELEMEK, PARAMONOSTOMUM, PARAMPHİSTOMUM, PARANEOPLASTİK, PARAPROTEİNEMİ, PARAPSİKOLOJİK, PARATÜBERKÜLOZ, PARAZİTİZASYON, PARAZİTOLOJİST, PARAZİTOTROPİK, PARÇALATTIRMAK, PARÇALAYABİLME, PARLAKLAŞTIRMA, PARLAKLIKÖLÇER, PARLAKPULLULAR, PARLAMENTARİZM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

PAÇAVRALAŞMAK, PAHALANDIRMAK, PALATOGLOSSAL, PALAZLANDIRMA, PALEOBİYOLOJİ, PALEOCOĞRAFYA, PALEONTOLOJİK, PALMİYEGİLLER, PAMPİNİFORMİS, PAMUKLIYANOTU, PANİSLAMCILIK, PANOFTALMİTİS, PANSİYONCULUK, PANSPOROBLAST, PANSTRONGYLUS, PANSUMANCILIK, PANTOLONCULUK, PANTUFLACILIK, PAPAĞANGİLLER, PAPAĞANLAŞMAK, PAPATYAGİLLER, PAPİRÜSGİLLER, PAPOVAVİRİDAE, PARACHORDODES, PARAGANGLİYON, PARAGONİMOZİS, PARAKERATOZİS, PARAKIRMIZISI, PARAMETORCHİS, PARAMETRELEME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

PAÇAROZLAMAK, PAÇAVRACILIK, PAÇAVRALAŞMA, PAĞİRTDURMAK, PAHALANDIRMA, PAHALILANMAK, PAHALILAŞMAK, PAKİPLÖRİTİS, PALAMARCILIK, PALAMUTLAMAK, PALAMUTLULAR, PALANLIKARGA, PALATOPLASTİ, PALAVRACILIK, PALDIRDATMAK, PALEOBOTANİK, PALEOEKOLOJİ, PALEONTOLOJİ, PALEOZOOLOJİ, PALTAZIMBASI, PAMBIKLANMAK, PAMBUKLANMAK, PAMUKÇATMASI, PAMUKÇUKKÜFÜ, PANARTERİTİS, PANAYIRCILIK, PANCARDİKELİ, PANCARLAŞMAK, PANKREATİKUS, PANKREATİTİS, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

PADIRLAŞMAK, PAGAŞLANMAK, PAHALILANMA, PAHALILAŞMA, PAHALLANMAK, PAHILLANMAK, PAKETLENMEK, PAKETLETMEK, PAKİMENİNKS, PALAKÇAYIRI, PALAMUTGÜNÜ, PALAMUTLAMA, PALATOŞİZİS, PALAZLANMAH, PALAZLANMAK, PALAZLAŞMAK, PALDIRATMAK, PALDIRDAMAK, PALLİKLEMEK, PALPEBRALİS, PALPEBRİTİS, PALTANGILLI, PAMIKLANMAK, PAMPİNİFORM, PAMUKLANMAK, PANARTRİTİS, PANCARCILIK, PANCARLAŞMA, PANÇAKLAMAK, PANDILLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

PABUÇÇULUK, PABUŞTURMA, PADİŞAHLIK, PAFILDAMAK, PAHALANMAK, PAHAMLAMAK, PAKETLEMEK, PAKETLENİŞ, PAKETLENME, PAKETLETME, PAKETLEYİŞ, PAKIRÇILIG, PAKİSTANLI, PALALANMAK, PALAMUTÇUK, PALAMUTKÖY, PALAMUTOBA, PALANDÖKEN, PALANGASIZ, PALASANLIK, PALAZIRMAK, PALAZLAMAK, PALAZLANMA, PALAZLAŞMA, PALAZOBASI, PALDIRAMAK, PALEARKTİK, PALEOGRAFİ, PALEOLİTİK, PALİNOLOJİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

PABIÇLAĞI, PAÇACILAR, PAÇACILIK, PAÇAGERME, PAÇALLAMA, PAÇANAKLI, PAÇAVRACI, PAÇILAMAK, PAFGIRMAK, PAFKIRMAK, PAFKURMAK, PAFLANMAK, PAHACILIK, PAHALANMA, PAHALILIK, PAHALTAŞI, PAHALYOLU, PAKETLEME, PAKİDERMİ, PAKİMETRE, PAKLANMAK, PALABIYIK, PALAKAPYA, PALAMARCI, PALAMUTLU, PALANGALI, PALANTEPE, PALAPURÇA, PALASPARE, PALATİNUS, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

