P ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 7 harfli toplam 774 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PİRPİRİ

Pırpırı. Temiz, titiz, derli toplu kişi. İvecen. Bir işi iyi yapan, usta : O adam bu oyunların pirpirisi. Semizotu. Giyimine özen gösteren. Yeniçerileri salma erlerinin giydikleri kırmızı çuhadan yapılmış cüppe. Bizans altınlarının bir türü. Derbeder, perişan.

POSARIK

Sıcak, sisli ve bunaltıcı hava. Çölde uzaktan su gibi görünen ışık, ılgım.

PİŞİKCİ

Oyunda cezalı olan oyuncu.

PERİCİK

Kilit dili. Peri hastalığı.

PİTOSİN

Oksitosin.

PEŞİNEN

Peşin olarak, önceden.

PORTEKÜ

İğne tutan.

PILIŞGA

Yağma, soygun. Rüşvet.

PİŞİKÇİ

Mızıkçı.

PENGUEN

Penguengillerden, Güney Kutbu'nda yaşayan, sırtı kara, göğsü ak, iyi yüzen, deniz hayvanlarıyla beslenen, uçamayan, kısa kanatlı deniz kuşu (Aptenodytes patagonica).

PÜSÜRÜK

Bulamacın üzerine pekmez dökülerek yapılan bir çeşit yiyecek. Derme çatma, gelişigüzel : Böyle püsürük laflarla beni sinirlendirme. Pısırık, beceriksiz. Pasaklı, kirli : Püsürük kadın geliyor. Geriye artan, takanak : Hesabında püsürük bırakma. Toprak damlı evlerde dama döşenen cıvık çamur. Cimri. Pis, özensiz giyinen.

POLİTİP

Birçok tipi olma. Çok türü olan cins.

PERDECİ

Perde satan ya da diken kimse. Sahne perdelerini açıp kapamakla görevli kimse. Osmanlılarda yüksek makamlı kimselerin kapılarında bekleyen ve girmeye izni olanları içeri alan görevli, perdedar.

PAYREKS

Isıya ve kimyasal etkilere dayanıklı bir cam türü.

PATPATI

Ateşte kavrularak patlatılmış mısır. Tabanca gibi ses çıkartan bir çocuk oyuncağı, patlangıç. Arpa unundan katıca yoğrulup sac üstünde pişirilen ekmek. Motosiklet.

POTAMON

Akarsuların son kısmını oluşturan, yatağı kumlu ve çamurlu, plankton bakımından zengin bölgesi.

PÜRÜZLÜ

Pürüzü olan. Boğuk ve bozuk (ses). Karışık, güç (durum, iş).

PERENCE

Pencere.

PAPALIK

Papanın makamı ya da görevi. Başında papanın bulunduğu siyasi ve dinî kurum.

POPAÇÇA

Papatya.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük