P ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 5 harfli toplam 794 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PANIZ

Cimri.

PALEO

Yunanca eski anlamına gelen bir ön ek.

PİCİK

Ağaçların ince kökleri. İnek yavrusu, buzağı. Tütün kırıldıktan sonra arta kalan parça.

PUDRA

Bazı mineral ürünlerin karışımı ile elde edilen, cildi korumak, düzgün ve güzel göstermek veya kırışıklıkları, pürüzleri gizlemek amacıyla yüze ve tene sürülen, kokulu ince toz.

PASAF

Pislik, süprüntü. Akarsu ve sel artığı, moloz. Yemek artığı, kazan ve tencere dibine yapışmış yemek. Kirli, pasaklı. Yalan. Kir, süprüntü.

PÜSTE

Çamfıstığı.

POÇOÇ

Mısır koçanındaki tanelerin üstünü saran ince yapraklar.

PIRNA

Rakı.

PİZZA

Genellikle domates, zeytin, peynir, mantar, çeşitli et ve sebze türlerinin üzerine konulmasıyla hazırlanıp fırında pişirilen pide.

PEKEY

Peki.

PAYEM

Badem.

POYTU

Kısa boylu, bodur, tıknaz kişi.

PİYAZ

Haşlanmış kuru fasulyenin üzerine ince doğranmış, tuzla ovulmuş soğan ve maydanoz katıldıktan sonra zeytinyağı, sirke dökülerek yapılmış olan salata. Kebap, ızgara köfte, balık vb.nin yanına konulan, ince doğranmış ve tuzla öldürülmüş maydanozlu soğan. Bir çıkar sağlamak düşüncesiyle söylenen övücü söz.

PARSİ

Evlerin taban katlarındaki küçük, çukur pencere.

POMPA

Hava veya herhangi bir akışkanı bir yerden başka bir yere aktarmaya yarayan makine. Bir kapta boşluk oluşturmak için o kaptaki havayı emmeye yarayan alet.

PEŞLİ

Peş (II) eklenerek genişletilmiş (giysi).

PADAR

Biçilerek tahta yapılmak için hazırlanmış ağaç, tomruk. Çatılara konulan dilme tahtası. Ağaç yongası. Ağacın gövdesinden alınan kalın ve geniş parça.

PIÇOÇ

Bulgur unundan yapılan bir çeşit çorba.

PULPA

Bir şeyin içindeki öz kitle, öz.

PIŞKA

Kibrit.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük