P ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 4 harfli toplam 234 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PÜNE

Kümes.

PUAR

Pınar, çeşme. Pınar, karşılığı Punar. Pınar.

PARS

Kedigillerden, genel olarak Asya ve Afrika'nın sıcak bölgelerinde yaşayan, postu benekli, bazen de düz siyah, çevik, yırtıcı, etçil, memeli hayvan, leopar, panter, pelenk (Panthera pardus).

PİON

Kütlesi, elektron kütlesinin 270 katı olan kısa ömürlü, yüklü elemanter parçacık.

PAŞO

Paşa.

PUSU

Birine saldırmak için saklanarak beklenilen yer.

PÖHT

Öç, hınç : Benden alınacak bir pöhtü varmış.

PÜRÜ

Ardıç ve çam ağaçlarının yapraklı ince dalları, ağaçların budanmış ince dalları. Çam, ardıç, ladin ağaçlarının iğne gibi ince yaprakları. Çam dalı, yaprağı: Pürü topla da ateş yakalım.

PARA

Devletçe bastırılan, üzerinde değeri yazılı kâğıt veya metalden ödeme aracı, nakit. Kuruşun kırkta biri. Kazanç.

PİYE

Irza geçme.

POLİ

Çok, fazla. Bütün alt birimleri sitozin olan homopolimer. Bütün alt birimleri timin olan homopolimer. Bütün alt birimleri urasil olan homopolimer.

PENA

Mızrap.

POTA

İçinde maden eritilen kap. Basketbolda düşey bir levhaya monte edilmiş yatay çember ile ağdan meydana gelen düzenek.

PİNÇ

Beyin : Tepesi uslu düşünce pinçi çıktı.

PÜRÇ

Ağaçların ince dalları. Ağaçların tomurcukları. Söğüt ağacının yaprakları. Ağaçlara zarar veren ökseotu. Soğan, pırasa ve benzerleri bitkilerin işe yaramayan yerleri. Sebzelerin yeşil gövde ve yaprakları. Ağaç ve bitkilerin saçak gibi ince kökleri. Erik, kayısı, badem ve benzerleri ağaçlardan sızan zamk, kedibalı. Mısır, soğan ve benzerleri sebzelerin dış yaprakları.

PÜFÜ

Maltız (ocak).

PITA

Çam ağacı. Çam fidanı, çam sürgünü. Üstünde çimen ya da yosun olan, yerinden çıkarılmış toprak parçası. Pamuktan yapılmış, şalvar üstüne sarılan kuşak.

PHÜY

Vay vay vay!.

PEZÜ

Pancar, şalgam.

PAKİ

Temizlik, saflık. Yunanca kalın anlamına gelen ön ek.