PABUCLUK, PABUÇLUK, PABUÇSUZ, PAÇETMEK, PAÇLEBAZ, PADAVRAN, PADILCAN, PADİŞAHİ, PAEDERUS, PAFCİĞER, PAFLAMAK, PAFPAFCI, PAFPAFÇI, PAFTASIZ, PAFYILAN, PAGANİZM, PAĞİRMAK, PAĞLAMAK, PAĞLAMPA, PAHALICA, PAHALLIK, PAHILLIK, PAHIRMAK, PAHİGİRİ, PAHLAKIR, PAHLAMAG, PAHLAMAK, PAKİNEMA, PAKİNSİS, PAKLAMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

PABADÇA, PABLİKA, PABUÇÇU, PABUÇLU, PAÇADAN, PAÇAKLI, PAÇALIK, PAÇARES, PAÇARIS, PAÇARIŞ, PAÇARIZ, PAÇARİS, PAÇARİŞ, PAÇASIZ, PAÇAVRA, PADALYA, PADİŞAH, PADİŞAK, PAFRİKA, PAFTALI, PAĞLAVA, PAHAMLI, PAHLAMA, PAHLAVA, PAKALIN, PAKANAK, PAKANUT, PAKİTEN, PAKLAĞU, PAKLAMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

PABLOT, PAÇACI, PAÇALA, PAÇALI, PAÇKAR, PAÇKIL, PADİME, PADİŞA, PADŞAF, PAFLAÇ, PAFLAK, PAFULU, PAGODA, PAĞAÇA, PAĞALA, PAĞARÇ, PAHACI, PAHALI, PAHARA, PAHILA, PAHLAG, PAKBAZ, PAKİZE, PAKKAN, PAKLAK, PAKLIK, PAKMAN, PAKRAÇ, PAKRAK, PAKSAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

PAALA, PABBA, PABIT, PABUÇ, PABUL, PACAL, PACAR, PAÇAL, PAÇAN, PAÇÇE, PAÇÇI, PAÇĞA, PAÇHA, PAÇIK, PAÇIN, PAÇOZ, PAÇUK, PAÇUL, PAÇUR, PADAR, PADOK, PADUÇ, PADUK, PAFIN, PAFİT, PAFLI, PAFTA, PAGAN, PAGOD, PAĞAÇ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

PAAO, PABA, PACA, PACE, PACH, PACİ, PACU, PAÇA, PAÇE, PAÇI, PAÇİ, PAÇU, PAĞA, PAHA, PAHE, PAKA, PAKİ, PAKT, PALA, PALI, PALİ, PALK, PALM, PALO, PALP, PALU, PAMA, PANA, PAND, PANİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

PAC, PAÇ, PAF, PAG, PAĞ, PAH, PAK, PAL, PAM, PAN, PAP, PAR, PAS, PAŞ, PAT, PAV, PAY

2 harfli kelimeler

PA

Bazı kelimelerin anlamları

PA

Şaşma ünlemi: Pa ele dönüştüler. Korku ünlemi. Protaktinyum elementinin simgesi. Protaktinyumun sembolü. Paskal (basınç birimi).

PAYANDALAYABİLMEK

Payandalama olasılığı bulunmak.

PAPİLLOMAVİRÜSLER

Papovaviridae ailesinde yer alan ve pek çok canlıda deri ve mukozalarda siğillerin oluşumuna yol açan virüsleri bünyesinde bulunduran virüs cinsi.

PANSPOROBLASTİNA

Microsporea sınfında, Microsporida takımında bulunan Amblyospora, Pleistophora ve Thelohania cinslerini içeren parazitik protozoa alt takımı.

PARANOPLOCEPHALA

Anoplocephalidae ailesinde bulunan sestod cinsi.

PAKİPERİTONİTİS

Karın zarı yangısı ve kalınlaşması.

PARAMİKSOVİRÜSLER

Sığır vebası, küçük ruminant vebası, köpek gençlik hastalığı virüsleri gibi yapılarında negatif anlamlı ve yaklaşık 15-16 kb uzunlukta tek zincirli RNA genomu bulunduran, zarflı ve 150 nm büyüklükte virüslerin oluşturduğu virüs ailesi, Paramyxoviridae.

PARALELLEŞTİRMEK

Koşutlaştırmak.

PASMANTARIGİLLER

Başta ekinler olmak üzere çeşitli tarım bitkilerinde pas ya da kınacık dediğimiz hastalığı yapan bazitlimantarlar takımı.

PAHALILAŞTIRMAK

pahalılaşma işini yaptırmak.

PAYLAŞTIRABİLMEK

Paylaştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

PAKETLEYEBİLMEK

Paketleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

PARATİROİDEKTOMİ

Paratiroit bezlerinin ameliyatla çıkartılması.

PAYANDALAYABİLME

Payandalayabilmek işi.

PARAPOKSVİRÜSLER

Poxviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

PALEOKLİMATOLOJİ

Geçmiş çağların iklim şartlarını inceleyen bilim dalı.

  -   -   -  

Anlamında PA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

AÇKICI

Açkı yapan kimse, perdahçı. Anahtarcı.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AÇKILAMAK

Açkı ile parlatmak.