Sonu P ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "p" olan 4 harfli toplam 112 adet kelime bulundu. Sonu p harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında p harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZIRP

Birden.

URUP

Arşının sekizde biri uzunluğundaki ölçü. Bir şeyin dörtte biri, çeyrek.

GULP

Kulp, sap. Kusur, sebep.

İNİP

Çocuk oyunlarında ilk anlamında söylenir.

EYİP

Ayıp.

LARP

Ansızın. Güçlü bir biçimde.

TÜNP

İki tarlayı ya da evlekleri bir birinden ayırmaya yarayan toprak set.

AZEP

Bekâr.

KALP

Göğüs orta boşluğunda, iki akciğer arasında, vücudun her yanından gelen kirli kanı akciğerlere ve oradan gelen temiz kanı da vücuda dağıtan organ, yürek. Yalancı, kendine güvenilmeyen. Kalp hastalığı. Sevgi, gönül. Bir durumdan başka bir duruma çevirme, dönüştürme. İşe yaramaz, tembel. Düzme, sahte, geçmez (para). Bir ülkenin, bir kuruluşun işleyiş, yönetim ve varlığını sürdürme bakımından en önde gelen yeri. Duygu, his.

CANP

Kağnıda kola bitişik parça.

ZOMP

Taş kırmakta kullanılan büyük çekiç, balyoz, varyoz. Kereste çıkarılmak için işlenmiş ağaç gövdesi. Taşçı çekici, balyoz.

KIRP

Donmuş kar. Havanın biraz ısınmasiyle satıhtan erimeye başlamış, fakat, yeni bir soğukla buzlaşmış kar; üzerinde yüründüğünde yalnız ayakların bastığı kısımlar çöker, ve çökerken 'kırp' diye ses çıkarır.

SULP

Bel kemiği, omurga. Döl, nesil, zürriyet. Katı.

KAMP

Çadır, baraka vb. eğreti araçlardan oluşturulan konak yeri. Belli bir düşünce çevresinde birleşen topluluk. Tutsakların veya siyasal sürgünlerin toplanıldığı yer. Kurum ve kuruluşlarda çalışanların dinlenmek, eğlenmek için gittikleri konaklama yeri. Bu yerde konaklama.

CAMP

Döngüsel adenozin monofosfat.

CELP

Askerlik görevini yapmaya çağırma. Getirtme, kendi üzerine çekme. Çağrı belgesi.

AKİP

Son peygamber, Hazreti Muhammed. Bir diğerinin arkasından gelen.

DALP

Ağır davranan, ağır kanlı.

KLİP

Genellikle televizyonda gösterilmek üzere hazırlanan, bir müzik parçasını görüntü eşliğinde veren film.

TUNP

Toprak yığını, tümsek. İki tarlayı ya da evlekleri bir birinden ayırmaya yarayan toprak set.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük