P ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 5 harfli toplam 794 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PERİÇ

Arpadan büyük taneli, kırmızı renkli bir çeşit buğday.

PARDA

Dam. Ağaç kütüklerinden tahta biçiminde kesilmiş ince yarmalar. Çalı çırpı. Tavan. Bağ, bahçe çevresine çalılardan yapılan çit.

PAPEL

Bir liralık kâğıt para. Para.

PIRAÇ

Pekmez toprağı.

PULPA

Bir şeyin içindeki öz kitle, öz.

PORİN

Gram negatif bakterilerde, küçük kutuplu moleküllerin zardan içeri geçmesini sağlayan, dış lipopolisakkaritler arasındaki bir protein.

PAFİT

Asmaya benzer, sepet yapmakta kullanılan bir çeşit bitki.

PAFIN

Eskiden kalma değersiz madenlerden yapılmış süs eşyası.

PISİK

Çürük, içi boş, kof. Kedi.

PİSSU

Hela, banyo, mutfak ve benzerleri yerlerden gelen kullanılmış suların karışımı, lağım suyu.

PERON

Otobüs terminallerinde aracın yanaştığı, yolcuların inip binmesine yarayan bölüm. Tren, tramvay, metro istasyonlarında yol boyunca uzanan, inilip binilen özel bölüm.

PEDEK

Ahır kapısını içerden kapatmaya yarayan kalın sırık.

PEKİT

Bahçelerin çevresine çalı çırpıdan yapılan çit.

PARKE

Konut, iş yeri vb. yerlerin tabanını döşemek için çeşitli boyutlarda, ince, uzunca tahta parçalarının veya yapay malzemenin belirli bir düzene göre yerleştirilmesiyle yapılmış olan döşeme. Parke taşı. Bu döşemede kullanılan, aynı boydaki küçük tahta parçası.

PLAKA

Kamyon, otomobil vb. kara taşıtlarına takılan numara levhası. Plak. Metal yaprak.

PIŞKA

Kibrit.

PARAK

Karışık, taranmamış (saç, tüy, yün): Koyunun tüyü parak olmuş. Hayvanların yazın konulduğu yer, ağıl.

PEÇEK

Yabansarmaşığı. Böğürtlen çalısı gibi uzayan, beyaz, sarı çiçek açan, yaprağı sabun gibi köpüren bir ot. Dere kıyılarında yetişen, gövdesi yenilen bir ot. Yüzü kapatan örtü,peçe. Örtü.

PELTE

Nişasta, şeker ve su karışımının pişirilerek soğutulmasıyla yapılmış olan bir tatlı türü. Koloidal bir katı içine bir sıvının işlemesinden sonra, ya bu sıvıya daldırılan koloidin doğrudan doğruya şişmesiyle veya sıcakta hazırlanan oldukça konsantre çözeltinin soğultularak kıvamlaşmasıyla oluşan esnek madde. Denizanası. Bu kıvamda olan madde.

PROTO

Yunanca ilk anlamına gelen ön ek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük