P ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 9 harfli toplam 790 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PEPEĞİLİK

Pelteklik, kekemelik, lüknet.

PERLENMEK

Yiyeceklerin üstü küflenmek, pas tutmak. Süt ve benzerleri sıvı yiyeceklerin üstünde zar gibi ince bir tabaka oluşmak.

PALPASYON

Elle muayene.

PÜRDİKKAT

Çok dikkatli. Dikkatli bir biçimde.

PANCARCIK

Yabanpancarı.

PARAMETRE

Değişken.

PEPEMELİK

Pepelik, rekâket.

PREPUSYUM

Sünnet derisi.

PİREKIRAN

Pireyi yok etmeye ve öldürmeye yarayan ilaç.

PARAŞÜTLÜ

Paraşütü olan.

PLUTONYUM

Radyoaktif olan nükleer yakıt olarak kullanılan +3 ve +7 yükseltgenme basamakları bilinen, gümüşümsü, yoğun ve zehirli bir aktinit grubu elementi.

PEŞİREFÇİ

Bilip bilmediği konuda her işe karışan, öncülük eden.

PİRİNÇLİK

Hatay ilinde, İskenderun belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Rize şehrinde, Ardeşen ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

PABIÇLAĞI

Ayakkabı konulan yer.

PİNELEMEĞ

Ayakkabıya pençe vurmak.

POSTNİŞİN

Postta oturan, tekkenin şeyhi olan kimse.

PROKARYOT

Küçük ve basit yapılı hücreler olup DNA veya RNA materyali bir zarla çevrili çekirdek içerisinde olmayan canlıları içine alan bir alem, Prokaryota.

PİTYALİZM

Tükürüğün fazla salgılanması, pityalismus. Ağır metaller ve organik fosforlularla zehirlenmelerde, beyin ve ağız yangılarında görülür.

PUŞLANMAK

İplik, tel ve benzerleri şeyler dolaşmak, karışmak.

PLANORBİS

Tabak salyangozları. Planorbidae ailesinde bulunan çeşitli türleri Schistosoma mansoni, Fasciolopsis buski ve çeşitli Echinostoma türleri gibi digenetik trematodlara ara konaklık yapan salyangoz cinsi.