P ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 4 harfli toplam 234 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PIŞŞ

Aldatma ve olumsuzluk ünlemi; bk. ayrıca viyh.

PİDE

Mayalı hamurdan yapılan, isteğe göre üzerine yumurta, kıyma, peynir, pastırma vb. konarak pişirilen, ince, yayvan yiyecek.

PEPİ

Kekeme.

POLİ

Çok, fazla. Bütün alt birimleri sitozin olan homopolimer. Bütün alt birimleri timin olan homopolimer. Bütün alt birimleri urasil olan homopolimer.

PÜŞK

Pay : Benim püşküme bin lira düştü. Pay.

PAÇU

Çevresi püsküllü erkek başörtüsü.

POÇU

Toprak ibrik. Başa sarılan, çevresi saçaklı, ipek örtü. Boyun atkısı, şal. Başa bağlanan büyük, ipek örtü. Başa sarılan yemeni (Kozluca k.). Poşu, İpek kaşkol. Kadın başörtüsü. Erkeklerin başlarına bağladıkları büyük yazma ya da yemeni.

PANO

Üzerine bildiri, açıklama veya tanıtma kâğıtları tutturmak için hazırlanmış levha. Ağaç duvar kaplamalarına veya tavanlara süs işin konulan resim. Hafif malzemeden yapılmış olan ve iki yüzü kontrplakla kaplanan levha. Önceden belirlenmiş sınırlar içerisinde işletilen maden alanı. Elektrikle çalışan araçların kontrol ve komuta düğmeleri, ekran, sinyal lambası vb. parçalarının bir arada toplandığı bölüm. Üzerine bir tablo yapmak için hazırlanmış meşe, ıhlamur veya çam ağacından levha.

PATA

Oyunda yenen ve yenilen olmaması, berabere kalma.

PEÇE

Kadınların sokakta yüzlerine örttükleri ince siyah örtü, nikap. Maske, sır, giz.

PAYA

Kendini beğenme, çalım : Kendi kendine ne payalanıyorsun?. Badem. Seksek oyunu.

PİRİ

Küçük çivi. Küçük köpek. Kastamonu ilinde, Çatalzeytin ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

PİPİ

Çocuk dilinde erkeklik organı.

PAHE

Patates.

PEKİ

Evet. Pekâlâ.

PATO

Eli çeneye ve alna değdirerek verilen selâm.

PÜFÜ

Maltız (ocak).

PRİM

İşveren tarafından iş yapanı isteklendirip verimini artırmak veya sonuca daha kolay ve çabuk ulaşmasını sağlamak amacıyla verilen para. Sigorta kuruluşlarına bağlı olanların ödemek zorunda oldukları ücret. Pay senetlerinin asıl fiyatı ile piyasa fiyatı arasındaki artış.

PARE

Parça, kısım. Tane, adet.

POŞA

Kalbur, elek yapan ve satan. Çingene. Çingene kadını. Çingene// poşa puşa: poşa gibi topluluk, çingenevari bir topluluk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük