Sonu P ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "p" olan 4 harfli toplam 112 adet kelime bulundu. Sonu p harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında p harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TARP

Çok inişli yokuşlu yol. Yel almayan, karın çok biriktiği kuytu yer. Yüksekten akan suyun önüne balık yakalamak için gerilen, çalılardan yapılmış sepet örgüsü biçiminde engel. Çalılarla yapılan balık tuzağı. (SaimbeyIi Adana).

RAMP

Bir tiyatro sahnesinin önünde, ışık ve ışıldakların yerleştirildiği, izleyiciye en yakın yer.

NADP

Nikotinamit adenin dinükleotit fosfat.

AZAP

Büyük sıkıntı, eziyet, ezinç. Yeniçeriler zamanında gerektikçe sancaklardaki gençlerden toplanıp ordu ve donanmaya katılan asker. İslam inanışına göre dünyada günah işlemiş olanlara ahirette verilecek ceza. Anadolu'nun birçok bölgesinde çiftlik uşağı.

CELP

Askerlik görevini yapmaya çağırma. Getirtme, kendi üzerine çekme. Çağrı belgesi.

AGOP

"Aptal aptal bakmak" anlamındaki Agop'un kazı gibi bakmak deyiminde geçen bir söz.

ZIRP

Birden.

HARP

Savaş.

CEZP

Kendine çekme. Etkileyerek kendine bağlama.

İREP

Hastalık, dert.

TROP

Ortaçağın dinsel nitelikteki uyaklı dizeleri.

ZOMP

Taş kırmakta kullanılan büyük çekiç, balyoz, varyoz. Kereste çıkarılmak için işlenmiş ağaç gövdesi. Taşçı çekici, balyoz.

KAMP

Çadır, baraka vb. eğreti araçlardan oluşturulan konak yeri. Belli bir düşünce çevresinde birleşen topluluk. Tutsakların veya siyasal sürgünlerin toplanıldığı yer. Kurum ve kuruluşlarda çalışanların dinlenmek, eğlenmek için gittikleri konaklama yeri. Bu yerde konaklama.

DALP

Ağır davranan, ağır kanlı.

ÇALP

Çevik, tetik.

KESP

Kazanma.

SULP

Bel kemiği, omurga. Döl, nesil, zürriyet. Katı.

NEYP

Net enerji yaşama payı.

SLAP

Büyük yassı levha. İngilizce'de tokat anlamına gelen kelime.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük