P ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 8 harfli toplam 1006 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PULLAMAK

Üzerine pul yapıştırmak. Süslemek.

PIRLAMAK

Kuş, herhangi bir şeyden ürküp uçmak. İnsan, bulunduğu yerden koşarak hemen uzaklaşmak.

PATOLOJİ

Hastalıkla ilgili hücrelerdeki, dokulardaki ve organlardaki yapısal ve işlevsel değişikliklerin tanınması, araştırılması ve incelenmesiyle ilgilenen bilim dalı.

PİRİNÇÇİ

Elâzığ ilinde, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İstanbul şehrinde, Kemerburgaz bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir şehri, Bademli bucağına bağlı bir yer. Tunceli şehrinde, Pınarlar nahiyesine bağlı bir bölge.

PESTÜKAN

Tuzlu ayranın kaynatılıp süzdürülmesiyle elde edilen çökelek.

PATAVALI

Üstüne başına iyi bakmayan, pasaklı.

PİNDOLOL

Kan basıncını düşürmek için kullanılan, belirgin sempatik sistemini uyarıcı ama zayıf hücre zarı stabilizan etkinliği bulunan bir ilaç.

PÜSÇÜKLÜ

Havuç.

PARAKETA

Geminin saatteki hızını anlamak için kullanılan araç. Üzerinde yüzlerce iğneli köstek bulunan uzun balık oltası. Birden fazla balığın avcılığında durgun sularda kullanılan, su yüzeyi ile su zemin arasında uygun pozisyonlarda yerleştirilerek avcılık yapan, başı ve sonu şamandıralı, üçlü veya beşli yemli olta takımlarının bir araya gelmesinden oluşan pek çok üniteyi içeren, çok iğneli oltalar, barigat, paragat.

PAKLAMAK

Arıtmak.

POLİASİT

Birleşiminde birçok asit fonksiyonu bulunan madde.

PARSELLİ

Parsellere ayrılmış.

PAPİLLAR

Meme başına benzeyen. Meme başı şeklindeki kabartı veya kabartılarla ilgili. Meme başı şeklinde kabartılar gösteren, papillalarla dolu.

PELİTKÖY

Balıkesir ilinde, Burhaniye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

PÜTÜRSÜZ

Pütürü olmayan.

PLOTOFİT

Yüzmeye uyum sağlamış bitki.

POLATELİ

Kilis iline bağlı ilçelerden biri.

PARMAKLI

Parmağı olan.

PROLOGOS

Antik Yunan tragedyasındaki başlangıç bölümü. Koronun ortaya çıkmasından önceki konuşmayı kapsayan bölüm. Burada oyun üzerinde bazı açıklamalar yapılırdı. Anlatıcının seyirciye yöneldiği kesim.

PALPEBRA

Göz kapağı.